Home Audio/video VIDEO Pád bývalej svetovej jednotky až na dno: Čas sa kráti, varuje ju 18-násobná grandslamová šampiónka

VIDEO Pád bývalej svetovej jednotky až na dno: Čas sa kráti, varuje ju 18-násobná grandslamová šampiónka

by Roderik Pastier

TOKIO – Keď pred štyrmi rokmi senzačne porazila vo finále US Open domácu legendu Serenu Williamsovú, spôsobila v tenisovom svete šok a svoju už aj tak skvele rozbehnutú kariéru nasmerovala do absolútnych výšin. V rozmedzí troch rokov dokázala Japonka Naomi Osaková pridať ďalšie tri grandslamové tituly, vyšvihla sa na pozíciu svetovej jednotky a najlepšie zarábajúcej športovkyne planéty. Niekoľko mesiacov už však 25-ročná hráčka prežíva o dosť iný príbeh.


Tento rok sa dokonca ocitla na konci elitnej stovky rebríčka WTA, momentálne jej patrí 42. miesto a boje o tituly sa odohrávajú takmer výhradne bez jej účasti. Finále si tento rok zahrala iba v Miami.

O ďalší vývoj kariéry pomaly vyhasínajúcej kométy sa obáva aj legendárna Martina Navrátilová. „Možno toho na ňu bolo príliš veľa, príliš skoro,“ zamýšľala sa pre server Essentially Sports Navrátilová, ktorá tiež zbierala profesionálne tituly už ako tínedžerka.

„Teraz si asi musí naliať čistého vína a opýtať sa seba samej, či naozaj ešte tento šport miluje. K tomu sa musí vrátiť,” pokračovala.

„Ja som si prvých šesť rokov všetko zariaďovala sama. V súčasnej dobe to však za veľa hráčov robia iní. Je na nich ale uprené oveľa viac pozornosti a všetko sa zveličuje,“ porovnávala svoju éru s tou súčasnou.

„Myslím, že hráčky by mali žiť hlavne prítomnosťou a pokiaľ tenis stále milujú, potom je všetko v poriadku. Pokiaľ nie, je to tiež ok. Ale chce to si to ujasniť, pretože čas sa kráti,“ uviedla 18-násobná grandslamová šampiónka v dvojhre smerom k možnému návratu Japonky do bojov o tituly a popredné priečky rebríčka.

Osakaová sa posledné mesiace stretáva so zdravotnými a psychickými problémami. Práve s enormnou pozornosťou si často nevedela rady. To vyústilo do kurióznej situácie na minuloročnom French Open, kde najskôr oznámila, že sa nebude zúčastňovať tlačových konferencií a následne z turnaja odstúpila. Potom vynechala aj Wimbledon.

Na domácich hrách v Tokiu potom dokonca zapaľovala olympijský oheň, ale v turnaji pod piatimi kruhmi ju už v treťom kole vyradila neskoršia strieborná medailistka Markéta Vondroušová. Kvôli psychickým problémom následne bola mimo hry ďalšie dva mesiace.

Na začiatku tejto sezóny sa zdalo, že sa Japonka predsa len výkonnostne dvíha. Prebojovala sa do finále prestížneho turnaja v Miami, v ktorom prehrala až so svetovou jednotkou Igou swiatekovovou. Potom si ale poranila achilovku, opäť chýbala vo Wimbledone. A na Roland Garros aj US Open sa porúčala hneď v prvom kole.Naposledy nastúpila na turnaji v Tokiu, kde musela v druhom kole vzdať kvôli zraneniu brušných svalov. “Priala by som si, aby som mohla na kurte byť, ale moje telo mi to nedovolilo,” uviedla vo vyhlásení.

Zdroj: sport.cz, ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

3 − 1 =