BRATISLAVA – Anketa o stave slovenského tenisu a jeho príčinách vznikla ako spontánna reakcia tenisovej verejnosti na katastrofálne výsledky Slovákov na tohtoročnom Bratislava Open.
Tie mali za následok množstvo negatívnych komentárov a telefonátov očakávajúcich reakciu z našej strany. V priebehu posledných týždňov nás oslovili nielen prispievatelia do diskusie, ale aj viacerí tréneri a bývalí reprezentanti, ktorých príspevky priebežne spracovávame. Po Vladimírovi Pláteníkovi, Jánovi Solčánimu a Dominikovi Šprochovi vám ponúkame vyjadrenie českého odborníka Petra Lajkepa, ktorý svoje odpovede pretavil do hlbšej analýzy celkového stavu slovenského tenisu a pripojil svoje odporúčania.
1.Ako vnímate názorovú zhodu Branislava Stankoviča s Milošom Mečířom na tom, že to so slovenským tenisom nevyzerá ružovo?
2. Skúste zhrnúť v niekoľkých bodoch príčinu tohto stavu
3. Ako dospieť k žiadúcej náprave?
4. Ak by ste dostali pozvanie od Miloša Mečířa za okrúhly stôl, prijali by ste ho?
Petr Lajkep je štyridsaťjedenročný český odborník pochádzajúci z Kroměříža, ktorý pôsobí už sedem rokov na Slovensku. Je trénerom trnavskej akadémie Empire. Pod jeho vedením tenisovo rástol najlepší hráč v kategórii do 12 rokov Dylan Bairo. Dlhodobo viedol Mareka Naňa, ktorý sa stal v kategóriach U14, U16 a U18 jednoznačne najlepším hráčom na Slovensku. Za zmienku určite stojí aj jedenapolročná spolupráca s Milošom Karolom, ktorá dopomohla trnavskému rodákovi dotiahnuť to až do daviscupového výberu Slovenska.
1. Ako vnímate názorovú zhodu Branislava Stankoviča s Milošom Mečířom na tom, že to so slovenským tenisom nevyzerá ružovo?
„Táto problematika je na rozsiahlu debatu. Je nutné si uvedomiť, že Slovensko nie je krajinou s nadmernou základňou talentov a tenis nie je u vás športom číslo jedna. Popri tom, ako sa budem snažiť ponúknuť svoju analýzu, by som bol rád, aby tenisoví priaznivci pochopili, že nie je všetko až tak čierne, ako sa môže na prvý pohľad zdať.“
2. Skúste zhrnúť v niekoľkých bodoch príčinu tohto stavu…
„Odpoveď na túto otázku by som nahradil hlbším hodnotením úrovne tenisu na Slovensku, ktoré by som rozdelil do troch vekových kategórií:
1. kategória: základná (prípravka + kategórie U8 a U10)
Úbytok detí je v tejto vekovej kategórii evidentný. A nejde iba o problém v slovenskom tenise, ale celkovo v športe a to nie len na Slovensku. Je to dané tým, že deti sú pohodlnejšie, majú neporovnateľne viac možností na zábavu, než tomu bolo pred niekoľkými rokmi a predovšetkým je pre nich športovanie finančne náročnejšie.
Túto kategóriu by mali mať vo svojej náplni práce najmä kluby, ktoré by mali poskytnúť možnosť trénovať čo najširšiemu počtu detí za prijateľných finančných podmienok. Už v tejto kategórii sa stáva tenis veľmi drahým športom, čo rodičov odrádza od toho, aby deti na tenis dali.
2. kategória: žiaci + mladší dorast (U12, U14, U16)
V tejto kategórii je Slovensko na európskej úrovni dostatočne konkurencieschopné. Hráči pravidelne dosahujú veľmi dobré výsledky na medzinárodných turnajoch, v súťažiach jednotlivcov i družstiev. Dôvod vidím v tom, že pre hráčov tejto vekovej kategórie je ešte relatívne „jednoduché“ držať krok s medzinárodnou konkurenciou z toho dôvodu, že finančné požiadavky nie sú ešte tak vysoké (objem tréningových hodín nie je priveľmi vysoký, turnaje sa konajú v relatívne dostupných vzdialenostiach a pre hráčov je stále ešte dostatok kvalitných sparingov). V tejto vekovej kategórii sa kumuluje zväzová i klubová podpora s možnosťami rodičov, takže deti ešte dokážu absolvovať plnohodnotnú prípravu, aby boli konkurencieschopné. V konečnom hodnotení by som sa snažil tuto úroveň stabilizovať a hľadať cestu, ako rozšíriť počet hráčov, ktorí by boli v týchto kategóriách úspešní.
3. kategória: juniori + dospelí (U18 a starší)
Pokiaľ sa budeme zameriavať iba na najvyššiu úroveň, je nutné si uvedomiť, že sa bavíme o úplne profesionálnom športe. Preto začnem dvoma rečníckymi otázkami: „Sú na Slovensku tréneri, ktorí majú dostatočnú kvalifikáciu, skúsenosti a chuť sa obetovať na to, aby mohli hráčom v tejto kategórii pomôcť? Sú na Slovensku hráči, ktorí sú pripravení úplne sa oddať svojmu snu a stať sa profesionálnym športovcom?
Táto kategória je extrémne finančne náročná, pokiaľ chce hráč držať krok s absolútnou európskou a svetovou špičkou. Je nutné si uvedomiť, že top junior cestuje po celom svete na turnaje najvyššej kategórie. Potrebuje mať okolo seba tím odborníkov, pritom však za dosiahnuté výsledky nedostáva zaplatené tak, ako dospelí hráči. Junior je finančne úplne závislý na podpore od zväzu, klubu, rodičov, prípadne sponzorov, ktorých nie je jednoduché nájsť.“
Tieto štyri základne faktory rozhodujúcou mierou ovplyvňujú smerovanie hráča:
Prvý faktor – hráč. Jeho prístup a odhodlanie k tvrdej ale systematickej práci je hlavným determinantom úspechu či neúspechu Mladá generácia nie je tak cieľavedomá a odhodlaná tvrdo pracovať a ísť si za svojim snom cez „bolesť“ a obetovanie sa.
Druhý faktor – financie. Sú nevyhnutné pre tvorbu kvalitného tímu, ktorý zahŕňa tenisového trénera, kondičného trénera, fyzioterapeuta a mentálneho kouča. Vrátane cestovných nákladov.
Tretí faktor – podmienky. To znamená zázemie a sparingy. S výnimkou NTC sparingy nemajú dostatočnú kvalitu na to, aby hráčov pripravili na medzinárodné turnaje najvyššej úrovne. Zázemie až na pár výnimiek nie je dostatočné pre kvalitný tréningový proces v priebehu celého roka.
Štvrtý faktor – rodičia. Je to veľmi dôležitý faktor, ktorý dieťa formuje od jeho začiatkov. Rodičia musia byt súčasťou tímu, obetovať sa a veriť nastavenému systému. Je nutné, aby si rodičia uvedomovali, že i oni majú obrovský vplyv na konečný výsledok. Je nutné u dieťaťa nastaviť správnu výchovu a hodnoty.„
Ako dospieť k náprave?
„Bolo by potrebné rozšíriť základňu a skvalitniť trénerské pozície v prípravkách, aby deti dostávali kvalitné základy techniky a získavali pozitívny vzťah nie len k tenisu, ale aj k športovaniu ako takému.
Príspevky klubom za kvantitu kontrolovať tak, aby išli prioritne do detského tenisu. To by viedlo k zníženiu nákladov pre rodičov, čím by sa tenis stal dostupnejším športom a to by malo pozitívny vplyv na rozšírenie hráčskej základne.
Veľmi dôležité je udržať kvalitu v žiackych kategóriách, kde je Slovensko stále konkurencieschopné aj v európskom meradle.
Urobiť komplexnú analýzu jednotlivých hráčov, ktorí za posledných 10 rokov dosahovali medzinárodnú úroveň v kategóriách U14, U16, U18 a potom sa nepresadili.
Nielen na základe tejto analýzy je nutné vytvoriť konkurenčné prostredie pre hráčov prichádzajúcich zo žiackych kategórií medzi juniorov a neskôr medzi mužov. Práve v tom vidím najväčší problém, na ktorý je nutné zamerať pozornosť a hľadať cesty, ako udržať kvalitu a pripraviť hráčov na profesionálny šport.
Vzhľadom k nízkemu počtu hráčov U16 a U18 spĺňajúcich medzinárodné kritériá by bolo užitočné ich sústrediť do jedného tréningového centra. V ňom by mali vytvorené v prvom rade profesionálne tréningové podmienky, ktoré musia zahŕňať tréningové zázemie, odborné tenisové a kondičné vedenie, kvalitné sparingy, regeneráciu a stravovanie, možnosť spolupráce so psychológom, tréningový systém, turnajové výjazdy. Takto koncipované centrum by ich malo posunúť dopredu. Avšak malo by im poskytnúť aj možnosť individuálneho štúdia preto, lebo vzdelanie je pre nich veľmi dôležité. Som toho názoru, že stredná škola sa dá vyštudovať aj v priebehu plnohodnotnej prípravy.
V neposlednom rade je dôležité dať priestor trénerom, ktorí majú chuť pracovať v tíme, vzdelávať sa, majú dlhodobé skúsenosti a výsledky nie len hráčske, ale predovšetkým profesijné.
Ak mám v skratke všetko zhrnúť, musím uviesť nasledovné. Až na úplné výnimky v radoch jednotlivcov, nemám pocit, že by bol na Slovensku záujem o profesionálny tenis a to z viacerých dôvodov. Pre hráčov je to fyzicky a mentálne veľmi zložitý šport. Pre rodičov je finančne a časovo veľmi náročný. A pre kluby a trénerov je organizačne príliš profesionálny – to značí komplikovaný. Trúfam si povedať, že prioritou absolútnej väčšiny klubov a trénerov na Slovensku je komerčný tenis.
K tomuto hodnoteniu musím pridať ešte jednu osobnú skúsenosť. Za celú dobu môjho pôsobenia na Slovensku ma neoslovil, alebo nepožiadal o radu ani jeden rodič slovenského hráča, žiadny klub, nehovoriac o ľuďoch z NTC. Vo väčšine prípadov som bol oslovený iba rodičmi zahraničných hráčov, ktorí trénovali na Slovensku.
Ak by ste dostali pozvanie Mečířa za okrúhly stôl, prijali by ste ho?
„Áno, pozvanie by som prijal. Som otvorený debate s každým, kto má zajem o môj názor a tiež rozvoj tenisu na Slovensku.“
Zdroj: ts – Igor Uher
Pridajte komentár