Home Australian Open Čo Melbourne dal, čo vzal: Federer a jeho veľké jubileum, rekordy Djokoviča

Čo Melbourne dal, čo vzal: Federer a jeho veľké jubileum, rekordy Djokoviča

Novak Djokovič

MELBOURNE – Australian Open 2020 sa skončilo, spoznali sme všetkých šampiónov a šampiónky. Čo všetko sme mohli vidieť vo finálový víkend?

Svoj prvý grandslamový titul vyhrala v sobotu 21-ročná Sofia Keninová, ktorá sa stane v pondelok svetovou sedmičkou. Zdolala vo finále Španielku Garbine Muguruzovú po setoch 4:6, 6:2, 6:2.

„Budúcnosť ženského tenisu je žiarivá,“ napísala o jej triumfe na sociálnu sieť Billie Jean Kingová.

„Teším sa s tebou,“ zdieľala zas Bianca Andreescuová.

„Tvrdá práca, zanietenosť, vášeň a bojovný duch,“ napísala Caroline Garciová.

Na účet otca a trénera Alexandra si na sociálnej sieti zažartoval tenista Liam Broady: „Keninovej otec si natáča jej víťazný prejav, úžasný prejav otcovskej lásky. Uvedomil si, že sa to vysiela po celom svete?“

Šampiónmi zmiešanej štvorhry sa ešte v sobotu stal česko-chorvátsky pár Barbora Krejčíková a Nikola Mektič, ktorí vo finále porazili americko-britskú dvojicu Bethanie Matteková-Sandsová a Jamie Murray 5:7, 6:4, 10:1.

Pre Krejčíkovú ide o druhú trofej zo zmiešanej štvorhry, pre Mektiča o prvú.

Češka vlani vyhrala taktiež na Australian Open, vtedy však po boku Rajeeva Rama. Krejčíkovej sa tak podaril podobný počin, ako v rokoch 1988 a 1989 jej krajanke Jane Novotnej, ktorá v roku 2017 podľahla ťažkej chorobe. Aj ona vyhrala dva roky po sebe mix na Australian Open.

„Bola mojou mentorkou, mojím idolom. Vždy keď hrám, premýšľam, čo by si asi tak myslela. Rada o nej premýšľam, kedykoľvek len môžem,“ povedala Krejčíková a citoval ju web Australian Open.

V mužskej štvorhre zvíťazil americko-britský pár Rajeev Ram a Joe Salisbury, ktorí zdolali veľké prekvapenie turnaja a premožiteľov Filipa Poláška a Ivana Dodiga domáce duo Max Purcell a Luke Saville 6:4, 6:2.

Novak Djokovič zvládol mimoriadne náročné finále, zdolal Dominica Thiema 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4. Získal tak svoju ôsmu trofej z Australian Open.

Týmto číslom sa vyrovnal vrámci titulov z jedného grandslamu Rogerovi Federerovi, ktorý rovnaké číslo dosiahol vo Wimbledone. Viac na jednom turnaji má iba Rafael Nadal, ktorý 12-krát dobyl Roland Garros.

Srb vyhral svoje piate päťsetové grandslamové finále za sebou, v ktorom sa ocitol. Z posledných desiatich finále vyhral deväť.

Zároveň dorovnal Rafaela Nadal na historickom prvom mieste rebríčka hráčov, ktorí po tridsiatke vyhrali najviac titulov – päť.

V tzv. „otvorenej ére“ je prvým hráčom, ktorý vyhral grandslam v troch rôznych dekádach. (Prvý titul získal na Australian Open 2008, pozn. red.)

V pondelok sa tiež vráti na post svetovej jednotky. Presne pred šestnástimi rokmi debutoval na poste jednotky Roger Federer. Odvtedy sa na tenisový trón pozreli iba štyria hráči – Federer, Nadal, Djokovič a Murray. Nik iný tiež nebol od 25. júla 2005 ani svetovou dvojkou.