Home Audio/video VIDEO Bol totálne na mizine, šokoval Molčana aj veľkého favorita: Indický kvalifikant na Australian Open prepísal 34-ročnú históriu!

VIDEO Bol totálne na mizine, šokoval Molčana aj veľkého favorita: Indický kvalifikant na Australian Open prepísal 34-ročnú históriu!

by Majo Malinovský
Sumit Nagal, Australian Open 2024, Melbourne

MELBOURNE – Vyradením favorizovaného Molčana vo finále kvalifikácie to len začalo. Indický kvalifikant Sumit Nagal (27) na Australian Open píše históriu.

Vo finále kvalifikácie Ind zarmútil slovenských fanúšikov, keď napriek zdravotným problémom dotiahol súboj so slovenskou jednotkou Molčanom do víťazného konca (6:4, 6:4) a vybojoval si miestenku v hlavnom turnaji, tým ale jeho príbeh v Melbourne ani zďaleka neskončil.

Po 35 rokoch prepísal históriu

V prvom kole sa dočkal kariérneho triumfu, keď bez straty setu vyradil nevyspytateľného kazašského súpera a aktuálne 27. hráča sveta Alexandra Bublika. Fantasticky hrajúci Nagal po dlhých 35 rokoch ako prvý Ind v histórii dokázal vyradiť nasadeného súpera. V roku 1989 šokoval svet Rameš Krišnan, ktorý hneď v prvom kole porazil vtedajšiu jednotku Matsa Wilandera.Bol na mizine a chcel skončiť

Pritom ešte pred rokom bol aktuálne 137. hráč sveta mimo elitnej päťstovky rebríčka ATP a taktiež aj bez finančných prostriedkov, na čo sa aj verejne posťažoval. “Keď sa pozriem na svoj bankový účet, mám teraz toľko, čo som mal na začiatku roka, teda 900 eur,” uviedol Nagal vlani v júli. Za svoju kariéru síce pred štartom tohtoročného Australian Open zarobil dohromady okolo 700-tisíc eur, lenže ročné náklady sa podľa neho vyšplhajú až na 100-tisíc a s trénerom aj na dvojnásobok. “Všetko, čo zarobím, musím rovno minúť,” sťažoval sa.

Zarobil viac ako za celú sezónu

Jeho kariérny triumf nad Bublikom mu ale vyniesol viac, ako zarobil za celú minuloročnú sezínu, v ktorej odohral 75 zápasov a vyhral dva menšie turnaje. Postup do druhého kola hlavného turnaja mu vyniesol 120 600 dolárov a tiež zažehnanie obáv, ktoré mal celý minulý rok, keď reálne zvažoval koniec kariéry. Pre porovnanie vlani Nagal zarobil na prize money len 116 402 dolárov.

Zatiaľ, čo vlani sa Nagal vyskytoval prevažne na menších turnajoch a na okruhu ATP oslavoval iba jednu výhru na domácej pôde v Pune, a aj tento rok začal neúspechom, keď prehral prvé kolo na challengeri v Canberre, v Melbourne sa nevídane rozbehol. V troch kvalifikačných dueloch nestratil ani set a rovnako bez straty setu šokujúco vyradil aj kazašského šoumena, ktorý potvrdil svoju nevyspytateľnosť a tiež to, že na grandslamoch sa mu nezvykne dariť. Vlani cez prvé kolo na turnajoch veľkej štvorky prešiel len na Wimbledone.Hrdý na seba aj svoj tím

“Je to vždy úspech kvalifikovať sa na grandslam, znamená to pre mňa naozaj veľa. Posledných pár rokov som mal rôzne zranenia a nemohol som hrať turnaje, ktoré by som chcel. Na začiatku minulého roka som bol v rebríčku až okolo piatej stovky. Som teraz na seba a svoj tím naozaj hrdý, že zo mňa urobili hráča, akým som dnes,” uviedol nadšene Nagal po úspešnom kvalifikačnom finále, v ktorom po boji zdolal nášho Molčana.

V druhom kole hlavného turnaja má Nagal navyše veľkú šancu svoj kariérny úspech ešte vylepšiť, pretože narazí na jedného zo šestice melbournských tínedžerov a to Číňana Junchenga Shanga, ktorý štartuje v Melbourne na základe voľnej karty a rozhodne Ind proti nemu nemusí byť bez šance i keď o ďalšom súperovi ešte sám nerozmýšľa.

Zdroj: ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

seventeen + 15 =