Home Australian Open Navýšil vlastný rekord – Djokovič po ôsmy raz vyhral Austalian Open

Navýšil vlastný rekord – Djokovič po ôsmy raz vyhral Austalian Open

Novak Djokovič

MELBOURNE – Srbský tenista Novak Djokovič po ôsmy raz vyhral grandslamové Australian Open. Vo finále si po veľkom boji poradil s Rakúšanom Dominicom Thiemom po setoch 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4.

Djokovič bol v úvode zápasu jasne lepším hráčom, bol lepší vo výmenách aj lepšie servoval. Viedol 4:1 a dostal sa pri Thiemovom servise na zhodu, no k ďalšiemu brejku sa nedostal. Rakúšan tak znížil na 2:4.

Potom sa však viac začal dostávať do zápasu aj rodák z Viedenského Nového Mesta. Prelomil podanie Djokoviča na 3:4. Potom šiel podávať za stavu 4:5 a pustil svetovú dvojku ku setbalom. Prvý ešte odvrátil, no druhý mu doslova daroval dvojchybou. Srb tak šiel do vedenia 1:0 na sety.

Do druhého setu vstúpil lepšie Thiem, Djokovič mal v tejto časti zápasu slabšiu formu. To Rakúšan využil na brejk na 2:1. Srb sa síce dokázal vrátiť, keď mu vzal servis na 4:4. Vzápätí však sám opäť prišiel o podanie a Rakúšan šiel servovať za stavu 5:4 na výhru v sete. Thiem potom gem bez problémov doservoval a vyrovna na 1:1.

Podanie Djokoviča v deviatom geme bolo poznačené jeho častým neduhom – dlhým driblovaním loptičky pred podaním. Najskôr dostal od rozhodcu varovanie, pri ďalšej výmene si však opäť neustriehol čas, tak prišiel o prvý servis.

Štvrté dejstvo jednoznačne ovládol Thiem. Vypracoval si náskok 4:0. Djokovič si za tohto stavu premiérovo udržal servis a znížil tak na 1:4. V ďalších dvoch gemoch nemal ani jeden z hráčov problém so servisom. Rodák z Viedenského Nového Mesta tak šiel servovať na výhru v treťom dejstve. Postupne mal tri setbaly, ale ani jeden z nich nepremenil. Djokovič si potom vypracoval brejkbal, ale prišiel oň. Na to zareagoval Rakúšan štvrtým setbalom a tentokrát nezaváhal. Šiel tak do vedenia 2:1 na sety.

Vo štvrtom sete sa hra opäť vyrovnala. Servisy si však ľahšie hájil Djokovič. Vo ôsmej hre dvojchybou ponúkol dva brejkbaly Thiem. Prvý ešte odvrátil, po druhom už tešil Djokovič. Šiel tak za stavu 5:3 servovať na výhru v sete. Zvládol to čistou hrou, keď setbal premenil dokonca eso. Vynútil si tak rozhodujúci piaty set

V jeho úvode dominoval Djokovič, dosiahol brejk na 2:1. V ďalšej hre zvládol veľký tlak súpera, odvrátil dva brejkbaly a šiel do vedenia 3:1. Neskôr mohol ísť do brejku na 5:2, mal brejkbal, ale nepremenil ho a Thiem náročný gem na podaní ustál a znížil na 3:4. Po svojom úspešnom servise však už viedol Djokovič 5:3.

Rakúšan potom pri podaní na udržanie sa v zápase bez väčších komplikácií znížil na 4:5 a Djokovič šiel servovať na triumf na turnaji. Premenil hneď prvý mečbal. Pripísal si tak svoj 17. grandslamový triumf.