Silný príbeh: Čchung Hjeon – Kvôli problémom s očami začal hrať tenis, teraz sa zapísal do histórie

by Michal Pokrivka

Australian Open katapultoval medzi elitu viaceré nové mená. Nad všetky vyčnieva Juhokórejčan Čchung Hjeon, ktorého cesta do sveta veľkého tenisu sa začala netradične.

Zdravotne indisponovaný chlapec v tenisovej rodine

Čchung Hjeon sa narodil 19. mája 1996 v juhokórejskom Suwone do tenisovej rodiny. Tomuto športu sa v minulosti venoval otec Seok-džin, ktorý je zároveň tréner a na okruhu sa snaží presadiť aj jeho o tri roky starší brat Hong. Hjeon sa mal pôvodne venovať v Južnej Kórei populárnemu taekwondu. Rodičia si však všimli, že ich syn má problémy so zrakom. Lekári vyriekli jednoznačný ortieľ – astigmatizmus. Porucha, ktorá sa prejavuje rozmazaným videním.

Liečebné postupy sú rôzne. V hlave jedného lekára sa vtedy zrodila myšlienka, že by chlapcovi pomohlo sústrediť sa na zelenú farbu. Keďže antukové kurty nie sú v Južnej Kórei bežné a oveľa častejší je zelený hard, bolo rozhodnuté. Šesťročný Hjeon bude chodiť s bratom Hongom na tenis. Hoci k tomuto športu spočiatku nemal vzťah, k terapii pristupoval svedomito.

Najväčší talent v krajine a juniorské úspechy

Život píše tie najrôznejšie príbehy. A tak sa ukázalo, že malý chlapec má okrem problémov so zrakom aj neuveriteľný tenisový talent. A keďže mal „biely šport“ dokázateľne pozitívny vplyv na jeho zdravie, bolo rozhodnuté. Taekwondo ide bokom. Mladší z bratov to skúsi tiež s raketou. Valcoval svojich rovesníkov tak dominantne, že už v 13 rokoch si ho vybrala do programu slávna floridská akadémia Nicka Bollettieriho.

Trinásťročný Čchung Hjeon v akadémii Nicka Bollettieriho:

Ako 15-ročný začal vyhrávať juniorské ITF turnaje a v roku 2013, vo veku 17 rokov, dokráčal do finále wimbledonskej juniorky, kde podľahol Gianluigimu Quinzimu z Talianska. V roku 2014 sa už objavil medzi juniormi iba na Australian Open a Wimbledone. V oboch prípadoch dosiahol štvrťfinále. V rebríčku bol najvyššie na 7. mieste v januári 2013 ako 16-ročný.

Postupný progres medzi profesionálmi

V sezóne 2013 vyhral Čchung na domácej pôde prvý ITF Futures turnaj, v nasledujúcom roku už triumfoval na challengeri v Bangkoku. V sezóne 2015 prenikol do top 100 a ktovie kde by bol dnes, keby ho v lete 2016 nevyradilo na 4 mesiace z hry zranenie brušného svalstva. Juhokórejskému chlapcovi však duša bojovníka aj po opustení sveta taekwonda zostala. Vlani sa preto otriasol a znova sa vrátil na cestu strmhlav nahor.

Na Roland Garros postúpil prvýkrát do 3. kola Grand Slamu. Keď sa na jeseň konal v Miláne inauguračný ročník podujatia Next Gen ATP Finals, mládežníckej obdoby Turnaja majstrov, suwonský rodák tam nesmel chýbať. V piatich zápasoch si nepripísal žiadnu prehru a získal titul. Pre odporcov turnaja možno trochu bezvýznamný, ale porazil takmer všetkých rovesníkov. Odporcovia opäť argumentovali, že do Milána nepricestoval Nemec Alexander Zverev, ktorý by nemal konkurenta.

Fragmenty z finále v Miláne:

Životný Australian Open

Pred Australian Open 2018 by ho nikto nezaradil ani medzi adeptov na postup do osemfinále. Žreb mal totiž extrémne náročný. V 1. kole nemecký obhajca štvrťfinále Mischa Zverev, potom vo forme hrajúci ruský supertalent Daniil Medvedev a už v 3. kole spomínaný líder partie do 21 rokov Alexander Zverev. Čchung ukázal skvelý tenis i mentálnu silu, keď proti „Sašovi“ otočil z 1:2 na sety. V závere by si nezasvätený človek myslel, že on je ten skúsenejší a Nemec je frustrovaný benjamínok, ktorý mal na dosah skalp favorita. Juhokórejský mladík bol celý čas sústredený a pokojný, jeho súper bol v závere, hovorovo povedané, úplne „mimo“.

Čchung Hjeon vs Alexander Zverev (zostrih):

Po veľkom víťazstve prichádza vytriezvenie, kážu tenisové skúsenosti. Neplatí to však pre hráčov s mentalitou šampiónov. Navyše, Aziati sú známi svojou disciplínou a Hjeon ich dokonale reprezentuje. V troch setoch zdolal legendárneho Srba Novaka Djokoviča a nič zo svojej suverenity nestratil ani vo štvrťfinále proti americkému prekvapeniu Tennysovi Sandgrenovi. Dnes to už naňho doľahlo fyzicky i mentálne. Semifinále proti švajčiarskej ikone Rogerovi Federerovi nedohral. Nič to ale nemení na jedinečnosti jeho výsledku a prísľube, že ak zlepší podanie, raz Grand Slam vyhrá.

Čchung Hjeon vs Novak Djokovič (zostrih):

Rekordy a prehliadaný trénerský mág v pozadí

Čchung Hjeon sa stal v Melbourne prvým kórejským grandslamovým štvrťfinalistom a neskôr aj semifinalistom. Zároveň sa stal najmladším grandslamovým semifinalistom od Australian Open 2010, kde sa darilo Chorvátovi Marinovi Čiličovi a najnižšie postaveným (58.) melbournským semifinalistom od roku 2004, keď zahviezdil Rus Marat Safin (86.). Z ázijských zástupcov bol v Melbourne medzi elitným kvartetom naposledy v roku 1932 Japonec Džiró Sató.

Juhokórejčan sa v pondelok posunie na 29. miesto v rebríčku ATP. Vylepší tým národné maximum Lee Hjung-taika, ktorým bolo 36. miesto. V Austrálii to všetko dokázal pred očami svojich rodičov i brata Honga, o ktorom hovorí ako o svojom vzore.

V pozadí však stojí ešte niekto. Nový tréner Neville Godwin z Juhoafrickej republiky. Tento nenápadný chlapík vlani doviedol svojho krajana Kevina Andersona do finále US Open a stal sa trénerom roka na okruhu. Mnohí vtedy tento honor nechápali, ale bývalý priemerný profesionál sa postaral o ďalší zázrak už v priebehu niekoľkých týždňov.

Rozhovor po štvrťfinále s predstavením tímu a rodiny:

Čchung Hjeon je krásny príklad toho, že ak niečo považujeme za nespravodlivosť a prekliatie, môže to byť v skutočnosti dar. Okuliare mu budú navždy pripomínať, že mu osud dal poruchu očí preto, aby v sebe objavil talent, aký jeho vlasť nikdy predtým nevidela.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

nineteen − 5 =