Home Najdôležitejšie Slovensko cez Rusko do baráže o svetovú skupinu, rozhodla Kužmová

Slovensko cez Rusko do baráže o svetovú skupinu, rozhodla Kužmová

by David Pavlik

BRATISLAVA – Slovenský fedcupový tím si v apríli zahrá o návrat do svetovej skupiny Pohára federácie. 

O rozhodujúci tretí bod v súboji 1. kola II. svetovej skupiny proti Rusku sa postarala Viktória Kužmová. Tá v súboji dvojok zdolala ešte iba 16-ročnú Anastasiu Potapovovú 3:6, 6:3, 6:4 a upravila skóre na nedostižných 3:1.

Aktuálne 200. hráčka WTA poradia Potapovová nahradila v dueli pôvodne nominovanú Annu Kalinskú. Rusky pricestovali do Bratislavy bez hlavných tímových opôr, Šarapovová, Pavľučenkovová či Vesninová dali prednosť individuálnemu programu.

Vo fedcupovej histórii ide v Bratislave už o štvrtý vzájomný zápas oboch krajín, v troch predchádzajúcich boli úspešné Rusky. Doposiaľ posledný raz sa oba tímy stretli v semifinále svetovej skupiny v apríli 2013 v moskovskom Krylatskom. Slovenky viedli po úvodných dvojhrách 2:0, Rusky však zápas otočili. Rozhodujúci bod vybojovali vo štvorhre výborné deblistky Makarovová s Vesninovou.

Priebeh duelu

Slovenka síce v úvodnom dejstve stratila pri vlastnom podaní iba päť fiftínov, až štyri z nich však v ôsmom geme. Práve tento brejk bol v konečnom zúčtovaní zlomom dejstva, ktoré Potapovová získala pomerom 6:3. Kužmovú môže mrzieť predovšetkým siedmy gem, v ktorom nevyužila štyri brejkbalové šance.

V druhom dejstve boli diváci opäť svedkami vyrovnaného duelu. Kužmová zvládla v úvode viacero tesných momentov, vrátane premrhania vedenia 40:0 na príjme vo štvrtom geme. Všetko si vynahradila brejkom na 4:2, výhodu ktorého si v koncovke dokázala ustrážiť.

Slovenka zvládla dôležité momenty na výbornú aj v rozhodujúcom dejstve. V úvodných dvoch gemoch pri vlastnom podaní vymazala dovedna päť brejkbalov, sama napokon udrela brejkom v Tildenovom geme. Kužmová po zmene strán navýšila náskok na 5:3, duel ukončila na podaní v desiatom geme.

Príde Benčičová?

Žreb baráže o svetovú skupinu sa uskutoční počas budúceho týždňa, naraziť v nej môžeme aj na výber Švajčiarska s Belindou Benčičovou. Duel o postup medzi elitnú osmičku sveta sa následne odohrá počas víkendu 21. a 22. apríla.

Pridali ešte bod

Slovensko napokon zdolalo Rusko 4:1. Záverečnú štvorhru ovládli Anna Karolína Schmiedlová s Janou Čepelovou, ktoré pár Kalinská/Kudermetovová zdolali jasne 6:3, 6:2.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

twenty + 8 =