Home Audio/video VIDEO Pokus o reštart kariéry nevyšiel: Držiteľka grandslamového golden setu po neuspokojivých výsledkoch končí

VIDEO Pokus o reštart kariéry nevyšiel: Držiteľka grandslamového golden setu po neuspokojivých výsledkoch končí

by Roderik Pastier
Jaroslava Švedovová

NURSULTAN – Kazašská tenistka Jaroslava Švedovová sa aj napriek pokusu o návrat rozhodla ukončiť profesionálnu kariéru a zavesiť tak raketu na klinec.


34-ročná Kazaška prerušila kariéru v roku 2017 po Roland Garros. Dôvodom bolo zranenie nohy a následná operácia členku, kvôli ktorej prišla o zvyšok sezóny. O niekoľko mesiacov neskôr, v roku 2018 sa jej narodili dvojčatá.

Svoju pauzu od tenisu si pre materské povinnosti predĺžila až do apríla 2020, kedy sa vrátila na kurty v Dubaji, ale plány na výraznejší comeback jej prekazila pandémia COVID-19.Návrat sa jej nevyradil podľa predstáv

Švedovová si rozhodne svoj posledný návrat predstavovala inak. V tejto sezóne využila chránený rebríček, ale na kurtoch sa trápila. V singli vyhrala len dva zápasy a na svoje konto si pripísala až 13 porážok. Bývalá svetová trojka vo štvorhre nenadviazala na svoje úspechy z minulosti ani v obľúbenom debli, kde prehrala všetkých dvanásť odohraných zápasov! Pokúšala sa aj o zmenu parťáčok, zahrala si po boku Rybakinovej, Danilinovovej či Američanky Kingovej, ale nepomohlo to.

Herné trápenie kazašskej tenistky vyústilo až k ukončeniu kariéry, za ktorú sa rozhodne nemusí hanbiť. Švedovová je jedinou tenistkou v Open ére, ktorá na grandslamovom turnaji získala “zlatý set”.

Tento nevídaný úspech zaznamenala na Wimbledone 2012, keď v treťom kole proti nasadenej desiatke Erraniovej ovládla úvodné dejstvo ziskom všetkých 24 fiftínov v rade. Set, počas ktorého nestratila ani jednu loptičku, trval len 16 minút.

Najväčšie úspechy zbierala vo štvorhre. V roku 2010 bola treťou hráčkou sveta a pripísala si na konto tituly vo Wimbledone a na US Open po boku Kingovej, s ktorou došla ešte do finále US Open v roku 2011. Úspešnú spoluprácu mala aj s Casey DellAcquaovou, s ktorou dokráčala do finále Roland Garros a US Open v roku 2015. O rok neskôr bola ešte vo finále Wimbledonu s Maďarkou Babosovou.Vo dvojhre bola najvyššie na 25. priečke. Jediný titul vybojovala v roku 2007 v Bengalúru, k čomu pridala ešte päť trofejí na okruhu ITF. Na grandslamoch dokráčala najďalej do štvrťfinále Roland Garros (2010,2012) a Wimbledonu (2016).

Zdroj: ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

17 − 5 =