BRATISLAVA – Chcete si s deťmi užiť na záhrade veľa zábavy a zároveň ich motivovať k pravidelnému pohybu? Trampolíny sú ideálnym riešením! Dlhodobo patria medzi jedny z najpopulárnejších súčastí záhrady, milujú ich malí aj veľkí.
Výhody trampolíny pre deti aj dospelých
Mať vlastnú trampolínu prináša mnoho benefitov. Pohyb v akejkoľvek forme má blahodárne účinky na naše zdravie a skákaním na trampolíne si dokážete zlepšiť rovnováhu, koordináciu pohybov a spevniť svalstvo celého tela. Rovnako si zabezpečíte okysličenie tela, zefektívnenie práce obehového systému a zvýšenie rýchlosti metabolizmu. Pravidelným pohybom si zlepšíte aj kvalitu spánku a už len samotný pohyb na trampolíne dokáže vylepšiť náladu a postarať sa o relaxovanie na čerstvom vzduchu.
Trampolína pre deti nemusí slúžiť len na skákanie, môže to byť aj ich útočisko na hry, čítanie vonku a ďalšie aktivity namiesto záhradného domčeka.
Čo si všímať pri výbere trampolíny?
Trampolína je investícia na niekoľko rokov, preto pri jej nákupe treba prihliadať na viaceré faktory. Jedným z najdôležitejších je kvalitná, pevná a odolná konštrukcia a použité materiály. Tie by mali u externých trampolín bez problémov zvládnuť vystavenie poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu, ale kovové časti by mali byť ošetrené aj proti korózii.
Okrem toho je dôležité, aby trampolína spĺňala bezpečnostné požiadavky a mala potrebné certifikáty. Potom nasleduje rozhodovanie o veľkosti trampolíny. Pre menšie deti vám budú stačiť trampolíny s menším priemerom, okolo 200 až 250 centimetrov, ak vám to priestorové možnosti dovolia, môžete si vybrať aj trampolínu s priemerom viac ako 300 centimetrov, ktorá poslúži aj väčším deťom. Dajte si však pozor na maximálnu nosnosť trampolíny a neprekračujte údaj odporúčaný výrobcom, aby ste neriskovali zlomenie trampolíny a možné úrazy.
Väčšina záhradných trampolín má ochrannú sieť buď zvnútra, alebo z vonkajšej strany po obvode rámu. Pre menšie deti sa odporúča vybrať si trampolínu s vnútornou ochrannou sieťou, ktorá zamedzí vstupu na pružiny. Vonkajšia ochranná sieť je vhodná pre väčšie deti a umožňuje využiť celú plochu trampolíny.
Dobrý výber kvalitných trampolín za priaznivé ceny nájdete tu: https://hop-sport.sk/trampoliny/
Kam umiestniť trampolínu?
Najvhodnejšie je umiestniť záhradnú trampolínu na trávu. Samozrejmosťou je rovný, stabilný povrch, na ktorom môže trampolína bez problémov stáť. Ak by vás zvádzalo trampolínu postaviť na tvrdý povrch, napríklad zámkovú dlažbu alebo betónovú plochu, nie je to dobrý nápad. Hrozí totiž omnoho väčšie riziko nepríjemného zranenia v prípade pádu z trampolíny.
Ďalším pravidlom, na ktoré netreba zabúdať, je že z bezpečnostných dôvodov by ste okolo trampolíny mali nechať aspoň 1 až 1,5 metra voľného priestoru, takže pri uvažovaní o veľkosti trampolíny nezabudnite zohľadniť svoje priestorové možnosti. Okrem toho by ste trampolínu nemali mať rozloženú pod konármi stromov a v ich tesnej blízkosti, ale ani pod nízkou strechou, ktorá by mohla skákajúceho obmedzovať a hrozilo by riziko úrazu.
Zdroj: ts
Pridajte komentár