Srbský tenis vyprodukoval v posledných dekádach množstvo hviezd svetového formátu. V šľapajách Novaka Djokoviča momentálne kráča nielen Miomir Kecmanovič, ale aj Marko Miladinovič.
Obľúbená hračka predurčila budúci vývoj
Marko Miladinovič sa narodil 7. decembra 2000 v Belehrade. Srbsko sa už vtedy spamätávalo z dôsledkov nepokojov a jeho hlavné mesto aj zo zničujúceho bombardovania. Život sa pomaly vracal do normálu. Marko si spomína, že v troch rokoch chytil prvýkrát do rúk raketu, ktorá sa okamžite stala jeho obľúbenou hračkou. Keď mal šesť, bolo rozhodnuté. Začal sa seriózne venovať tenisu.
Marko Miladinovič pri svojich tenisových začiatkoch:
Na národnej a európskej úrovni zbieral tituly ako na bežiacom páse. Vývoj sa nedal zastaviť a tesne po 14. narodeninách sa vydal na svetový juniorský okruh. Okamžite porážal aj starších chlapcov a postupne stúpal turnajovou hierarchiou. To napriek tomu, že neopustil rodné Srbsko a všetko mali na starosti domáci tréneri Aleksadar Trifunovič s Brankom Pešičom. Prvýkrát na seba skutočne výrazne upozornil postupom do 3. kola Orange Bowlu v decembri 2016.
Vlani sa vypracoval na jedného z najlepších juniorov sveta. Na Grand Slamoch mu síce nebolo dopriate, ale kompenzoval to úspechmi na iných prestížnych podujatiach. Tento rok zažiaril už aj na Australian Open, kde prehral po veľkom boji v semifinále s Američanom Sebastianom Kordom. V rebríčku bol v januári na 2. mieste. Dnes už myslí na vyššie méty a patrí mu 23. pozícia.
Profesionálne skúsenosti, ktoré sú stále iba v zárodku
Belehradský rodák debutoval medzi „profíkmi“ v júli 2015 a jeden štart absolvoval aj v nasledujúcej sezóne. Na domácich ITF Futures turnajoch v Belehrade a Sokobanji išlo iba o symbolické zmeranie si síl so staršími. Napriek tomu zaujal. Jeho druhý pokus sa totiž skončil trojsetovou bitkou s Chorvátom Matem Deličom, ktorý sa vtedy pohyboval v rebríčku okolo 500. miesta.
Od lanského leta sa stali mužské podujatia pevnou súčasťou Markovho kalendára. V srbskom Novom Sade a egyptskom Šarm aš-Šajchu si pripísal premiérové postupy do 2. kola. V aktuálnej sezóne je badať, že dozrieva. V marci hral štvrťfinále a finále v tureckej Antalyi, pričom ho jediný set delil od titulu. Poriadne šokoval v máji v kvalifikácii ATP 250 turnaja vo švajčiarskom Gstaade, kde zdolal v 1. kole 6:2, 6:4 Taliana Mattea Donatiho.
Do sezóny vstupoval srbský tínedžer ako 1461. hráč sveta. O necelých sedem mesiacov neskôr je na svojom renkingovom maxime v podobe 792. pozície, pričom má pred sebou mnoho priestoru na zbieranie bodov pri takmer nulových obhajobách.
Profil hráča
Marko Miladinovič je iba 178 centimetrov vysoký pravák hrajúci obojručný bekhend. „Verím, že bekhend a mentálna sila sú moje najväčšie zbrane,“ vyjadril sa v čase, keď len vstupoval na juniorský okruh. „Potrebujem zlepšiť prácu nôh,“ dodal jedným dychom sebakriticky. Hoci patrí medzi najväčšie talenty svojej generácie, zostáva pri zemi. Keď sa ho v roku 2014 spýtali, kde sa vidí o 10 rokov, odpovedal skromne: „Ak mi Boh pomôže, na Wimbledone a ostatných Grand Slamoch.“
Aj vzhľadom na subtílnu postavu a nie príliš razantný servis označuje mladý Srb za najobľúbenejší povrch antuku. Zaujímavé meno nájdeme v jeho prípade v kolónke tréner. Miki Jankovič má totiž iba 23 rokov a ešte vlani sám aktívne hrával. Z obľúbených voľnočasových aktivít vymenúva jeden z najpravdepodobnejších nástupcov Novaka Djokoviča počúvanie hudby, plávanie, paintball a stretávanie sa s priateľmi.
Predikcia Tenisového sveta: Ak sa zameriam na hráčov srbskej proveniencie, vychádza mi ako jasne najväčší talent o rok a pol starší Kecmanovič. Ak sa pozriem vo všeobecnosti na narodených v roku 2000 a neskôr, Auger-Aliassime, Molleker, Kuhn či Ceng by to mali dotiahnuť ďalej. Napriek tomu niet o pochýb o tom, že sa Miladinovič stane pevnou súčasťou top 50. Zrejme nebude vyhrávať najväčšie turnaje, predsa je to najmä antukár s limitovanými možnosťami na servise, ale na ATP 250 podujatiach svoju stopu určite zanechá.
Pridajte komentár