Sieň slávy: Justine Heninová – Žena, ktorá po smutnej udalosti našla cestu na vrchol

by Michal Pokrivka

Belgický ženský tenis zažíval v prvej dekáde 21. storočia svoj zlatý vek. Bola to zásluha Justine Heninovej a Kim Clijstersovej. Práve na prvú menovanú si dnes spomíname.

Detstvo a tenisové začiatky

Justine Heninová sa narodila 1. júna 1982 v belgickom meste Liége. Keď mala malá Justine dva roky, rodina sa presťahovala z Liége do Rochefortu. Neďaleko ich domu bol malý tenisový klub. Práve tam sa začala písať jej tenisová rozprávka. Mama Francoise ju v detstve pravidelne brávala do Paríža na Roland Garros, kde talentovaná dievčina videla, ako vyzerá „veľký“ tenis. Jej idolom sa stala Steffi Grafová.

?bn=23516932;srctype=4;ord=[timestamp]

V roku 1995 prišla tvrdá rana. Heninovej mama zomrela na rakovinu. Krátko po tejto ťažkej životnej skúsenosti stretla uznávaného argentínskeho trénera Carlosa Rodrígueza, ktorý sa stal jej mentorom a v roku 1997 ju priviedol k víťazstvu na juniorskom Roland Garros.

heninová 97
s trofejou z Roland Garros 1997

Prechod k profesionálkam

Status profesionálky získala Belgičanka v sezóne 1999. Do sveta „veľkého“ tenisu nemohla vstúpiť lepšie ako ziskom titulu na domácom WTA podujatí v Antverpách. Stala sa piatou tenistkou histórie, ktorá triumfovala pri svojej premiére na okruhu WTA.

Na Roland Garros sa prebojovala do 2. kola a v rebríčku sa usadila v elitnej svetovej stovke. V nasledujúcom roku ovládla 50-tisícový ITF turnaj v rodnom Liége a definitívne sa začala sústrediť na turnaje hlavného okruhu.



Prvé roky medzi elitou

V roku 2001 sa belgická tenistka zaradila medzi svetovú špičku. Razom sa s ňou muselo počítať na všetkých veľkých turnajoch. Na Roland Garros prehrala v napínavom semifinále 1:2 na sety s krajankou Kim Clijstersovou, na Wimbledone ju vo finále zdolala Venus Williamsová po setoch 6:1, 3:6, 6:0.

Zostrih semifinále Roland Garros:

Spolu s Clijstersovou doviedli Belgicko k historickému úspechu – triumfu v Pohári federácie. V nasledujúcej sezóne bolo jej najlepším grandslamovým výsledkom semifinále Wimbledonu. Napriek tomu už bola stabilnou členkou top 10. V novembri 2002 sa vydala za Pierra-Yvesa Hardenna.

Zbieranie grandslamových prvenstiev, osobné tragédie a koniec

V roku 2003, už ako Justine Heninová-Hardennová, bola fantastická. Triumfovala na Roland Garros i US Open, pri čom stratila na týchto dvoch turnajoch iba tri sety. V tom čase sa dostala do konfliktu s bratom Thomasom. Kvôli tenisovým povinnostiam neprišla na pohreb jeho syna Emiliena.

Jej výkony to neovplyvnilo. Po triumfe na Australian Open 2004 jej chýbalo už len wimbledonské prvenstvo. Posvätná tráva sa však pre ňu stala zakliatou. Do finále sa na nej dostala už len v roku 2006. Napriek skvelému začiatku podľahla Francúzke Amélie Mauresmovej po setoch 6:2, 3:6, 4:6.

Heninová vs Mauresmová (finále Australian Open 2006) – zostrih:
https://www.youtube.com/watch?v=6hYLIsrb_yU

Jej hviezda žiarila najjasnejšie na Roland Garros. V rokoch 2005 – 2007 si pripísala čistý hetrik. Posledné grandslamové víťazstvo prišlo na US Open 2007. Tragédie však sprevádzali Heninovú stále. V roku 2007 unikol jej brat David iba o vlások smrti pri autonehode, rozviedla sa a v novembri zomrel ďalší jej synovec – Romain – syn sestry Sarah.

Tentokrát chcela kvôli tragédii opustiť MS WTA Tour. Otec José ju však presvedčil, aby bojovala aj za zosnulého chlapčeka. Ukázala obrovskú mentálnu silu a v strhujúcom finále zdolala po hrdinskom výkone Rusku Mariu Šarapovovú 5:7, 7:5, 6:3.

Zostrih finále MS WTA Tour:
https://www.youtube.com/watch?v=r7KqWLK1LdM

Nešťastné udalosti, ktoré tomuto úspechu predchádzali, ju po siedmich rokoch opätovne zblížili s bratom Thomasom. V máji 2008 nečakane ukončila kariéru. Hoci bola stále svetovou jednotkou, nechala sa okamžite vyškrtnúť z renkingu. Neuviedla žiadne podrobnosti, povedala len, že je to koniec jej cesty.

Návrat, ktorý nikoho veľmi neprekvapil

Keďže ukončila Heninová kariéru ako 25-ročná, okamžite sa začalo špekulovať, že sa raz vráti. Otec José to naznačil už dva týždne po jej skončení.

V septembri 2009 padla definitíva – rodáčka z Liége chystá v sezóne 2010 návrat. Ako uviedla, inšpirovalo ju víťazstvo Rogera Federera na Roland Garros a Kim Clijstersovej na US Open. Návrat to bol veľkolepý. Na Australian Open 2010 ušiel belgickej hráčke iba o vlások titul, vo finále podľahla po výsledku 1:2 na sety Serene Williamsovej.

Zostrih finále Australian Open 2010:

Tituly získala v Stuttgarte a Hertogenboschi. Na Wimbledone jej to znova nevyšlo, stroskotala v osemfinále.

Druhý, definitívny, koniec

Po vypadnutí v 3. kole Australian Open 2011 ukončila belgická hviezda druhýkrát kariéru. Teraz boli dôvodom zdravotné problémy. Už od Wimbledonu 2010 bojovala s bolesťami lakťa, ktoré jej nakoniec neumožnili pokračovať, hoci mohla mať pred sebou ešte niekoľko skvelých sezón. 

„Som v šoku. Po zrelej úvahe a konzultácii s lekármi je jasné, že moja kariéra sa definitívne skončila,“ uviedla vtedy sklamaná tenistka.



Herný štýl a úspechy v kocke

Vďaka svojmu atraktívnemu hernému štýlu patrila Justine medzi veľmi populárne hráčky. Martina Navrátilová ju svojho času prirovnala k Rogerovi Federerovi. Jej jednoručný bekhend je nezabudnuteľný. Dokázala ho hrať s hornou i spodnou rotáciou, rovnako tak naplocho.

Justine Henin
Justine Heninová pri náprahu na bekhend

Napriek tomu, že meria iba 167 centimetrov, mala veľmi dobré prvé podanie. Jej rýchlostný rekord je 196 km/h! Ďalším prvkom, ktorý z nej robil mimoriadne zaujímavú hráčku, boli voleje. Na sieť sa tlačila často, nezriedka, najmä na tráve, hneď po podaní. Vo dvojhre získala 43 singlových titulov, vrátane siedmich grandslamových. Z olympiády v Aténach 2004 si odvážala zlatú medailu.

heninova mauresmova molikova 2004 loh ateny2
medailistky z Atén

Na poste svetovej jednotky strávila 117 týždňov, tenisom si zarobila vyše 20 miliónov amerických dolárov a v roku 2016 bola spolu s Rusom Maratom Safinom uvedená do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

Obdobie po ukončení kariéry

Už v máji 2007 si s Carlosom Rodríguezom otvorili vlastnú akadémiu v Pekingu. V novembri sa rozhodla otvoriť si aj vlastné tréningové centrum, tentokrát v Belgicku. V júli zorganizovala juniorský ITF turnaj s názvom Justine Henin Junior Cup.



Súčasťou jej akadémie sú aj letné kempy. V sezóne 2016 sa zaradila medzi tzv. superkoučov. Rozšírila totiž trénerský tím sympatickej Ukrajinky Eliny Svitolinovej. Nevyhýba sa ani tenisovým exhibíciám.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

4 + 11 =