Wimbledon All England Club
Bezpečnostní pracovníci stoja pred bránou centrálneho dvorca All England Clubu (Foto: TASR/AP - Kirsty Wigglesworth)

Wimbledon po tvrdej kritike obhajuje rozhodnutie vyradiť Rusko a Bielorusko: Mali sme len dve dostupné možnosti

LONDÝN – Organizátori Wimbledonu obhajujú zákaz štartu ruským a bieloruským tenistom na grandslamovom turnaji tvrdením, že „nenašli žiadnu lepšiu alternatívu“.


Hráči z oboch krajín sa nebudú môcť zúčastniť ani na ďalších britských trávnatých podujatiach, dôvod je ruská vojenská invázia na Ukrajinu, ktorú Bielorusko podporuje.

Vedenie turnaja zareagovalo na utorňajšom pravidelnom jarnom brífingu na kritiku, ktorú zákaz vyvolal. Proti sa postavili Asociácia tenisových profesionálov (ATP), Ženská tenisová asociácia (WTA) či jednotliví hráči a hráčky, medzi nimi aj Srb Novak Djokovič.

Novak Djokovič reaguje na zákaz štartu Rusov a Bielorusov na Wimbledone: Sám som dieťaťom vojny, ale…Boli len dve možnosti

Šéf All England Clubu (AELTC) Ian Hewitt povedal, že zákaz dlho a podrobne zvažovali. „Dlho sme zvažovali dostupné možnosti. V skutočnosti sme mali len dve. Odmietnutie prihlášok alebo ich povolenie s konkrétnym vyhlásením odsudzujúcim inváziu od jednotlivých hráčov. Zvažovali sme širokú škálu faktorov. Po prvé, ak by sme aj prijali prihlášky s písomným vyhlásením, riskovali by sme, že v prípade úspechu, alebo len samotnej účasti, by boli zneužité propagandistickou mašinériou ruského režimu. To sme nemohli akceptovať. Po druhé, máme povinnosť zabezpečiť, aby naše konanie žiadnym spôsobom neohrozilo hráčov a ich rodiny. Veľmi ľutujeme dôsledky, ktoré bude mať naše rozhodnutie na dotknutých. Veríme však, že sme urobili najzodpovednejšie možné rozhodnutie. V tejto výnimočnej a skutočne tragickej situácii neexistuje lepšia alternatíva,“ citovala agentúra AFP Hewitta.  

Ticho neostala ani americká legenda: Billie Jean Kingová reaguje na suspendáciu Ruska a Bieloruska na Wimbledone

Wimbledon bez mnohých hviezd

Tenisoví organizátori krátko po začiatku vojny zakázali účasť Rusku a Bielorusku na Davisovom pohári a Pohári Billie-Jean Kingovej. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) pozastavila členstvo Ruskej a Bieloruskej tenisovej federácii. Ruskí a bieloruskí hráči však mohli štartovať individuálne na turnajoch ATP a WTA pod neutrálnou vlajkou. Vo Wimbledone budú chýbať Daniil Medvedev, Andrej Rubľov, Arina Sabalenková či Victoria Azarenková.

Zdroj: TASR

About Majo Malinovský

Check Also

Amanda Anisimovová

VIDEO Premožiteľka Sereny zmietla z kurtu ďalšiu favoritku, senzačný koniec pre americké duo

WIMBLEDON – Austrálska tenistka Alja Tomljanovičová sa prebojovala do osemfinále dvojhry na grandslamovom turnaji vo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 × four =