Home Najdôležitejšie Talent: Rayane Roumane – Francúzsky dlháň, ktorý zvolil nekonvenčnú cestu

Talent: Rayane Roumane – Francúzsky dlháň, ktorý zvolil nekonvenčnú cestu

by Michal Pokrivka

Francúzska tenisová škola patrí vo svete medzi najvyhlásenejšie. Neustále dodáva svetu nové a nové mená. Momentálne sa tlačí vpred aj Rayane Roumane.

Detstvo a (neexistujúca) juniorská kariéra

Rayane Roumane sa narodil 11. septembra 2000 v Montreuile na predmestí Paríža. Jeho rodičia, otec Norsalam a mama Karima, sú Alžírčania. Práve otec mal výrazný podiel na tom, že sa vydal na tenisovú dráhu a bol jeho prvým trénerom, keď začínal s týmto športom v mestečku Bagnolet v metropolitnej oblasti Paríža.

Prvý výrazný medzinárodný úspech francúzskeho talentu prišiel v roku 2014. Bol ním zisk titulu na Les Petits As – najväčšom svetovom podujatí pre tenistov do 14 rokov hranom vo francúzskom Tarbes. Domáce čakanie na víťaza vtedy trvalo od edície 2010, ktorú ovládol Quentin Halys. V histórii vyhrali Les Petits As aj legendárni hráči ako Richard Krajicek, Michael Chang, Juan Carlos Ferrero a Rafael Nadal.

Záver finále Les Petits As (Rayane Roumane vs Nicola Kuhn 5:7, 7:5, 6:1):

Po tomto úspechu mu firma Tecnifibre zariadila tréningový kemp pod vedením Jérémyho Chardyho. Skúseného profesionála patriaceho do širšej svetovej špičky vtedy očarila razancia, s akou 14-ročný mladík udiera do loptičky. Možno aj to bol dôvod, prečo sa Rayane namiesto medzinárodných juniorských podujatí rozhodol skúšať to hneď profesionálne. Medzi chlapcami do 18 rokov si zahral na medzinárodnom fóre iba dvakrát v živote! Na Roland Garros 2017 i 2018 vypadol v 1. kole. Je však juniorským majstrom Francúzska z roku 2017.

Tréning pod vedením Jérémyho Chardyho:

Profesionálne výsledky

Ako už bolo spomenuté, francúzsky tenista s prechodom medzi mužov vôbec neotáľal. Sotva dovŕšil vek 14 rokov, ktorý otvára brány medzi profesionálov, skúsil to. V júli 2015 zaujal postupom do semifinále futures podujatia vo francúzskom Saint-Gervais a v 14 rokoch sa stal najmladším hráčom evidovaným hodnotením ATP.Razom sa stal väčším terčom pozornosti, ako si sám želal. V nasledujúcich sezónach tak prišlo namiesto rýchleho napredovania stagnovanie. Najlepšie to ilustruje konkrétny príklad. Na ďalšie semifinále na okruhu ITF si počkal Roumane do septembra 2018! Odhliadnuc od takmer vynechanej sezóny 2016 pritom cestoval z turnaja na turnaj a možností preraziť mal mnoho.

s Marinom Čiličom v máji 2017

Skutočný prelom nastal vlani. Odštartoval ho senzačný postup do 3. kola pri premiére v challengerovej hlavnej súťaži v marci doma v Lille. Rayane zdolal Turka Cema Ilkela a svojho krajana Antoina Hoanga. V auguste získal na 25-tisícovom ITF turnaji v španielskom Pozoblancu prvý profesionálny titul. Nasledovalo štvrťfinále na challengeri vo francúzskom Cassise, kde trápil svojho slovutného krajana Jo-Wilfrieda Tsongu a predtým porazil Ukrajinca Sergija Stachovského!

Rayanane Roumane vs Alastair Gray (júl 2019, zostrih 2. kola ITF turnaja v Roehamptone):
https://www.youtube.com/watch?v=5nbHVXgi1F4

V Métach si neskôr odkrútil premiéru v hlavnej súťaži na hlavnom okruhu, ale Slovinca Aljaža Bedeneho neprekvapil. Veľký skalp prišiel v októbri v eliminácii parížskeho Masters podujatia. Na domácom tínedžerovi si vylámal zuby Srb Miomir Kecmanovič. Po prelomovej sezóne je dnes rodák z Montreuilu v hodnotení ATP na 370. mieste, v novembri 2019 bol ešte o 12 priečok vyššie.

Rayane Roumane v Paolo Lorenzi 6:7(9), 2:6 (zostrih 2. kola challengeru v Mouilleron-le-Captife v októbri 2019):

Profil hráča

Rayane Roumane je 193 cm vysoký a 80 kg vážiaci pravák. Bekhend hrá obojručne. Vzhľadom na jeho výšku je pochopiteľné, že jednou z najvýraznejších zbraní je servis. Už v 13 rokoch podával rýchlosťou skoro 200 km/h. Vysoké parametre majú i jeho razantné údery od základnej čiary. Čo mu v hre trochu prekvapivo absentuje, sú častejšie prechody na sieť, ktoré majú vo francúzskej tenisovej škole svoje pevné miesto.Hoci sú podmienky na tréning vo Francúzsku skvelé, Rayane sa vydal podľa informácií na svojej oficiálnej stránke inou cestou a pred pár rokmi zamieril pripravovať sa do akadémie Barcelona Total Tennis v Španielsku. V nej sa rozvíjali aj také esá ako Albert Costa, Álex Corretja, Feliciano López, Fernando Verdasco, Tommy Robredo alebo Anastasia Pavľučenkovová.

V novembri 2016 bol dokonca na stáži v akadémii Rafaela Nadala na Malorke. S ikonickým Španielom si aj zapinkal. „Bolo to intenzívne, no zároveň zábavné,“ pochvaľoval si tréning s legendou. „Má obrovský potenciál, veľmi tvrdé údery. Kvalita úderov zatiaľ prevyšuje jeho chápanie hry. Na začiatok je však lepšie mať skvelé údery. Neskôr môžete pochopiť, čo s tým. Môže dosiahnuť veľké veci, ale chce to veľa každodennej práce a pokory,“ povedal o ňom Rafael Nadal. Jeho strýko Toni doplnil: „Mám dojem, že Rayane nemá žiadne limity.“ Dnes má nádejný tenista svoje zázemie opäť vo Francúzsku – v akadémii Romain Tennis Team v mestečku Homps.

s Tonim Nadalom počas stáže na Malorke

Dopracovať sa k informáciám z jeho súkromia, najmä v súčasnosti, je obťažné. Mladý Francúz, ktorý bol dovtedy aktívny na sociálnych sieťach, sa od nich pred vyše dvoma rokmi úplne „odstrihol“ a dnes sa zameriava len na tenis, čo sa zatiaľ ukazuje ako správne, keďže vlani bol jeho progres najvýraznejší.

Rayane Roumane v septembri 2019 v relácii Le 15.30:

Predikcia Tenisového sveta: Rayane Roumane pojal svoju kariéru veľmi nekonvenčne už v začiatkoch. Úplne vynechal juniorský okruh, a keď v 14 rokoch začal bodovať medzi mužmi, všetci od neho čakali zázraky. Tie však dlho neprichádzali a driemajúci potenciál prebudil až vlani. Je nesporné, že jeho delový servis a razantné údery sú tými správnymi zbraňami v modernom tenise. Potrebuje však byť konzistentnejší a trochu variabilnejší. Inak bude jeho strop niekde okolo 50. miesta. Čas plynie, konkurencia nespí. V horizonte dvoch rokov sa Francúz potrebuje dostať do stovky, čo je určite reálny krátkodobý cieľ.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

20 − eleven =