Home Audio/video VIDEO Cornetová ďalšiu favoritku nevyradila, Swiateková musela bojovať: Som rada, že mám stále hlas

Iga Swiateková

MELBOURNE – Americká tenistka Danielle Rose Collinsová sa druhýkrát v kariére prebojovala do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open. Vo štvrťfinále si poradila s francúzskou súperkou Alize Cornetovou v dvoch setoch 7:5 a 6:1.

V boji o finále nastúpi proti siedmej nasadenej Ige Swiatekovej z Poľska, ktorá vyradila Estónku Kaiu Kanepiovú v troch setoch 4:6, 7:6 (2) a 6:3.

Collinsová vyrovnala grandslamové maximum

Collinsová, 27. nasadená hráčka, mala duel dobre rozbehnutý a po brejku vo štvrtom geme sa ujala vedenia 3:1, ktoré následne ešte zveľadila na svojom servise. Cornetová ešte zabojovala po čistej hre znížila na 3:5, chytila sa, vzápätí zobrala súperke podanie a tromi gemami za sebou dokázala vyrovnať na 5:5. Rozhodujúci moment zápasu prišiel v dlhej dvanástej hre, keď si Collinsová vydrela tri setbaly, posledný aj premenila a po ďalšom brejku vyhrala 7:5. Odvtedy už na kurte dominovala a druhú sadu získala pre seba hladko 6:1. Dvadsaťosemročná Američanka vyrovnala svoje grandslamové maximum. Do semifinále dvojhry sa dostala aj v roku 2019 práve v Melbourne.

“Je to neuveriteľný pocit, najmä po tých zdravotných problémoch, ktoré som mala,” uviedla v pozápasovom rozhovore Collinsová, ktorá vlani podstúpila operáciu na liečbu endometriózy: “Je skvelé, že som sa dokázala vrátiť späť na takúto úroveň a dokážem takto bojovať.” Pre Cornetovú to bolo premiérové štvrťfinále v kariére na turnajoch veľkej štvorky a mala by sa vrátiť do Top50 svetového rebríčka.

Danielle Rose Collinsová
Danielle Rose Collinsová (Foto: TASR/AP – Simon Baker)

Swiateková v dráme skoro prišla o hlas

Záverečné štvrťfinále bolo dramatickejšie a lepšie doň vstúpila papierová outsiderka Kanepiová. V siedmej hre brejkla súperku a dostala sa do vedenia 4:3 a na svojom podaní odskočila na 5:3. Nasledovali dva “maratónske” gemy, v ktorých mala estónska hráčka mnoho šancí priviesť set do víťazného konca, a nakoniec sa jej to podarilo, keď priamo z podania premenila deviaty setbal v poradí – 6:4. Tridsaťšesťročná Estónka, ktorej patrí až 115. priečka v rebríčku WTA, sa chopila šance a hneď v úvode druhej sady brejkla o 16 rokov mladšiu súperku. Tá jej však odpovedala rovnakou mincou a podanie jej zobrala aj vo štvrtom geme. Sľubný náskok však neudržala, robila príliš veľa nevynútených chýb. Kanepiová vyrovnala a set dospel do tajbrejku. Ten zvládla lepšie Swiateková a vyhrala ho 7:2. V rozhodujúcom sete viedla poľská hráčka 5:2, jej súperka ešte ju raz brejkla, ale v nasledujúcom geme už Swiateková rozhodla.

Víťazka Roland Garros z roku 2020 sa premiérovo prebojovala do semifinále Australian Open. “Som naozaj rada, že mám stále hlas, pretože som tak silno kričala. Bol to šialený zápas a bez energie z tribún by bolo veľmi ťažké vyhrať,” citoval ju Eurosport po zápase, ktorý trval tri hodiny a jednu minútu.

Iga Swiateková (Foto: TASR/AP – Tertius Pickard)

ženy – dvojhra – štvrťfinále: Danielle Rose Collinsová (USA-27) – Alize Cornetová (Fr.) 7:5, 6:1, Iga Swiateková (Poľ.-7) – Kaia Kanepiová (Est.) 4:6, 7:6 (2), 6:3