Home Audio/video VIDEO Smrť otca ju psychicky položila, dáva si od tenisu pauzu: Otvorená spoveď slovinského talentu

VIDEO Smrť otca ju psychicky položila, dáva si od tenisu pauzu: Otvorená spoveď slovinského talentu

by Roderik Pastier

MARIBOR – Slovinská tenistka Kaja Juvanová, ktorá mala minulý rok našliapnuté do TOP 50 a len tesne jej unikol zisk premiérového titulu na okruhu WTA, si dáva od súťaženia na niekoľko týždňov, či mesiacov pauzu. Psychicky ju úplne zničila choroba a smrť otca, kvôli ktorej sa nedokáže naplno sústrediť na tenis. Vynútenú prestávku oznámila na svojom Instagrame.


Juvanová mala kariéru rozbehnutú naozaj solídne. V minulej sezóne sa definitívne usadila v prvej svetovej stovke, na veľkých turnajoch v Petrohrade, Dauhe a Indian Wells prešla náročnými kvalifikáciami a v máji si zahrala svoje prvé finále na okruhu WTA. V Štrasburgu tesne nevyužila šancu získať svoj premiérový titul, keď po tuhom boji podľahla Angelique Kerberovej 6:7(5), 7:6(0), 6:7(5).

Vtedy dvadsaťjedenročná tenistka zaujala pozíciu najlepšej Slovinky na okruhu WTA a vyšplhala sa až na 58. miesto, elitnú päťdesiatku mala na dosah. Potom však prišli momenty, ktoré výrazne ovplyvnili jej výkony na kurte. Stav jej otca, ktorý bojoval s rakovinou, sa začal zhoršovať.

Juvanová začala obmedzovať svoje turnajové vystúpenia, aby mohla čo najviac zostať doma. A keď už na nejaký turnaj prišla, zvyčajne to bolo veľmi skoré vypadnutie. Potom v decembri prišla tragická správa. Jej otec, Dr. Robert Juvan, vedec z Ľubľany, prehral svoj boj s rakovinou.

V tom čase 22-ročná Slovinka vrhla všetko svoje úsilie do tenisu. Čiastočne preto, aby zamestnala svoju myseľ, čiastočne preto, aby si uctila pamiatku svojho otca, ktorý ju v jej kariére veľmi podporoval. So stratou blízkeho človeka sa však nedokázala vyrovnať, trápila sa so svojou hrou, nedosahovala veľké úspechy a až koncom marca si zahrala aspoň semifinále turnaja WTA 125K Series v San Luis.

Teraz sa talentovaná Slovinka rozhodla dať si bližšie nešpecifikovanú pauzu, aby sa dala psychicky dokopy. Jej bolesť zo straty milovaného otca je stále príliš čerstvá a bráni jej podávať adekvátne výkony, s ktorými by mohla byť spokojná.“Na sociálnych sieťach nezdieľam osobné informácie príliš často, pretože necítim potrebu nikomu vysvetľovať svoju osobnú situáciu, ale cítim, že je dôležité ukázať všetkým reálny obraz toho, ako sa veci majú (a nie len skreslený obraz na sociálnych sieťach), a ak to niekomu pomôže, bude to len dobre,” napísala Juvanová vo vyhlásení na Instagrame.

“Ako niektorí viete, v decembri som prišla o svojho otca. Odvtedy bolo pre mňa všetko obrovskou výzvou a strata niekoho tak blízkeho bola najťažšou vecou v mojom živote a zároveň niečím, na čo vás nikto nemôže pripraviť,” pokračovala. “Smútok bol a je pre mňa naozaj ťažký. Väčšinu dní sa cítim unavená, aj keď normálne fungujem, čo mi niekedy sťažuje tréningy a zápasy. Niektoré dni sa cítim veľmi motivovaná, iné dni som vystresovaná a smutná,” opisuje Juvanová veľké výkyvy.

“Niektoré dni sú lepšie, niektoré horšie, ale bolesť a smútok sú stále príliš veľké. Nemyslím si, že to niekedy úplne zmizne, ale zisťujem, že smutné spomienky sa pomaly menia na tie veselé,” naznačila postupné zlepšovanie. “Každý, kto ma niekedy videl hrať, vie, ako veľmi milujem tenis. V poslednom čase však bolo toľko emócií, že sa podpísali na mojej práci. Napriek tomu som stále hrala, pretože môj otec tenis miloval, sledoval každý môj zápas a chcel, aby som pokračovala aj po jeho smrti. To bol dôvod, prečo som po jeho smrti pokračovala v hraní turnajov,” vysvetlila, prečo si nedala pauzu skôr.“Vyhrala som niekoľko zápasov, na čo som hrdá, ale zároveň ma to prestáva baviť. Preto som sa rozhodla na pár týždňov (alebo na akékoľvek obdobie, ktoré mi príde správne) spomaliť. Vrátim sa, keď budem pripravená. Chcem to brať deň po dni a týždeň po týždni, aby som zistila, ako sa cítim. Bolesť a smútok sú stále príliš silné,” povedala o prestávke od tenisu. “Som vďačná za všetkých okolo seba a chcem len povedať, že ak niekto prechádza niečím takýmto a má pocit, že je na to sám, vždy je nablízku niekto, na koho sa môžete obrátiť a kto vám pomôže,” dodala.

Zdroj: ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

four × 4 =