Home Audio/video VIDEO Zahral 59 víťazných úderov: Klein na Australian Open po trojhodinovom boji premiérovo postúpil do druhého kola

Lukáš Klein, Melbourne, Australian Open 2024

MELBOURNE – Slovenský tenista Lukáš Klein postúpil prvýkrát v kariére do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne.

V úvodnom kole zdolal v pozícii kvalifikanta Soon-woo Kwona z Kórejskej republiky 7:6 (0), 4:6, 7:6 (3), 6:3. Jeho ďalší súper bude v noci na štvrtok SEČ šiesty nasadený Nemec Alexander Zverev, ktorý vyradil svojho krajana Dominika Köpfera 4:6, 6:3, 7:6 (3), 6:3

Klein v zápase zaznamenal až 59 víťazných úderov, z toho bolo 16 es, jeho súper mal na konte len polovicu z toho 30 a šesť es. Obidvaja hráči v zápase využili štyri z desiatich ponúknutých brejkbalov.

Klein zaznamenal prvé víťazstvo v hlavnej súťaži na podujatí veľkej štvorky. V roku 2022 v grandslamovej premiére vo Wimbledone prehral po päťsetovom boji s domácim Britom Liamom Broadym. Proti Kwonovi mu nevyšiel úvod zápasu, prehrával 0:3, no vynútil si tajbrejk, v ktorom nedovolil uhrať súperovi ani jedinú loptičku. Druhé dejstvo získal vo svoj prospech Kwon, no v ďalších dvoch setoch mal navrch Klein. Vo štvrtom za stavu 4:3 prelomil podanie ázijského hráča a v deviatom geme premenil pri vlastnom servise druhý mečbal.

Mal sebavedomie z úspešnej kvalifikácie

“Prvý set bol z oboch strán nervóznejší. Boli tam chyby. ktoré sa potom počas ďalšieho priebehu už nevyskytovali. Vyhrať prvý zápas v hlavnej súťaži na grandslamovom turnaji je skvelý pocit. Mal som sebavedomie z úspešných duelov v kvalifikácii, v tom bol medzi nami rozdiel,” uviedol zverenec trénera Karola Kučeru v rozhovore pre Slovenský rozhlas.

Lukáš Klein (Foto: TASR/AP – Alessandra Tarantino)

Klein má v úvode sezóny sľubnú formu. Na turnaji ATP v Brisbane postúpil z kvalifikácie do 2. kola, keď získal skalpy Francúza Quentina Halysa, Američana Maximea Cressyho i Argentínčana Sebastiana Baeza. Vyradil ho až Talian Mattea Arnaldi, ktorému podľahol vo vyrovnanom zápase v troch setoch.

Zverev sa vytrápil

Zverev sa v úvodnom sete súboja s Köpferom trápil, kopil nevynútené chyby z forhendu. Olympijský šampión z OH 2020 v Tokiu však napokon dokázal otočiť nepriaznivý vývoj.

“Trvalo mi, kým som sa dostal do správneho rytmu. V Melbourne sú predsa len iné podmienky ako na United Cupe v Sydney. Nakopol ma úspešný tajbrejk tretieho setu a štvrté dejstvo už bolo v mojej réžii. Dúfam, že v ďalších kolách podám lepší výkon,” povedal Zverev v pozápasovom interview s bývalým austrálskym tenistom Markom Philippoussisom.

muži – dvojhra – 1. kolo: Lukáš KLEIN (SR) – Soon-Wo Kwon (Kór. rep.) 7:6 (0), 4:6, 7:6 (3), 6:3