Sieň slávy: Jennifer Capriatiová – Kontroverzná i milovaná legenda amerického tenisu

by Michal Pokrivka

Dnes si opäť pripomíname jednu z významných postáv tenisovej histórie. Američanka Jennifer Capriatiová medzi ne nepochybne patrí. S výnimkou niekoľkých ťažkých období žiarila 14 rokov a to ešte skončila veľmi mladá.

Detstvo a impozantný vstup medzi profesionálky

Jennifer Maria Capriatiová, ako znie jej celé meno, sa narodila 29. marca 1976 v New Yorku do rodiny Denise a Stefana Capriatiovcov. Má talianske korene. V piatich rokoch ju k tenisu priviedol otec – bývalý boxer. Jej rovesníčky bojovali na žiackych podujatiach, keď 13-ročná Jennifer debutovala na turnaji WTA. A nešlo o žiadne oťukávanie sa. Hneď pri svojej premiére dokráčala v Boca Ratone do finále!

O pár týždňov neskôr si už ako 14-ročná zahrala v semifinále Roland Garros. Na Wimbledone i US Open si pripísala v roku 1990 osemfinále. Vo veku 14 rokov a 235 dní sa dostala v októbri 1990 ako najmladšia hráčka histórie do top 10. V rovnakej sezóne získala v Dorade aj svoj prvý profesionálny titul a na jej konci bola 8. hráčkou sveta.

Jennifer Capriatiová vs Mary Joe Fernándezová (zostrih štvrťfinále Roland Garros 1990):

Svetová špička a olympijské zlato

V roku 1991 bola mladá Američanka stabilnou členkou top 10. Na Roland Garros síce vypadla už v osemfinále, no na Wimbledone i US Open si zahrala medzi najlepším kvartetom. Sezóna 1992 priniesla prvý nezabudnuteľný úspech. Newyorčanka získala zlatú medailu na olympiáde v Barcelone.

V pamätnom finále vtedy zdolala svetovú jednotku Nemku Steffi Grafovú 3:6, 6:3, 6:4. Na všetkých Grand Slamoch s výnimkou US Open (3. kolo) hrala štvrťfinále a rovnaký scenár sa zopakoval aj o rok neskôr.

Zostrih olympijského finále:

https://www.youtube.com/watch?v=lZimbBB_6eg

Nečakaná pauza od tenisu a prvé škandály

Na US Open 1993 prehrala talentovaná americká tínedžerka v 1. kole s gruzínskou hráčkou Leilou Meschiovou. Išlo o jej prvé vypadnutie v úvodnom kole akéhokoľvek turnaja! Napriek tomu ju to vzalo a rozhodla sa prerušiť kariéru. Neskôr vyšlo najavo, že užívala drogy. Za prechovávanie marihuany ju zadržali v roku 1994.

Predtým mala problémy s políciou pre krádež v klenotníctve. Priznala tiež, že uvažovala o samovražde. Sužovali ju problémy vo vzťahoch, trápil ju jej vzhľad a navyše ju zastihol syndróm vyhorenia, ktorý je typický pre tenistky, ktoré sa začnú presadzovať v mladom veku.

?bn=23516932;srctype=4;ord=[timestamp]

Pokus o návrat

K tenisu sa dokázala Capriatiová vrátiť až v roku 1996. Na veľkých turnajoch sa jej vôbec nedarilo, na Roland Garros i US Open, jediných dvoch absolvovaných Grand Slamoch, skončila už v 1. kole, no vďaka solídnym výkonom na menších WTA podujatiach ho ukončila na 24. pozícii.

Prvé kolo US Open 1996 (druhý set):

Sezóna 1997 bola zase smutná. Na úvod finále v Sydney, no neskôr len ďalšie dva absolvované turnaje. Prvú polovicu roka 1998 bývalá hráčka top 10 úplne vynechala. Vrátila sa až v lete, ale do konca sezóny sa nedokázala predrať ani do top 100.

Sladká odmena za vynaloženú snahu

Americká bojovníčka sa nevzdávala. V roku 1999 sa jej konečne podarilo plnohodnotne vrátiť, keď triumfovala v Štrasburgu a Quebecu. V nasledujúcej sezóne vyrovnala svoje grandslamové maximum – v Melbourne si zahrala v semifinále. Výsledkovo explodovala v ďalšom roku.

Na Australian Open získala svoj vysnívaný prvý titul z turnajov „veľkej štvorky“. Vo finále nedala šancu Švajčiarke Martine Hingisovej, ktorú zdolala 6:4, 6:3. Grandslamový úspech si zopakovala na Roland Garros. V strhujúcom finále zdolala Belgičanku Kim Clijstersovú 1:6, 6:4, 12:10. Na Wimbledone i US Open postúpila do semifinále a na jeseň sa stala svetovou jednotkou.

Zostrih finále Roland Garros 2001:

Od tretieho grandslamového vavrínu po koniec kariéry

V roku 2002 obhájila tenistka s talianskymi koreňmi prvenstvo na Australian Open. Vo finále prehrávala s Martinou Hingisovou 4:6, 0:4, čelila štyrom mečbalom, ale ukázala psychickú odolnosť. Napokon zvíťazila po výsledku 4:6, 7:6(7), 6:2. Na ďalších troch Grand Slamoch si zahrala vždy minimálne vo štvrťfinále.

Zostrih melbournského finále:

Sezóna 2003 sa začala pre znovuzrodenú šampiónku zle. Pri obhajobe v Melbourne Parku stroskotala na úvodnej prekážke – Nemke Marlene Weingärtnerovej. Trápila sa aj v ďalších mesiacoch, ale nepoložila sa. V druhej polovici sezóny potvrdila príslušnosť k špičke, keď si zahrala napr. vo štvrťfinále Wimbledonu a semifinále US Open.

Rok 2004 poznačili problémy s chrbtom a podkolennou šľachou. Napriek tomu hrala v semifinále Roland Garros, štvrťfinále Wimbledonu, semifinále US Open. Séria zranení ju donútila ukončiť na konci roka 2004 kariéru. Posledným súťažným vystúpením bolo v novembri štvrťfinále vo Filadelfii, kde ju Ruska Vera Zvonariovová deklasovala 6:0, 6:1.

Jennifer Capriatiová vs Jelena Dementievová (zostrih semifinále US Open 2004):

Úspechy Jennifer Capriatiovej v kocke

Počas svojej kariéry plnej vzostupov a pádov získala Capriatiová 14 singlových a jeden deblový titul na okruhu WTA. Na odmenách získala vyše 10 miliónov amerických dolárov. V roku 2012 bola uvedená do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

jennifer capriatiová sieň

uvedenie do Siene slávy

Zaujímavý je aj zoznam jej dodnes neprekonaných rekordov: najmladšia finalistka WTA turnaja, najmladšia semifinalistka Roland Garros, najmladšia nasadená hráčka na Wimbledone, najmladšia členka top 10, najmladšia účastníčka koncoročného šampionátu pre osem najlepších tenistiek.

Obdobie po ukončení kariéry

Pokojný život nemá impulzívna legenda ani po ukončení kariéry. Médiá začali špekulovať, že začala opäť užívať návykové látky. To sa neskôr potvrdilo. V júni 2010 sa v hoteli na Floride predávkovala liekmi a musela byť hospitalizovaná. Jej hovorkyňa vtedy tvrdila, že išlo o nešťastnú náhodu. Tým sa jej problémy neskončili.

V marci 2013 napadla v posilňovni svojho partnera, golfistu Ivana Brannana, pri čom incident musela riešiť polícia. Bývala tenistka bola obvinená a odsúdená na 30 hodín verejnoprospešných prác. Okrem toho musela absolvovať aj terapie na zvládanie návalov hnevu. Na rok 2014 plánovala návrat. Jej milovaný otec Stefano však dostal rakovinu, a tak sa rozhodla svoj pokus odložiť. V máji 2015 zomrel. Návrat sa nakoniec nekonal vôbec.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

2 × one =