Home Najdôležitejšie V NTC ju odpisovali, dnes je singlovou jednotkou: Kristína Kučová o pôsobení v NTC aj kritike STZ

V NTC ju odpisovali, dnes je singlovou jednotkou: Kristína Kučová o pôsobení v NTC aj kritike STZ

by Igor Uher
Kristína Kučová

BRATISLAVA – Mladšia zo sestier Kučových – Kristína, zatiaľ stále zvažuje svoju účasť v reprezentačnom drese pred blížiacim sa fedcupovým stretnutím slovenského výberu v Austrálii.


Kristína Kučová
Kristína Kučová (Foto: TASR/AP – Simon Baker)

Kedysi v NTC podceňovaná a reprezentačným trénerom dlhé roky prehliadaná hráčka je dnes v singlovom rebríčku WTA najvyššie postavenou Slovenkou. Tridsaťjedenročná bratislavská rodáčka nám dôvody svojho váhavého postoja bližšie neozrejmila, definitíva ale padne v najbližších dňoch.  

Hrbatý v kritike nadviazal na Kližana: Dve udalosti, ktoré negatívne ovplyvnili budúcnosť slovenského tenisu

Tak, ako pri tvorbe rozhovoru s Dominikom Hrbatým, sme aj tentoraz zapojili do zaujímavého rozhovoru niektorých trénerov, ktorým sme pod prísľubom ich anonymity poskytli priestor k tomu, aby sami bez redakčného zásahu mohli položiť Kristíne Kučovej svoje otázky.Ako si spomínate na vaše pôsobenie v NTC?

“Mala som šestnásť rokov, keď som do NTC nastúpila. S jednou pauzou som tam trénovala približne tri roky. Na svoje pôsobenie v stredisku nespomínam v tom najlepšom svetle. Na jednej strane to bolo pre mňa ako juniorku finančne výhodné, nakoľko som mohla absolvovať aj dlhšie výjazdy, ako len po Európe. Avšak z pohľadu mladej tenistky som šťastná nebola. Od začiatku som dostávala pocítiť, že som iba jedna z tých neperspektívnych hráčok. Ľudia priamo v stredisku mi hovorili, že „na to nemám“. Vraj nikdy nebudem dostatočne dobrá preto, že som svojim vzrastom príliš nízka a navyše z obidvoch strán hrám základné údery obojručne. Najavo mi to patrične dávali nie len herní tréneri, ale dokonca aj kondičný tréner. Veľakrát som mala pocit, že ma chcú z tenisovej stránky priam „zlikvidovať“, len preto, aby si mohli povedať: „Mali sme pravdu“.

Dostávali ste po vašom odchode z NTC nejakú podporu od STZ?

“Nie, po skončení môjho pôsobenia v NTC som už podporu od zväzu v žiadnej forme nedostala. Keď som sa pýtala na kurt, v NTC mi povedali, že je určený iba pre členov. Dostávala som pár balení lôpt, z ktorých ma však rozbolelo rameno, takže už ani s nimi nehrávam. Jediné, čo momentálne využívam, je kartička od garáže v NTC a niekoľko PCR testov za to, že som reprezentantka.”

Martin Kližan otvorene bez servítky: Pokiaľ sa to nezmení, so slovenským tenisom je amen

Podľa dostupných informácii ste sa rovnako, ako napríklad Andrej Martin alebo Martin Kližan prepracovali do prvej stovky rebríčka až keď ste svoje pôsobenie v NTC ukončili. Ako vnímate tvrdenie športového riaditeľa Vladimíra Habasa, ktorý v rozhovore pre portál STZ uviedol, že NTC vychovalo sedem mužov a osem žien, ktoré sa dostali do elitnej stovky rebríčka?

“S pánom Habasom nemôžem súhlasiť. Je pekné, že máme pár hráčov, ktorí sa dostali do top 100 a ktorých NTC „vychovalo”. Neuvedomuje si však, koľkých tenistov stredisko zároveň aj „pochovalo”. Myslím si, že sme mali oveľa viac talentov, ktoré by stále ešte hrali, ak by bol systém nastavený trochu inak. Väčšina našich tenistov konči v dôsledku zranenia alebo úplného psychického vyhorenia. V mojom prípade si myslím, že ak by som zostala v NTC, tenis by som už dávno nehrala.”Ako hodnotíte celkovú profesionalitu v NTC v porovnaní s inými svetovými akadémiami? Skúste nám priblížiť, aké sú rozdiely v metodike, psychológii trénerov, regenerácii, kondičnej odbornosti a vzťahmi s trénermi.

“Nemôžem porovnávať s ostatnými akadémiami, nakoľko som ich veľmi nevyhľadávala. Vo všeobecnosti si však myslím, že hráči napredujú tak, ako po kondičnej, tak aj po technickej stránke. A to napriek tomu, že u nás veľa technických hráčov nemáme. Bolo by na prospech veci, ak by tréneri viac komunikovali s hráčmi a ich rodičmi. Tiež by pomohlo, ak by počúvali a aspoň trocha vnímali pocity hráčov. Určite by sa im potom ľahšie spolupracovalo. Neviem, aké sú v NTC momentálne vzťahy preto, že už tam dvanásť rokov nepatrím. Od mojich štyroch rokov sme s otcom trénovali v školskej telocvični. Keď sa však chcel prísť na mňa po práci pozrieť do NTC, prelepili sklá na čierno. Takže dnu nemohol nikto nahliadnuť a na dvere nalepili papier s nápisom: „Rodičom vstup zakázaný“”.

Kristína Kučová (Foto: TASR/AP – Pavel Golovkin)

Čo hovoríte na to, že generálny sekretár tenisového zväzu Igor Moška je na svojom poste už 29 rokov a prezident slovenského tenisového zväzu Tibor Macko 24 rokov?

“Myslím si že, v týchto funkciách sú už naozaj dlho. Avšak, pokiaľ pán Moška neodstúpi sám, k zmene pomerov v prospech slovenského tenisu naozaj nedôjde.”

Zväz mu vyrúbil viac ako 270-tisíc: Kližan o nezmyselnom výpočte jeho dlhu, reprezentačnej kauze aj NTC

Ako hodnotíte nedávnu kritiku dvoch špičkových bývalých reprezentantov Martina Kližana a Dominika Hrbatého smerovanú k STZ a NTC?

“Je dobré, že aj bývalí hráči, či už Martin Kližan alebo Dominik Hrbatý otvorene hovoria o svojich skúsenostiach v médiách. Myslím si, že by tiež privítali zmenu. Zatiaľ sa však všetko obrátilo proti nim.”

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

6 + 12 =