Home Audio/video VIDEO Smúti Djokovič, aj celé Srbsko: Sinner opäť vyzrel na velikána a s Talianskom zabojuje o šalátovú misu

Jannik Sinner, Taliansko, Davis Cup, Davisov pohár

MÁLAGA – Súpermi tenistov Austrálie vo finále Davisovho pohára budú Taliani.

Lorenzo Sonego, Jannik Sinner, Taliansko, Davis Cup, Davisov pohár
Lorenzo Sonego a Jannik Sinner oslavujú postup Talianska do finále (Foto: TASR/AP – Manu Fernandez)

V sobotňajšom semifinálovom zápase na finálovom turnaji v španielskej Málage zdolali Srbsko 2:1. O svojom triumfe rozhodli v záverečnej štvorhre, v ktorej Jannik Sinner s Lorenzom Sonegom zvíťazili nad duom Novak Djokovič, Miomir Kecmanovič 6:3, 6:4.

Srbov poslal najprv do vedenia Kecmanovič, ktorý zvíťazil nad Lorenzom Musettim 6:7 (7), 6:2 a 6:1. V prvom sete dokázal vyrovnať zo stavu 1:3 i 2:4, ale napokon ho prehral v tajbrejku. V ďalších dvoch už mal jasne navrch.

Ozdobou dráma tímových jednotiek

Ozdobou semifinále bol duel tímových jednotiek Sinnera s Djokovičom, v ktorom štvrtý hráč svetového rebríčka odplatil súperovi prehru z finále Turnaja majstrov. Svetovú jednotku zdolal 6:2, 2:6 a 7:5. V rozhodujúcom treťom sete siahal Djokovič na víťazstvo a Srbi boli blízko postupu, no Sinner za stavu 4:5 a 0:40 odvrátil tri mečbaly súpera. Následne uspel aj pri Djokovičovom podaní a v dvanástom geme brejk potvrdil.

“Nole” prehral daviscupový zápas vo dvojhre prvýkrát od roku 2011, v singli ukončil sériu 21 víťazstiev v tejto súťaži. Sinner zdolal Djokoviča druhýkrát v troch zápasoch v priebehu 12 dní, keď nad ním zvíťazil aj v skupine Turnaja majstrov.

Nevyšlo to ani v debli

V rozhodujúcej štvorhre dokázali Sinner so Sonegom zlomiť podanie súperov v šiestom geme a prvý set uchmatli pre seba pomerom 6:3. V druhom sa ukázal byť kľúčový siedmy gem, keď za stavu 3:3 talianski reprezentanti zobrali servis Djokovičovi s Kecmanovičom, následne brejk potvrdili a potom v desiatej hre premenili hneď svoj prvý mečbal. Sinner tak dokázal Djokoviča pokoriť aj v debli.

Ako na hojdačke

“Cítil som sa ako na hojdačke,” povedal po víťazstve nad svetovou jednotkou. “Začal som skutočne dobre. V druhom sete bol však Novak oveľa lepší. V treťom som sa snažil dobre servovať, servis mi vychádzal aj v kľúčových momentoch. Som šťastný, že sme stále v hre. Boli sme jednu loptičku od vyradenia.”

Novak Djokovič, Miomir Kecmanovič, Srbsko, Taliansko, Jannik Sinner, Lorenzo Sonego, Davis Cup, Davisov pohár
Srbský a taliansky pár po záverečnej štvorhre (Foto: TASR/AP – Manu Fernandez)

Taliani sa budú usilovať o svoje druhé celkové prvenstvo, dosiaľ jedinýkrát vyhrali Davis Cup v roku 1976. V nedeľnom finále narazia na 28-násobných víťazov “šalátovej misy” Austrálčanov. “Gratulujem Talianom k postupu do finále,” citovala Djokoviča agentúra AFP. “Zaslúžili si to, hrali skutočne výborne, najmä Jannik, vo dvojhre proti mne a potom aj vo štvorhre. Klobúk dole pred jeho výkonom.”