Australian Open katapultoval medzi elitu viaceré nové mená. Nad všetky vyčnieva Juhokórejčan Čchung Hjeon, ktorého cesta do sveta veľkého tenisu sa začala netradične.
Zdravotne indisponovaný chlapec v tenisovej rodine
Čchung Hjeon sa narodil 19. mája 1996 v juhokórejskom Suwone do tenisovej rodiny. Tomuto športu sa v minulosti venoval otec Seok-džin, ktorý je zároveň tréner a na okruhu sa snaží presadiť aj jeho o tri roky starší brat Hong. Hjeon sa mal pôvodne venovať v Južnej Kórei populárnemu taekwondu. Rodičia si však všimli, že ich syn má problémy so zrakom. Lekári vyriekli jednoznačný ortieľ – astigmatizmus. Porucha, ktorá sa prejavuje rozmazaným videním.
Liečebné postupy sú rôzne. V hlave jedného lekára sa vtedy zrodila myšlienka, že by chlapcovi pomohlo sústrediť sa na zelenú farbu. Keďže antukové kurty nie sú v Južnej Kórei bežné a oveľa častejší je zelený hard, bolo rozhodnuté. Šesťročný Hjeon bude chodiť s bratom Hongom na tenis. Hoci k tomuto športu spočiatku nemal vzťah, k terapii pristupoval svedomito.
Najväčší talent v krajine a juniorské úspechy
Život píše tie najrôznejšie príbehy. A tak sa ukázalo, že malý chlapec má okrem problémov so zrakom aj neuveriteľný tenisový talent. A keďže mal „biely šport“ dokázateľne pozitívny vplyv na jeho zdravie, bolo rozhodnuté. Taekwondo ide bokom. Mladší z bratov to skúsi tiež s raketou. Valcoval svojich rovesníkov tak dominantne, že už v 13 rokoch si ho vybrala do programu slávna floridská akadémia Nicka Bollettieriho.
Trinásťročný Čchung Hjeon v akadémii Nicka Bollettieriho:
Ako 15-ročný začal vyhrávať juniorské ITF turnaje a v roku 2013, vo veku 17 rokov, dokráčal do finále wimbledonskej juniorky, kde podľahol Gianluigimu Quinzimu z Talianska. V roku 2014 sa už objavil medzi juniormi iba na Australian Open a Wimbledone. V oboch prípadoch dosiahol štvrťfinále. V rebríčku bol najvyššie na 7. mieste v januári 2013 ako 16-ročný.
Postupný progres medzi profesionálmi
V sezóne 2013 vyhral Čchung na domácej pôde prvý ITF Futures turnaj, v nasledujúcom roku už triumfoval na challengeri v Bangkoku. V sezóne 2015 prenikol do top 100 a ktovie kde by bol dnes, keby ho v lete 2016 nevyradilo na 4 mesiace z hry zranenie brušného svalstva. Juhokórejskému chlapcovi však duša bojovníka aj po opustení sveta taekwonda zostala. Vlani sa preto otriasol a znova sa vrátil na cestu strmhlav nahor.
Na Roland Garros postúpil prvýkrát do 3. kola Grand Slamu. Keď sa na jeseň konal v Miláne inauguračný ročník podujatia Next Gen ATP Finals, mládežníckej obdoby Turnaja majstrov, suwonský rodák tam nesmel chýbať. V piatich zápasoch si nepripísal žiadnu prehru a získal titul. Pre odporcov turnaja možno trochu bezvýznamný, ale porazil takmer všetkých rovesníkov. Odporcovia opäť argumentovali, že do Milána nepricestoval Nemec Alexander Zverev, ktorý by nemal konkurenta.
Fragmenty z finále v Miláne:
Životný Australian Open
Pred Australian Open 2018 by ho nikto nezaradil ani medzi adeptov na postup do osemfinále. Žreb mal totiž extrémne náročný. V 1. kole nemecký obhajca štvrťfinále Mischa Zverev, potom vo forme hrajúci ruský supertalent Daniil Medvedev a už v 3. kole spomínaný líder partie do 21 rokov Alexander Zverev. Čchung ukázal skvelý tenis i mentálnu silu, keď proti „Sašovi“ otočil z 1:2 na sety. V závere by si nezasvätený človek myslel, že on je ten skúsenejší a Nemec je frustrovaný benjamínok, ktorý mal na dosah skalp favorita. Juhokórejský mladík bol celý čas sústredený a pokojný, jeho súper bol v závere, hovorovo povedané, úplne „mimo“.
Čchung Hjeon vs Alexander Zverev (zostrih):
Po veľkom víťazstve prichádza vytriezvenie, kážu tenisové skúsenosti. Neplatí to však pre hráčov s mentalitou šampiónov. Navyše, Aziati sú známi svojou disciplínou a Hjeon ich dokonale reprezentuje. V troch setoch zdolal legendárneho Srba Novaka Djokoviča a nič zo svojej suverenity nestratil ani vo štvrťfinále proti americkému prekvapeniu Tennysovi Sandgrenovi. Dnes to už naňho doľahlo fyzicky i mentálne. Semifinále proti švajčiarskej ikone Rogerovi Federerovi nedohral. Nič to ale nemení na jedinečnosti jeho výsledku a prísľube, že ak zlepší podanie, raz Grand Slam vyhrá.
Čchung Hjeon vs Novak Djokovič (zostrih):
Rekordy a prehliadaný trénerský mág v pozadí
Čchung Hjeon sa stal v Melbourne prvým kórejským grandslamovým štvrťfinalistom a neskôr aj semifinalistom. Zároveň sa stal najmladším grandslamovým semifinalistom od Australian Open 2010, kde sa darilo Chorvátovi Marinovi Čiličovi a najnižšie postaveným (58.) melbournským semifinalistom od roku 2004, keď zahviezdil Rus Marat Safin (86.). Z ázijských zástupcov bol v Melbourne medzi elitným kvartetom naposledy v roku 1932 Japonec Džiró Sató.
Juhokórejčan sa v pondelok posunie na 29. miesto v rebríčku ATP. Vylepší tým národné maximum Lee Hjung-taika, ktorým bolo 36. miesto. V Austrálii to všetko dokázal pred očami svojich rodičov i brata Honga, o ktorom hovorí ako o svojom vzore.
V pozadí však stojí ešte niekto. Nový tréner Neville Godwin z Juhoafrickej republiky. Tento nenápadný chlapík vlani doviedol svojho krajana Kevina Andersona do finále US Open a stal sa trénerom roka na okruhu. Mnohí vtedy tento honor nechápali, ale bývalý priemerný profesionál sa postaral o ďalší zázrak už v priebehu niekoľkých týždňov.
Rozhovor po štvrťfinále s predstavením tímu a rodiny:
Čchung Hjeon je krásny príklad toho, že ak niečo považujeme za nespravodlivosť a prekliatie, môže to byť v skutočnosti dar. Okuliare mu budú navždy pripomínať, že mu osud dal poruchu očí preto, aby v sebe objavil talent, aký jeho vlasť nikdy predtým nevidela.
Pridajte komentár