Takto pred 35 rokmi, 23. apríla 1983, sa narodila v podtatranskom Poprade rodičom Marianne a Igorovi Hantuchovcom dcéra, ktorej dali meno Daniela. O niekoľko rokov neskôr sa z nej stala slovenská tenisová legenda.
Talentované dievča zlomil na tenis Mečířov úspech
Daniela od detstva inklinovala k športu. Vynikala v zjazdovom lyžovaní či basketbale. Okrem toho jej to išlo aj na umeleckom poli, keď prejavovala talent pri hre na klavíri. Zlomový bol 1. október 1988. Práve vtedy získal Miloslav Mečíř v Soule zlatú olympijskú medailu. Päťročnú Danielku to natoľko nadchlo, že sa rozhodla skúsiť šťastie s raketou i ona. „Pán Mečíř bol od piatich rokov mojou tenisovou inšpiráciou a zaspávala som s mojou malou raketkou a jeho podpísanou fotkou,“ spomína si.
Daniela Hantuchová hrá na klavíri (Tennis Classic 2013):
Prvé tenisové kroky absolvovala pod drobnohľadom babičky Heleny. Už v roku 1997 brázdila juniorský okruh. Pri debute na medzinárodnej scéne dostala na kurtoch bratislavského Slovana debakel 2:6, 0:6 od Martiny Suchej. Tak ju „nakopol“, že sa po dvoch mesiacoch tréningu pri svojom druhom štarte dočkala v slovinskom Domžale titulu.
Sezónu 1998 zakončila popradská rodáčka ako 13. najlepšia juniorka sveta. Hoci mala len 15 rokov, rozhodla sa, že je čas posunúť sa ďalej a ísť skúšať šťastie medzi profesionálky.
Krok za krokom k rozprávkovej sezóne 2002
Vďaka prirodzenému talentu bol prechod medzi ženy plynulý. V sezóne 1999 vyhrala prvé dva ITF turnaje, o 12 mesiacov už končila rok ako 108. hráčka sveta. V januári 2001 sa tak začala skutočná „veľká kariéra“, o ktorej snívajú milióny detí, no dočká sa jej len hŕstka z nich. A ešte menej ich okamžite prerazí. Osemnásťročná Hantuchová bola v decembri 2001 už na 37. mieste rebríčka.
A potom to prišlo. Ako blesk z jasného neba. V marci 2002 šokovala mladučká Slovenka svet, keď zdolala vo finále prestížneho podujatia v Indian Wells 6:3, 6:4 Švajčiarku Martinu Hingisovú. Svetový tenis našiel novú superhviezdu, ktorá neskôr postúpila do štvrťfinále Wimbledonu, US Open i Australian Open 2003. Práve po austrálskom úspechu sa vyšplhala v rebríčku na svoje maximum – 5. miesto.
To však nebolo to hlavné, čo z nej spravilo národnú hrdinku. Bola to práve ona, kto v tínedžerskom veku dotiahol Slovensko v Pohári federácie 2002 k triumfu. Reprezentácii vtedy obetovala všetko. V novembri ju čakal na harde v Los Angeles Turnaj majsteriek. Ona uprednostnila týždeň predtým finále Fed Cupu na antuke v Maspalomase. Proti domácemu Španielsku získala dva finálové body, keď zdolala Magüi Sernovú i Conchitu Martínezovú. Prvenstvo spečatila víťazstvom nad Arantxou Sánchezovou-Vicariovou Janette Husárová.
Spomienkový dokument o víťazstve vo Fed Cupe:
Roky vzostupov a pádov po ďalší kalifornský zázrak
Po Australian Open 2003 opustila Danielu optimálna forma. Nezbierala tituly, nepresadzovala sa na Grand Slamoch a v rebríčku sa pohybovala striedavo v druhej, tretej či dokonca štvrtej desiatke. Napriek tomu patrila medzi najpopulárnejšie tenistky sveta. Pravidelne sa totiž umiestňovala aspoň na popredných priečkach rebríčkov krásy.
Všetko sa na dobré obrátilo opäť v kalifornskom Indian Wells. V marci 2007 akoby použila podtatranská rodáčka časostroj a opäť tu valcovala súperky. Martina Hingisová, jej rivalka i výborná kamarátka, si to odniesla už vo 4. kole. Finále ovládla naša tenistka znova výsledkom 6:3, 6:4. Len súperka bola iná. Ruska Svetlana Kuznecovová.
V júni sa Hantuchová znova vrátila do top 10, na jeseň ovládla WTA podujatie v Linzi. Na Australian Open 2008 bola dokonca reálne v hre o titul. V semifinále dvoch najpôvabnejších hráčok tej doby viedla nad Srbkou Anou Ivanovičovou 6:0, 2:0. Možno až prílišná túžba jej v ďalšom priebehu zväzovala ruky a prehrala 6:0, 3:6, 4:6.
Zostrih semifinále Australian Open 2008:
https://www.youtube.com/watch?v=rbBig3IgzLs
Ďalšia šanca neprišla, Hantuchová v širšej špičke zostala
Bol to zlomový moment celej kariéry. V Indian Wells sa obhajoba skončila vo štvrťfinále na rakete Rusky Marie Šarapovovej a slovenská tenistka navždy opustila top 10. Mala len 25 rokov, ale už tomu v ďalších sezónach vždy niečo chýbalo a najužšia špička sa vzdialila. Napriek tomu sa Hantuchová ešte dlhé roky pohybovala okolo 30. pozície. Ďalšie cenné tituly pridala v Pattayi (2011, 2012, 2015) a Birminghame (2013).
Naposledy sme s Danielou žili grandslamovou jazdou na US Open 2013. Využila priaznivé okolnosti a predrala sa do štvrťfinále, kde ju zastavila Viktoria Azarenková z Bieloruska. Po sezóne 2015 prišiel nezvratný pád.
Posledné sezóny, rozlúčka, iné aktivity
V roku 2016 neobhájila sympatická Slovenka titul z Pattaye a po takmer 15 rokoch vypadla z top 100. Začala sa pretĺkať kvalifikáciami a v decembri sa nezmestila ani do druhej stovky renkingu. Stále prízvukovala, že tenis miluje, ale prechod na ITF okruh a nemožnosť hrať ani grandslamové kvalifikácie ju primali v sezóne 2017 urobiť to najťažšie rozhodnutie. Ukončiť kariéru. Fanúšikom to oznámila počas Wimbledonu.
Činorodá kráska spod Tatier ani chvíľu nezaháľala. Vrhla sa na komentovanie, exhibície, zúčastnila sa na tanečnej šou. To všetko stihla behom necelého roka, čo už nemusí deliť svoj čas len medzi kurt, posilňovňu, palubu lietadla a hotelovú izbu.
Oficiálna rozlúčka prebehla vlani v novembri v bratislavskom NTC za účasti Belgičanky Kim Clijstersovej, ďalšej slovenskej ikony Dominika Hrbatého a Nemca Tommyho Haasa. A na záver prišiel aj ten, ktorý to nevedomky celé spustil. Miloslav Mečíř. Na záver dojímavého galavečera si dal symbolickú výmenu so svojou veľkou obdivovateľkou.
Pridajte komentár