Home Najdôležitejšie Talent: Miomir Kecmanovič – Z vojnového Srbska až na Djokovičove méty

Talent: Miomir Kecmanovič – Z vojnového Srbska až na Djokovičove méty

by Michal Pokrivka

Generácia okolo Novaka Djokoviča, Janka Tipsareviča, Viktora Troického, Jeleny Jankovičovej či Any Ivanovičovej spravila zo Srbska jednu z tenisových veľmocí. Momentálne sa hľadajú ich nástupcovia. Skvelé vyhliadky má medzi mužmi predovšetkým Miomir Kecmanovič, ktorého si dnes priblížime.

Ťažké detstvo

Miomir Kecmanovič sa narodil 31. augusta 1999 v srbskom Belehrade, ktorý sa v tom čase spamätával z bombardovania. Jeho Rodičia Dragutin a Maja sú chirurgovia. K tenisu sa dostal ako 6-ročný len zhodou okolností. Keď sa nudil na rodinnom výlete v Zlatibore, starí rodičia rozmýšľali, ako ho zabaviť. Vzali ho na tenisový kurt a malého Miomira táto aktivita úplne pohltila.

Miomir vo veku 10 rokov:

Ako 14-ročný už putoval na Floridu do IMG Academy Nicka Bollettieriho. Na prvotné odlúčenie od rodiny si dobre spomína: „Nemyslím si, že rodičia boli šťastní, že odchádzam v mladom veku tak ďaleko. Ale vedeli, že je to najlepšia možnosť ako sa stať dobrým tenistom.“ Správnosť voľby potvrdzujú výsledky na juniorských turnajoch. Talentovaný Srb ich vyhrával od príchodu na Floridu ako na bežiacom páse. V decembri 2015 zaujal triumfom na Orange Bowle.

Fragmenty z finále Orange Bowlu:

Vlani sa mu darilo aj na Grand Slamoch. Na Australian Open, Roland Garros a Wimbledone postúpil do 3. kola, na US Open dokonca do finále. V boji o titul ho zdolal Félix Auger-Aliassime z Kanady. Na konci roka vyhral druhýkrát Orange Bowl a donedávna trónil na 1. mieste juniorského ITF renkingu. Napriek tomu, že sa už venuje profesionálnym podujatiam.

Prechod medzi profesionálov

Kecmanovič má svoj prechod medzi profesionálov dôkladne naplánovaný. Nič neuponáhľať, nevyhorieť. Prvýkrát si to medzi mužmi skúsil v roku 2013, potom zas až v sezóne 2015. Získal svoje prvé body, no o tie mu nešlo. Ani vlani sa za nimi nehnal. V apríli si zahral v Orange Parku svoje prvé seniorské finále, napriek tomu boli jeho štarty sporadické. Rok ukončil na 806. mieste rebríčka ATP. Všetko však išlo podľa plánu. Na margo sezóny 2017 uviedol: „Mojím cieľom bude vyhrávať ITF Futures turnaje a dostať sa v renkingu do top 300. Myslím si, že je to reálne. Ak budem hrať v druhej polovici roka dobre, môžem sa posunúť vyššie.“ V metodickom pláne jeho tímu sa počíta aj s možnosťou, že sa posunie na challengre.

Aktuálnu sezónu začal srbský mladík nad očakávania dobre. Hneď na prvom ITF Futures turnaji v Sunrise získal titul! Potom prišiel menší útlm a zaujal opäť v Miami. S voľnou kartou si zahral v kvalifikácii ATP Masters 1000 podujatia a šokoval výhrou nad Henrim Laaksonenom zo Švajčiarska. Stopku mu pred bránami hlavnej súťaže vystavil náš Lukáš Lacko. Nabitý pozitívnymi emóciami začal valcovať ITF okruh. Triumfoval v Antalyi, Havre a teraz to už skúša na challengeroch. Je 309. a kvalifikácia Australian Open mu zrejme neujde.

Reportáž o Miomirovi Kecmanovičovi:

Profil hráča

Miomir Kecmanovič meria 183 centimetrov, váži 75 kilogramov. Tenis hrá pravou rukou s obojručným bekhendom. Jeho kouč Jose Lambert v ňom vidí komplexného tenistu bez úderovej slabiny. Kľúčom k väčším úspechom na profesionálnej úrovni má byť fyzické dozretie a zlepšenie taktických aspektov hry. V čítaní súpera sa zatiaľ ukazuje jedna zo slabín, rovnako tak v schopnosti prispôsobovať svoj herný plán okolnostiam na kurte. Najobľúbenejším povrchom má aj pestrú paletu iných záujmov. Vo voľnom čase hrá rád golf, basketbal a nepohrdne ani dobrou knihou.

Predikcia Tenisového sveta: Miomir je budúci člen top 10. Nie je to žiadny servisman a hráč jedného úderu, ale práve to ho vytiahne medzi elitu. Samozrejme, ak nezaspí na vavrínoch. V tom prípade sa Srbsko nemusí báť.

Podobné články

Pridajte komentár

1 comment

Talent: Rayane Roumane – Francúzsky dlháň, ktorý zvolil nekonvenčnú cestu 31 januára, 2020 - 11:08 am

[…] v eliminácii parížskeho Masters podujatia. Na domácom tínedžerovi si vylámal zuby Srb Miomir Kecmanovič. Po prelomovej sezóne je dnes rodák z Montreuilu v hodnotení ATP na 370. mieste, v novembri 2019 […]

Reply

Leave a Comment

7 + 1 =