BRATISLAVA – Osud vzťahu trénera so zverenkyňou nezávisí iba od dosiahnutých výsledkov. Takto pragmaticky zhodnotil najúspešnejší slovenský tréner Vladimír Pláteník svoju misiu s nevypočítateľnou britskou tenistkou Emmou Raducanuovou.
Ich extrémne krátka spolupráca na jednej strane pomohla dvadsaťdvaročnej Britke zaknihovať na turnaji v Miami svoj najväčší tohtoročný prienik. Na druhej strane jej nepochopiteľné rozhodnutie o expresnom ukončení vzájomnej spolupráce vyvolalo množstvo otázok, ktoré si pýtajú odpovede.
Preto sme uznávaného slovenského odborníka oslovili hneď po jeho návrate z Floridy. Náš rozhovor sa však ani zďaleka netočil iba okolo britskej krásky. Poodhalil nám aj viacero skutočností zo zákulisia slovenského tenisu z nedávnej minulosti. Materiál sme museli pre jeho veľký rozsah rozdeliť na dve časti. V tej úvodnej si rozoberieme nielen osobnosť ostro sledovanej celebrity, ale aj tréningový proces, ktorý jej v Miami vydláždil cestu až do štvrťfinále.

Ešte pred Emmou Raducanuovou bolo vaše meno v úvode roka spájané s talentovanou Novozélanďankou Lulu Sunovou. Pod vašim vedením sa dvadsaťtriročná tenistka prepracovala za zhruba rok a pol z 230. priečky až na 39. pozíciu rebríčka WTA. Za akých okolností ste sa rozišli?
„Od zranenia na US Open bola Lulu nútená pauzovať až do konca vlaňajšej sezóny. Napriek zdravotným problémom sme sa v závere roka snažili absolvovať čo najkvalitnejšiu zimnú prípravu. Bohužiaľ, nie úplne sa nám to podarilo, keďže sa v priebehu prípravy opäť prejavili jej zdravotne ťažkosti. A tie sa podpísali na psychickej nepohode a tým aj na výsledkoch počas turnajov v úvode tohto roka. Preto sme sa po vzájomnej dohode spoločne rozhodli ukončiť spoluprácu. Všetky svoje záväzky si do bodky férovo splnili a požiadali ma, aby som rešpektoval súkromie hráčky. Preto sa k tejto téme už vyjadrovať nebudem.“
Vyšlo to až pri tretej ponuke
Od Raducanuovej ste už v minulosti dostali dve ponuky. Akceptovali ste ale až tú tretiu. Prečo?
„V prvom prípade sme spolu absolvovali iba týždeň trvajúci skúšobný tréningový kemp v Anglicku. V tom čase však chceli vyskúšať aj dvoch ďalších trénerov. Preto sme sa rozišli s tým, že sa mi po ich skúške ozvú. Keď mi však ani po takmer mesačnom čakaní neprišla žiadna odpoveď, bral som to ako pasé a zobral som inú ponuku. Vzápätí sa mi po niekoľkých dňoch ozval jej otec, ktorý ma do tímu chcel, avšak v tom čase som už mal podpísanú inú zmluvu. V čase keď mi prišla na stôl druhá ponuka, trénoval som v New Yorku inú mladú hráčku. Do tretice som už ale bol voľný a bez problémov sme sa dohodli na skúšobnej dobe.“
Pre médiá ste sa vyjadrili, že všetko vyzeralo sľubne a Emma urobila pod vašim vedením výrazné pokroky.
„Počas úvodných vzájomných rozhovorov som sa pýtal, kedy chcú začať s tréningom. Či po skončení podujatia v Indian Wells, alebo až po turnaji v Miami, kde by sme mali väčší priestor na vzájomné spoznanie sa a predovšetkým na koncepčnejší tréningový proces pred ďalšími turnajmi. Emma sa však rozhodla, že začneme s tréningom už v priebehu Indian Wells.“
Aké boli vaše prvé kroky v pozícii kouča?
„Pred spomínaným neúspešným zápasom sme neabsolvovali žiadny spoločný tréning. Len som odsledoval jej prípravu so sparingpartnerom. Na rovinu poviem, že sa mi jej náplň vonkoncom nepozdávala, keďže jej sparingpartner nahadzoval loptičky iba z ruky a výmeny od základnej čiary vôbec nehrali. Odôvodnenie tohto typu tréningu ma prekvapilo. Vraj je na tento spôsob už dlhodobo zvyknutá a zvyčajne trénuje práve týmto spôsobom.“
Nevedela, čo má hrať
Ako ste vnímali samotný zápas?
„Na druhý deň sa moje pochybnosti a obavy počas zápasu s Mojukou Učijimovou do bodky vyplnili. Emma nebola vôbec schopná hrať výmeny. Nedokázala reagovať na zmenu rýchlosti loptičky. Nevedela sa adekvátne postaviť k úderu, všetko hrala z otvoreného postavenia. Okrem toho mala evidentné problémy s druhým podaním. Ak by som to mal zhrnúť, v Indian Wells to vlastne bolo iba o tom, že som mal príležitosť vidieť ako hrá a správa sa počas zápasu. Pripadala mi úplne stratená. Kričala na nás, že nevie, čo má hrať, chcela, aby sme jej pomohli. Ten zápas však bol v tom momente a v stave jej mizernej pripravenosti pre ňu úplne stratený. Jej výkon bol jednoducho veľmi slabý.“
Ako ona zdôvodnila vlastné zlyhanie v zápase s Japonkou Učijimovou?
„Sama sa mi priznala, že bola psychicky zničená. Dôvodom jej frustrácie bola absencia herného progresu za posledný polrok napriek tomu, že sa snažila veľa trénovať.“
Ako ste na vzniknutú situáciu v pozícii hlavného trénera po zápase zareagovali vy?
„Neskôr, pred turnajom v Miami, som bol zvedavý na jej názor na vlastnú techniku a hru. Poskytol som jej svoje postrehy. Prízvukoval som jej, že musí so sparingpartnerom trénovať vo väčšej miere údery v pohybe, pričom by mala zaradiť do tréningu normálne „trojuholníky a osmičky“. Nastavil som jej tréningy, v ktorých hrala napríklad hodinu série po 20 úderov v pohybe a bez chyby s minútovými prestávkami. A s uznaním som mohol konštatovať, že je po vytrvalostnej stránke výborne pripravená. Po taktickej stránke som jej navrhol aby nehrala štýlom Sabalenkovej, ktorá chce ukončiť výmenu po dvoch, troch úderoch. V prvom rade nemá na tento štýl hry postavu. A keďže vďaka výbornej vytrvalosti dokáže hrať dlho a bez problémov v pohybe, bolo užitočné, aby vo výmene viac podržala loptu v hre a donútila súperky k väčšiemu riziku.“
Nechala si poradiť?
„Moje argumenty v plnej miere akceptovala. Do Miami pricestoval na štyri dni aj Matej Maruščák, ktorý jej robil sparingpartnera počas našich tréningov. Matej obstál veľmi dobre, aj keď to mal pomerne náročné, keďže Emma tento typ tréningov spočiatku mentálne nezvládala. Vždy to bolo najprv o tom, že „nechcem, nedá sa“. Takéto prvky v ženskom správaní som však už zažil aj v minulosti a preto ma nechali chladným a nevyviedli ma z miery. Trpezlivo som jej vysvetľoval a zdôvodňoval všetky moje názory.
Premietol som jej viacero videí z hry svetových hráčov, ktoré sme porovnávali s videami z jej tréningov. Myslím, že veľmi rýchlo akceptovala, že v niektorých situáciách majú napríklad hráči ich krokosled úplne rovnaký. Po ich zhliadnutí sa to aj ona snažila aplikovať v tréningu a na štvrtý deň prišla za mnou s ospravedlnením, že som mal absolútnu pravdu. Uznala, že veci, ktoré trénujeme, fungujú a na kurte sa cíti omnoho lepšie.“
Taký progres ešte nezažil
Spomínali ste, že mala problémy aj s podaním
„Podanie sme tiež mierne upravili. Myslela si, že má zlý náprah, avšak celkom skoro sme prišli na to, že problém bol v nízkom vyhodení lopty. Keď si ju totiž vyhodila vyššie, získala potrebný čas. S náprahom zrazu nemala žiadny problém a navyše mohla do servisu lepšie zapojiť aj nohy. Pri druhom podaní chcela používať kick a loptu si pre zmenu vyhadzovala zbytočne vysoko. Preto sme nadhod znížili a smer vyhodenia sme posunuli viac doľava (na bekhendovú stranu), aby ho vedela lepšie roztočiť. Po získaní potrebnej istoty som ju nútil k väčšej agresivite aj pri druhom podaní. Získala podstatne väčšie sebavedomie, ktoré sa v ďalších zápasoch aj úspešne prejavilo.“
Raducanuová si sama napriek rýchlemu koncu spolupráce váš prínos pre ňu veľmi pochvaľovala…
„A so zadosťučinením môžem potvrdiť to, čo som povedal aj viacerým britským redaktorom. A myslím to úprimne, že som ešte nevidel žiadneho tenistu, ktorý by sa za tak krátky čas tak výrazne zlepšil. Bolo za tým veľa vysvetľovania a presviedčania, avšak na konci týždňa to prinieslo svoje ovocie, keď v tréningových zápasoch vysoko porazila aj Jelenu Rybakinovú aj Veroniku Kudermetovovú.“
Ako teda zdôvodnila váš rozchod?
„Mojou prioritou bolo napriek krátkosti času Emmu maximálne pripraviť na turnaj v Miami, čo sa mi aj vzhľadom k jej výsledkom na Floride podarilo. O to viac som bol prekvapený, keď mi deň pred svojim úvodným zápasom v Miami oznámila, že sa necíti byť psychicky v úplnom poriadku. Že sama nevie, či nastúpi na zápas. A preto radšej ukončí našu spoluprácu.“
Od víťazstva na US Open v roku 2021 Raducanuová vymenila viacerých trénerov. Je takáto nedôvera a unáhlenosť v rozhodovaniach hráčky, ktorej sa nedarí, typickým javom v ženskom tenise?
„Emma je po mentálnej stránke veľmi komplikovaná tenistka. V hlave rieši priveľa vecí. Bol som s ňou veľmi krátku dobu na to, aby som dokázal pochopiť príčinu jej rozhodnutia. Sama sa pred novinármi vyjadrila v tom zmysle, že sme počas prípravy spolu odviedli veľmi dobrú prácu, ktorej výsledky cíti na svojej hre. Uvedomuje si, že sa zlepšuje. No napriek tomu sme sa museli rozísť. Možno by prospelo, ak by v tomto momente pribrali do tímu nejakého erudovaného psychológa, ktorý by dokázal jej psychické problémy vyriešiť.“
Spokojný bol aj otec
Ako sa k vášmu predčasnému rozchodu postavili jej rodičia?
„Tak ako Emma aj jej otec, ktorý bol osobne celý týždeň na tréningoch, vyjadril s našou spoluprácou veľkú spokojnosť. Sám povedal, že to, čo spolu trénujeme, je práve to, čo sama potrebuje a veľmi chcel, aby sme ďalej spolupracovali. Po jej oznámení bol veľmi nešťastný a ospravedlňoval sa mi preto, že sám osobne videl ten progres, ktorý dosiahla. Ak by som bol profesionálnym tenistom ja a videl by som na sebe markantné zlepšenie, aj napriek psychickým problémom by som trénera nevyhodil. Bohužiaľ, tréner v týchto situáciách vždy ťahá za kratší koniec keďže je to on, ktorý je platený hráčmi alebo rodičmi.“
Trénovali by ste spolu v Bratislave, či v Trnave?
„V Trnave už nepôsobím dva roky, takže by sme spolu trénovali v Bratislave. Bohužiaľ sa to už neudeje.“
Mohla sa na jej duševnom stave prejaviť aj nedávna udalosť so stalkerom, ktorý ju sledoval na turnajoch?
„Nemyslím si. Netvárila sa veľmi bojazlivo. Počas pobytu v Miami sme mali permanentne ochranku, ktorá stála opodiaľ, aby nevyrušovala Emmu v koncentrácii. Ale nemal som pocit, že by práve toto nejak osobne intenzívne prežívala.“
Zažili ste už podobnú situácia aj niekedy predtým?
„Aj v minulosti som zažil podobné typy hráčok. Chápem, že na začiatku každej spolupráce existuje najmä u žien určitá miera nedôvery. S týmto som sa už dávno naučil fungovať. Ale nedostáva ma to pod žiadny tlak aj preto, že sa tenisom jednoducho bavím. Rád pomôžem každému, kto ma osloví. Vedel som, že začíname uprostred sezóny. Preto som na Emmu ani netlačil a zakaždým som akceptoval jej rozhodnutie pri každej mojej pripomienke.“
Ženský tenis sa mu nepáči
Za predpokladu, že si Raducanuová dokáže vyčistiť hlavu, kam by to podľa vás mohla dotiahnuť?
„Odpoviem v širších súvislostiach. Úprimne poviem, že aktuálny ženský tenis sa mi až tak veľmi nepáči. V minulosti, pred desiatimi až pätnástimi rokmi bola prvá dvadsiatka ženského tenisu podstatne vyrovnanejšia a herne neporovnateľne kvalitnejšia. Jej súčasťou boli také osobnosti ako napríklad Justine Heninová, Kim Clijstersová, Jelena Dementievová, Ana Ivanovičová, Mária Šarapovová, Serena Williamsová, Victoria Azarenková a mnohé ďalšie. Dnes sú stabilne na vrchole možno štyri kvalitné hráčky ako Aryna Sabalenková, Iga Swiateková, Coco Gauffová, či Mirra Andrejevová.
Ostatné však ani postavou, ani po technickej stránke nespĺňajú štandardné kritériá svetového tenisu. U mnohých z nich navyše vnímam výkonnostnú labilitu. V Miami sme si spolu s dcérou pozreli niekoľko zápasov a musím priznať, že z niektorých sme odišli po dvoch gemoch, keďže jeho aktérky neboli schopné prehodiť ani dve lopty cez sieť. Takže keď hráčka poslúcha a drží sa stanovených pravidiel, má veľmi dobré predpoklady a vyhliadky na to, aby sa dostala vysoko v rebríčku a to isté platí aj pre Emmu.“
Kde podľa vás nastáva ten zlom, ktorý vzťahy v realizačnom tíme vyhrotí?
„Problém je v tom, že v momente, keď začnú tenistky zarábať veľké peniaze, prestanú samotné hráčky, alebo ľudia okolo nich počúvať a všetko to, čo som systematicky vybudoval, sa začne postupne rúcať. Potom môže nezainteresovaný divák nadobudnúť dojem, že často mením hráčky. Samozrejme, že by som najradšej zostal s jednou trénovať aj desať rokov. Sláva a peniaze však majú obrovský vplyv na charakter mladých tenistiek, ako aj na charakter ľudí okolo nich. Najmä dievčatá sú pod obrovským vplyvom svojho okolia.“
Takže výsledky a herný progres sú nepodstatné a druhoradé?
„Osud môjho vzťahu so zverenkyňou nie je založený iba na dosiahnutých výsledkoch. Môžem povedať, že 90 percent vzťahov sa pokazilo práve v období, kedy moje hráčky dosahovali najlepšie výsledky. Nikdy som to nebol ja, kto by ten vzťah pokazil. Nikdy som si nevypýtal viac peňazí, nikdy som nemal žiadny vzťah so zverenkyňami mimo kurtov. Naopak. Vždy som si robil svoju prácu naplno. Väčšinou sa tieto spolupráce skončili kvôli ľuďom z ich okolia.“
Zdroj: ts – Igor Uher
Pridajte komentár