Sieň slávy: Maud Watsonová – Prvá wimbledonská šampiónka, po ktorej je pomenovaná cenná trofej

by Michal Pokrivka

Ženský tenis sa začal hrať na vrcholovej úrovni neskôr ako ten mužský. Prvou veľkou hviezdou, na ktorú sa chodili pozerať tisíce fanúšikov, bola Britka Maud Watsonová.

Tenisové začiatky

Maud Edith Eleanor Watsonová sa narodila 9. októbra 1864 v londýnskej štvrti Harrow. O rodičoch sa toho veľa nevie. Otec Henry William bol miestny farský vikár, o matke Emily Frances chýbajú bližšie informácie. Tenis bol v tom čase v plienkach. Maud však mala šťastie, pretože práve na Britských ostrovoch sa začal koncom 19. storočia rýchlo rozvíjať a začali sa organizovať prvé turnaje.

Spočiatku mužské, od roku 1879 pribúdali aj ženské. Svoje prvé podujatie absolvovala v Edgbaston Cricket and Lawn Tennis Clube v sezóne 1881. Dosiahla veľký úspech, keď triumfovala vo dvojhre i štvorhre. V tom čase bola jej najväčšou súperkou o sedem rokov staršia sestra Lilian Mary, ktorú zdolala vo finále singla, pričom v debli hrala práve po jej boku. Úspechy zbierala na turnajoch po Anglicku a Írsku aj v ďalších rokoch.

19th century Tennis champions

horný rad zľava – Lilian Mary Watsonová, Herbert Fortescue Lawford; dolný rad zľava – Ernest Renshaw, Maud Watsonová

Wimbledon 1884

V marci 1884 prišla správa, že na Wimbledone sa bude prvýkrát hrať mužská štvorhra (7 rokov po prvom ročníku mužskej dvojhry, pozn. red.). Rozhodnutie organizovať ženský turnaj prišlo až 21. júna. Bolo ovplyvnené zámerom susedného London Athletic Clubu, ktorý plánoval usporiadať šampionát pre ženy. Ten nakoniec od zámeru upustil a vo Wimbledone sa mohlo odohrať po prvý raz spoločné podujatie.

Každá tenistka, ktorá sa na ňom chcela zúčastniť, musela zaplatiť štartovné vo výške 10 šilingov a 6 pencí. Hlavná cena bol strieborný kôš na kvety v hodnote 20 libier. Pre porazenú finalistku bolo pripravené strieborné ručné zrkadielko a strieborná kefa, spolu v hodnote 10 libier. Do turnaja sa prihlásilo 13 hráčok. Sestry Maud a Lilian Mary Watsonové svoje súperky vôbec nešetrili a podľa očakávaní postúpili do finále.

Favorizovaná Maud v ňom zvíťazila po setoch 6:8, 6:3, 6:3. Zaujímavosťou je, že sa hralo len na dva víťazné sety, hoci napr. na Irish Championships boli zápasy hrané na tri víťazné sety.

Lucie Šafářová v krátkom filme venovanom triumfu Maud Watsonovej na Wimbledone 1884:

Veľkolepá sezóna 1885

Rok 1885 bol pre mladšiu zo sestier Watsonových pamätný. Na finále prestížneho Irish Championships, kde ju vo finále čakala domáca Louisa Martinová, sa prišlo pozrieť 3 000 divákov. Londýnska rodáčka vyhrala po setoch 6:2, 4:6, 6:3. Stretnutie bolo vtedy označené za najlepšie v histórii ženského tenisu. Maud pridala v Dubline aj tituly zo štvorhry a mixu.

Pre svoje súperky bola takmer neporaziteľná. Na Wimbledone, kde ju čakala obhajoba, mala iba 9 vyzývateliek. Ani jedna ju však nedokázala výraznejšie potrápiť. Vo finále si poradila so svojou krajankou Blanche Bingleyovou po setoch 6:1, 7:5.

maud watson 20 st

Maud Watsonová (v strede) pózuje s trofejou z Wimbledonu niekoľko rokov po ukončení kariéry

Neúspešný Wimbledon 1886 a ústup z pozícií

V roku 1886 zaviedli na Wimbledone vyzývací formát. Maud ako obhajkyňa tak mala právo čakať na svoju vyzývateľku, ktorú určilo niekoľko kôl zápasov. V nich ukázala najväčšie kvality Blanche Bingleyová. Dovtedajšia kráľovná zaostávala za svojou niekdajšou formou, na kurte pôsobila bez energie a vo finále podľahla Bingleyovej pomerne hladko 3:6, 3:6.

Následne ešte dokázala na niekoľkých turnajoch svoju veľkú súperku zdolať. Definitívny ústup z popredných pozícií prišiel v roku 1887. Stále dokázala porážať mnohé hráčky, no prestala zbierať tituly. Na Wimbledone sa rozhodla neštartovať. Postupne sa k tomu pridali aj problémy so zápästím a vtedajšia tenisová legenda sa už do Wimbledonu nikdy nevrátila. So súťažným hraním skončila v roku 1889.

Obdobie po ukončení tenisovej kariéry

Po ukončení tenisovej kariéry sa takmer stala tragédia. Watsonová sa počas kúpania neďaleko ostrova Jersey začala topiť, a hoci sa ju podarilo zachrániť, z následkov sa liečila niekoľko rokov. Počas Prvej svetovej vojny pracovala v nemocnici ako sestrička, za čo si vyslúžila od panovníckej rodiny titul MBE. Nikdy sa nevydala. Zomrela 5. júna 1946 v Charmouthe, kde žila od roku 1932.

V súčasnosti nesie meno Maud Watsonovej trofej, ktorú získava víťazka WTA podujatia v Birminghame. Ide o strieborný košík nápadne pripomínajúci ten, ktorý získala za víťazstvo na Wimbledone 1884. V roku 2009 ho nad hlavu zdvíhala Magdaléna Rybáriková, o 4 roky neskôr Daniela Hantuchová.

hantuchová replika

Daniela Hantuchová s trofejou Maud Watsonovej po triumfe v roku 2013

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

4 × 3 =