BRATISLAVA – Niekdajšia slovenská singlová jednotka Martin Kližan pomenúva veci jednoznačne a bez zbytočného obalu. Rodený Bratislavčan si za svoju priamočiarosť získal mnohých na svoju stranu a ešte väčší počet ľudí si znepriatelil.
Za nebojácnu otvorenosť sa bývalému 24. hráčovi sveta na hlavu neraz zosypala lavína kritiky zo strany tenisového zväzu či médií. Petržalský búrlivák však nezostal ticho a myšlienky, ktoré ho ťažili, si nezobral mlčky so sebou do tenisového dôchodku. Práve naopak. Bez akýchkoľvek zábran a autocenzúry pomenoval úplne všetko, čo by vám ostatní zainteresovaní pošepkali s poznámkou: „Mimo záznam.“ Aj vďaka tomu sa v nasledujúcich riadkoch stretneme zrejme s najkritickejším uhlom pohľadu na dianie v slovenskom tenise.
V roku 2017 ste zaujali svojim výrokom, že bez vás by Slovensko hralo v šiestej neandertálskej lige
„Reagoval som tým na systém práce zväzu a NTC, rovnako aj na to, že si absolútne nevážili to, čo som pre nich v tom čase urobil. Tak som im dal najavo, kde by v tom čase boli v Davis Cupe bez mňa. Som výbušný typ človeka, ktorý si drží ľudí od tela a necíti potrebu sa niekomu za každú cenu pchať do priazne.“
Ako vidíte perspektívu slovenského tenisu?
„Pokiaľ sa to bude naďalej uberať rovnakým smerom, tak veľmi biedne. U nás platí, že ak jeden hráč vyhrá v priebehu dvoch rokov jeden malý turnaj, a v tom je tá klasika, ľudia na zväze z toho žijú a tvária sa, akú robia super robotu. Teda nie samotní hráči, ale zväzoví funkcionári. Na Slovensku pritom máme desiatky talentovaných hráčov, ktorých nadanie sa však vplyvom nečinnosti zväzu jednoducho dusí. Sme všestranne nadaný športový národ, s ktorým to však ide dolu vodou.“
Čím je to spôsobené?
„Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, štát má dostatok finančných prostriedkov na to, aby sme vychovali kvalitných tenistov. Ich využívanie však nejde správnym smerom. Táto situácia odrádza tenisové kluby, ale aj rodičov, ktorí by museli mať aspoň dve zamestnania na to, aby dokázali financovať trénera, výbavu a všetko okolo toho, čo stojí nemalé peniaze. Najmä ak vidia, aká je konkurencia a ako náročné je presadiť sa. Rovnako musia objektívne zhodnotiť perspektívu svojho dieťaťa. Aby si tenista na seba zarobil, musel by to dotiahnuť v rebríčku aspoň do 80. miesta. Ak je napríklad na 150. priečke, finančne je akurát tak na nule.“
Aká je v súčasnosti situácia v kluboch pri výchove tenistov?
„Za mojich čias, keď ešte nebolo postavené NTC, som vyrastal v jednom z klubov, ktoré normálne fungovali. Bez akýchkoľvek pochybností môžem vyhlásiť, že po tenisovej stránke ma jednoznačne vychoval klub. V mojom ročníku bolo osem chalanov aj dievčat, rovnako tak, ako v predchádzajúcom, aj v tom nasledujúcom. Mali sme vytvorené zázemie, ktoré umožňovalo naše vzájomné súťaženie. Situácia sa však zmenila. Tak, ako za mojich čias, funguje na Slovensku už naozaj iba zopár klubov. Aj tie však dokážu prežiť len vďaka tomu, že na polovici dvorcov hrajú turisti a v zime sa namiesto tenisových kurtov inštalujú do haly dvorce na bedminton. V dnešnej dobe kvalita v kluboch chýba. A chýba im práve preto, že peniaze z ktorých pred takmer tridsiatimi rokmi žili, idú teraz nesprávnym smerom. Talentovaní hráči dnes jednoducho nemajú kde vyrásť.“
Takže je chyba v samotnom systéme?
„Systém slovenského tenisu je mimoriadne zle nastavený Dokonca si trúfam povedať, že tu systém v pravom slova zmysle ani neexistuje. Ani krátkodobý ani dlhodobý, ani žiadne ciele, ktoré by chcelo vedenie nášho tenisu v nejakom stanovenom horizonte v budúcnosti dosiahnuť. Pracujú hurá systémom, v rámci ktorého dostanú nejaký balík peňazí od štátu aj od sponzorov a následne konajú tak, ako im to pre daný rok vyhovuje. Vôbec nepremýšľajú dopredu. Ani na to, že kluby krachujú, a že už tenis pomaly ani nemá kto hrať.“
Zlyhávajúca podpora kubov
Zachytili ste vlaňajšiu petičnú akciu na záchranu klubov, ktorú podpísalo 50 slovenských klubov? Šlo o to, že STZ podal záchrannú ruku v podobe symbolickej sumy tým klubom, ktoré vychovávajú závodných hráčov. Tie kluby, ktoré sú odkázané a žijú iba z prenájmov dvorcov a ktoré boli v čase pandémie samozrejme zatvorené, týmto sitom pomoci prepadli. Odpovede zo strany zväzu sa im však nedostalo.
„Priznám sa, že som túto situáciu nezachytil, avšak viem si to živo predstaviť. Otázka znie, načo by vedenie zväzu podporovalo ostatné kluby na úkor NTC? Keď si tam robia biznis, nechcú predsa aby skončil. To je len typická ukážka toho, kam slovenský tenis dnes speje. V minulosti sme mali množstvo klubov, ktoré vychovávali veľa dobrých závodných hráčov. Typickým príkladom je Bratislava, v ktorej viaceré kluby aj zanikli. Spomeniem napríklad Spoje, či Matadorku (V Matadorke začali svoju hráčsku kariéru legendárna Karina Habšudová a o pár rokov neskôr aj Daniela Hantuchová – poz. red.). Iné už hráčov bez podpory zväzu nemajú ako vychovať. Typickým príkladom je Inter alebo Lokomotíva. Je množstvo klubov, ktoré neskončili kvôli korone, ale jednoducho preto, že podpora zo strany zväzu už zďaleka nebola taká, ako kedysi. Aj keby sa nebodaj situácia zrazu otočila a zväz by konečne začal kluby adekvátne dotovať, výsledky by sa možno dostavili až niekedy o desať rokov.“
Aké je východisko z tejto situácie?
„Je tu viacero možností. Predovšetkým je potrebné začať s podporou klubov. Dôležité je však aj zapojenie správnych ľudí do tohto procesu. Tak isto ako ja, sú aj ostatní tenisti ochotní pomôcť, avšak vyžadovalo by to aj kladnú odozvu zo strany zväzu. Osobne som bol trikrát za generálnym sekretárom zväzu Igorom Moškom. Predostrel som mu viacero návrhov, ako lepšie zviditeľniť slovenský tenis a zvýšiť jeho úroveň. Od PR aktivít, ktoré boli a stále sú na katastrofálnej úrovni, cez systém výberu trénerov, až po realizáciu trénerských kurzov. Ešte si ich aj zapísal do notesu, avšak napokon ani jedna z mojich pripomienok nebola zrealizovaná.“
Problém generálny sekretár Igor Moška
„Ak sa aj nejaký návrh dostane na výkonný výbor, tak sa o ňom ani len nebavia. Jednoducho pán generálny sekretár nechce prijať od nikoho z vonku žiadny návrh a presadzuje len tie svoje. Zabúda však na jednu podstatnú vec. Aj keď dokáže vybaviť od sponzorov peniaze, stále je iba manažérom. Preto by mal mať po svojom boku právomocami vybaveného tenisového manažéra, ktorý by sa naozaj rozumel tenisu a ktorý by dokázal správnym spôsobom riadiť aj tenisový život na Slovensku.“
„Bohužiaľ takisto musím spomenúť zásadnú vec. Pán Moška síce dokáže priniesť do tenisu peniaze, čo je pekné, avšak už menej pekné je, že ich nevie adekvátne minúť. A čo je najhoršie, ešte aj mudruje do tenisu, ktorému nikdy po hernej stránke nerozumel. Tenis závodne ani nikdy nehral. Nikdy ani žiadneho kvalitného hráča netrénoval až na Tomáša Čatára, s ktorým šiel raz na Wimbledon. A takýto človek rozpráva do tenisu a rozhoduje o ňom. Pokiaľ sa nezmení to, že tenis bude riadiť skutočne erudovaný tenisový manažér, ktorý ho nasmeruje správnym smerom, tak je so slovenským tenisom amen.“
Poznáte názory aj ostatných hráčov?
„Často sa stretávam či už s bývalými alebo aktívnymi hráčmi, s trénermi alebo ľuďmi bezprostredne previazanými s tenisom, s ktorými riešime problémy tenisu u nás. My vidíme a vieme zadefinovať, kde sa tie chyby robia. Ale už nás nebaví na ne dookola poukazovať preto, že sa doposiaľ nikdy nič nezmenilo, a s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa ani nič nezmení. Preto nezostáva nič iné, ako vymeniť osobu, ktorá je za tento skutkový stav zodpovedná. Veľakrát sme dali pánovi Moškovi rôzne návrhy ako zlepšiť stav slovenského tenisu. Zakaždým ich zmietol zo stola, ani sa s nami o nich nebavil.“
Čo by sa podľa vás malo zmeniť?
„Pokiaľ tam budú ľudia ako súčasný generálny sekretár, ďalej sa to nepohne. So zmenou na poste generálneho sekretára sa musia vymeniť aj ľudia, ktorí sú tam zakliesnení spolu s ním už takmer 30 rokov. Svoju prácu už ani nerobia, nemajú motiváciu, sú tam iba zo zotrvačnosti. Preto je potrebná totálna obmena na najvyšších postoch. S našim tenisom to ide extrémne rýchlo dolu vodou a ja neviem, kam sa ešte musí prepadnúť, aby sa kompetentní zobudili.“
Generálny sekretár sa s obľubou obklopuje ľuďmi, ktorí sú mu do určitej miery zaviazaní…
„Rodinkárstvo je ďalší, ťažko pochopiteľný fenomén, ktorý by ste v iných športových odvetviach nenašli. Pán Macko je prezidentom. Jeho brat bol dlhé roky hlavným metodikom na tenisovom zväze. Dcéra Miriam pracovala na recepcii NTC a teraz je asistentkou športového riaditeľa. Nie náhodou sa niektoré mená v NTC ako napríklad Mečíř, Olázs, Siebenstich vyskytujú viackrát. Aj keď všetka česť zosnulému pánovi Walterovi Siebenstichovi. Bol pracovitý a ľudia si ho veľmi vážili. V STZ, ako aj v NTC, je však viacero ľudí v dôchodkovom veku, ktorí tam figurujú za zásluhy. Funkcia niektorých nie je síce plnohodnotne platená, ale tomu zodpovedá aj ich výkon. Čo je však horšie, týmto obsadzujú miesta mladším a produktívnejším.“
Dalo by sa niečo zmeniť prostredníctvom volieb do orgánov STZ?
„Problematický a zbytočne prebyrokratizovaný je aj samotný systém voľby generálneho sekretára, ktorý ani veľmi neumožňuje kandidatúru inej osoby. V Rade STZ je dvadsaťtri členov. Rada navrhuje štyroch predsedov regionálnych zväzov. Títo štyria predsedovia spolu s prezidentom zväzu menujú členov do výkonného výboru. Výkonný výbor schvaľuje meno kandidáta na post generálneho sekretára. Generálny sekretár má svojich ľudí všade tam, kde je to potrebné, hlavne vo výkonnom výbore, kde sa zahlasuje vždy tak, ako sám šéf uzná za vhodné. Je to dané tým, že hovoríme o občianskom združení, ktorého stanovy by bolo potrebné od základu prekopať preto, lebo v podstate zamedzujú kandidatúru ľudí s iným názorom. Ak by chcel pán Moška pomôcť slovenskému tenisu, musel by sám z vlastnej vôle odstúpiť a potom by mohlo prísť k zmene stanov, ktorá by umožnila odchod starej garnitúry, príchod nových ľudí a napokon aj reformáciu celého systému slovenského tenisu.“
Bolo by možné vyriešiť problém podobne ako u lyžiarov založením nového zväzu?
„Medzi bývalými ako aj stále aktívnymi hráčmi sme mali debatu aj na túto tému. Možno by to v konečnom dôsledku stálo ešte menej peňazí a energie, ako doteraz. Táto téma je takpovediac stále v ponuke.“
Zdroj: ts – Igor Uher
4 komentáre
Som sama zazila ako NTC “system” fungoval! Uplne katastrofa! Least systematic program in the world! Dobre Martin hovori!
[…] Martin Kližan otvorene bez servítky: Pokiaľ sa to nezmení, so slovenským tenisom je amen […]
[…] Niekdajšia slovenská jednotka a kedysi 24. hráč svetového rebríčka sa otvoril aj v rozhovore pre portál tenisovysvet.sk. […]
… hm, Kližan… náhodou som ho videl v rozhovore pre akúsi TV / to s tým psom /… hroznéééé…ako to mohli vôbec uverejniť…Podľa toho s tvorím aj náhľad na tohto človeka – MK. Od ramien dole je to super hráč… Ale podľa správania …. hovorím iba od hlavy dole!