Rafael Nadal
Rafael Nadal (Foto: TASR/AP - Christophe Ena)

VIDEO Nadal po strhujúcom súboji velikánov zneistil fanúšikov aj organizátorov: Jediné, čo k tomu môžem povedať,…

PARÍŽ – Dvaja velikáni svetového tenisu sa postarali o ďalší veľkolepý súboj. V stredu v noci sa po vyše štyroch hodinách tešil z triumfu „kráľ antuky“ Rafael Nadal, ktorý vo štvrťfinále zdolal veľkého rivala Novaka Djokoviča a opäť sa priblížil ku štrnástemu titulu z Roland Garros a rekordnému 22. na grandslamových turnajoch celkovo.


Tridsaťpäťročný Španiel sa po dráme poďakoval fanúšikom na dvorci Philippea-Chatriera, no im i organizátorom odkázal, že nevie, či sa na slávne podujatie ešte niekedy vráti.

VIDEO Nadal po triumfe nad Djokovičom: Jedno z najemotívnejších víťazstiev v kariére, naša rivalita vojde do dejín

Najdôležitejší kurt jeho kariéry

„Jediné, čo k tomu môžem povedať, je, že sa tu uvidíme o dva dni. Bezpochyby pre mňa neexistuje žiadne iné miesto ako je toto. Je to najdôležitejší kurt mojej kariéry, najšpeciálnejší. Cítiť lásku všetkých tu v Paríži na najdôležitejšom mieste mojej kariéry pre mňa znamená všetko,“ odkázal divákom, ktorí ho počas celého stretnutia mohutne povzbudzovali a aj jeho súperovi dali jasne najavo, kto je ich favorit.

Novak Djokovič, Rafael Nadal
Novak Djokovič a Rafael Nadal (Foto: TASR/AP – Christophe Ena)

Pre dvoch z najlepších hráčov histórie to bol už 59. vzájomný duel. Nadal vyhral 6:2, 4:6, 6:2 a 7:6 (4), obhajcovi trofeje oplatil vlaňajšiu semifinálovú prehru a vzájomnú bilanciu znížil na 29:30. Piaty nasadený Španiel postúpil už do pätnásteho semifinále na Roland Garros, v ktorom sa stretne s Nemcom Alexandrom Zverevom.Do súboja vstúpil lepšie Nadal napriek tomu, že mal v nohách vyše štvorhodinový osemfinálový duel s Kanaďanom Felixom Augerom Aliassimem a dlhodobo ho trápi chronický problém s chodidlom. V úvodnom sete bol na kurte živší, súpera donútil k chybám a vyhral ho 6:2. V druhom viedol už 3:0, no zaskočený Djokovič sa postupne rozohral, zlepšil podanie, diktoval hru a získal kľúčový šiesty gem, ktorý sa hral takmer 20 minút. Set vyhral 6:4, ale do ďalšieho si pohodu nepreniesol. Nadal ho aj tretíkrát obral o podanie hneď v úvodnej hre setu, brejk pridal aj v piatej a vyhral opäť 6:2. Djokovič si už hlboko po polnoci mohol vynútiť rozhodujúci piaty set, no za stavu 5:3 nepremenil dva setbaly, prišiel ďalší Nadalov brejk a Španiel nakoniec triumfoval v tajbrejku 7:4.

Postup spečatil až o štvrť na dve ráno, keď sa diváci skrývali pred zimou pod dekami. Nadala však nezastavili ani nepriaznivé podmienky. „Bol to veľmi, veľmi ťažký zápas. Som veľmi šťastný, že to takto dopadlo. Je to jedno z najdôležitejších a najemotívnejších víťazstiev v mojej kariére. Bola to magická noc. Vedel som, že ak chcem Novaka zdolať, musím podať stopercentný výkon. Naša rivalita vojde do dejín, bol to ďalší dramatický zápas. Bojoval som o každú loptičku, ani jedna nebola pre mňa stratená,“ povedal Nadal, ktorý na parížskom grandslamovom podujatí prehral len tri zo 113 zápasov v kariére.Trápi ho Müllerov-Weissov syndróm

Či po semifinále so Zverevom, ktoré ho čaká v piatok presne na 36. narodeniny, pridá v Paríži ďalšie, je otázne. Dlhodobo ho trápi takzvaný Müllerov-Weissov syndróm a pred tromi týždňami v Ríme na konci zápasu takmer nedokázal behať. „Veľmi mi pomáha, že tu mám so sebou doktora. No uplynulé tri týždne neboli jednoduché, preto som bol po zápase veľmi emotívny. Mám v nohe, to čo tam mám a ak nenájdeme riešenie alebo malé zlepšenie, bude pre mňa ďalší zápas veľmi ťažký. Samozrejme, budem bojovať ďalej, hľadať riešenie, no zatiaľ sme žiadne nenašli,“ citovala ho agentúra DPA.Nole zo seba vyžmýkal maximum

Djokovič neuspel v ôsmom z desiatich duelov s Nadalom na Roland Garros. „Gratulujem Rafovi, bol lepší v dôležitých momentoch. Ukázal, prečo je taký skvelý šampión. Gratulujem mu i jeho tímu, zaslúžia si to. Musím prijať túto prehru. Urobil som na dvorci všetko, aby som zvíťazil. Vyžmýkal som zo seba maximum a som hrdý na svoj výkon, na Rafu to však dnes nestačilo,“ dodal Djokovič.

Zdroj: TASR

About Majo Malinovský

Check Also

Renáta Jamrichová

Slováci v akcii: Streda 1. februára

BRATISLAVA – Dnešný deň sa na súťažných kurtoch predstaví desiatka slovenských zástupcov. M15 Monastir (15 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

thirteen + 13 =