Wimbledon
Wimbledon (Foto: TASR/AP)

Veľký ústupok pre Rusov a Bielorusov: Bolo to neuveriteľne ťažké rozhodnutie, ktoré sme neprijali ľahko!

LONDÝN – Ruskí a bieloruskí tenisti sa budú môcť zúčastniť na tohtoročnom Wimbledone. All England Club (AELTC) zrušil zákaz, ktorý z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu zaviedol minulý rok. Informovala BBC.


Tento rok sa hráči budú môcť zúčastniť pod podmienkou, že budú súťažiť ako neutrálni športovci a splnia prísne kritéria.

“Naďalej úplne odsudzujeme nezákonnú inváziu Ruska a naša plná podpora zostáva na strane ukrajinského ľudu. Bolo to neuveriteľne ťažké rozhodnutie, ktoré sme neprijali ľahko,” povedal predseda AELTC Ian Hewitt. Uznesenie sa týka aj ďalších britských podujatí, ktoré sa konajú v období pred Wimbledonom, predovšetkým turnajov v Queen’s a Eastbourne.

Tenisti z Ruska a Bieloruska môžu štartovať na Wimbledone iba v prípade, že nebudú podporovať tamojšie štátne režimy a rovnako nemôžu prijať finančné odmeny z oboch krajín vrátane sponzorstva od spoločností, ktoré riadia alebo kontrolujú.

Hráči a ich podporný personál budú musieť podpísať vyhlásenie o neutralite, aby mohli súťažiť. Za porušenie týchto vyhlásení budú hroziť tresty od pokút až po vylúčenie z turnaja.AELTC uviedla, že toto rozhodnutie prijali po diskusii s vládou Spojeného kráľovstva, Britskou tenisovou asociáciou (LTA) a medzinárodnými zainteresovanými stranami. AELTC a LTA ďalej povedali, že si stoja za minuloročným rozhodnutím, ale tvrdia, že bez tohtoročnej zmeny by boli Queen’s, Eastbourne a ďalšie britské turnaje na tráve zrušené, čo by spôsobilo finančnú ujmu britským tenisovým fanúšikom a organizáciám.

Ruská trojica Daniil Medvedev, Andrej Rubľov a Daria Kasatkinová, ktorí sú všetci v prvej desiatke mužského a ženského rebríčka, patria medzi najzvučnejšie mená, ktoré sa môžu po ročne odmlke vrátiť do Wimbledonu. Týka sa to aj bieloruskej ženskej svetovej dvojky Ariny Sabalenkovej, ktorá tento rok vyhrala Australian Open.

Zdroj: TASR

About Roderik Pastier

Check Also

Soňa Depešová, Mia Pohánková, Medaily

Medailový úspech nášho tenisu: Slovenský talent na ME vybojoval cenný kov

PARMA – Slovenská tenistka Mia Pohánková získala striebornú medailu vo dvojhre na majstrovstvách Európy hráčok …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 3 =