Každá doba má svoje veľké hviezdy. Začiatkom 70. rokov, ktoré boli počiatkom otvorenej éry, patrila medzi najväčšie osobnosti Austrálčanka Evonne Goolagongová.
Detstvo v početnej rodine a skromné tenisové začiatky
Evonne Goolagongová sa narodila 31. júla 1951 v mestečku Griffith v austrálskom zväzovom štáte Nový Južný Wales. Bola tretím z ôsmich detí miestnej aborigénskej rodiny z kmeňa Wiradjuri.
Napriek vtedajšiemu útlaku aborigénov mohla Evonne od detstva hrať tenis v miestnom klube dedinky Barellan. Chýry o jej talente sa dostali až do Sydney k majiteľovi tenisovej školy Vicovi Edwardsovi. Ten za ňou v roku 1965 vycestoval do Barellanu a bol ohromený. Presvedčil Goolagongovcov, aby dcéru pustili do Sydney, kde nakoniec v roku 1968 doštudovala a zároveň mala podstatne lepšie podmienky na svoj tenisový rozvoj.
Grandslamový debut pritom absolvovala na Australian Open už v roku 1967. Ako 15-ročná debutantka postúpila do osemfinále.
Zrod šampiónky
Austrálčanka sa dostala do veľkého tenisu na začiatku otvorenej éry. Veľký talent a tvrdá drina ju vystrelili k výšinám veľmi rýchlo. Už v sezóne 1971 sa jej podaril husársky kúsok. Vo veku 19 rokov získala singlové tituly z Roland Garros a Wimbledonu! Pred tým získala aj deblový vavrín z domáceho Australian Open a vo dvojhre si zahrala finále.
Krátke video z finále Roland Garros 1971 (Evonne Goolagongová vs. Helen Gourlayová 6:3, 7:5):
Austrálska dominancia a americké prekliatie
Paradox je, že Roland Garros ani Wimbledon jej v ďalších rokoch veľké úspechy nepriniesli. Výnimkou je titul z parížskeho mixu v sezóne 1972 a z wimbledonskej štvorhry žien v 1974. V Paríži hrala singlové finále už len v edícii 1972, v Londýne v rokoch 1972, 1975, 1976. Obrovské úspechy začala Goolagongová zbierať na Australian Open. Dvojhru i štvorhru ovládla v sezónach 1974, 1975, 1976, 1977. Nejde však o štyri tituly za sebou. V roku 1977 totiž vyhrala decembrový turnaj, pričom sa hralo aj v januári.
Zakliaty pre ňu zostal US Open. Austrálska tenistka sa na ňom márne snažila o skompletizovanie kariérneho Grand Slamu. Prehrala pri tom štyri finále za sebou v rokoch 1973 až 1976. V tomto smere drží negatívny rekord amerického Grand Slamu v rámci otvorenej éry.
Evonne Goolagongová-Cawleyová vs. Helen Gourlayová-Cawleyová (zostrih finále Australian Open 1977):
Záverečné roky kariéry a posledný veľký grandslamový titul
Koniec 70. a začiatok 80. rokov znamenal dominanciu dvoch Američaniek – Chris Evertovej-Lloydovej a Martiny Navrátilovej. Rodáčka z Griffithu už tenisu nedávala 100 percent. Ešte v júni 1975 sa vydala za bývalého britského tenistu Rogera Cawleyho. V roku 1977 porodila dcéru Kelly, neskôr sa venovala vo veľkej miere exhibíciám. V sezónach 1978 a 1979 ju trápili zranenia.
Plnohodnotne sa vrátila až pred Wimbledonom 1980, ktorý vo veľkom štýle vyhrala, keď zdolala vo finále 6:1, 7:6(4) americkú velikánku Chris Evertovú-Lloydovú. Nasledovalo druhé tehotenstvo, v roku 1981 pôrod syna Morgana Kiemu a postupný definitívny ústup z pozícií. Bodku za svojou skvelou kariérou dala austrálska legenda na Wimbledone 1983. Hrala už len štvorhru po boku Britky Sue Barkerovej a vypadli v 1. kole.
Ceremoniál po Wimbledone 1980:
Dvakrát sa ešte vrátila v sezóne 1985. V Hilton Head si zahrala štvorhru, v Sydney dvojhru. Prehra v 1. kole s krajankou Amandou Tobinovou-Dingwallovou ju utvrdila v tom, že koniec kariéry bolo správne rozhodnutie, ktoré nie je vhodné vziať späť.
Úspechy Evonne Goolagongovej v kocke
Sedem singlových grandslamových titulov, šesť zo ženskej štvorhry a jeden z mixu. To však nie je ani zďaleka všetko. S austrálskym výberom sa tešila z triumfov v Pohári federácie v rokoch 1970, 1971, 1973 a 1974. Počas svojej bohatej kariéry vyhrala dovedna 86 turnajov vo dvojhre (68 v otvorenej ére, pozn. red.), 46 vo štvorhre a 3 v mixe. V singli bola svetovou jednotkou. Do Medzinárodnej tenisovej siene slávy bola uvedená v roku 1988. Na odmenách zarobila na svoju dobu úctyhodných takmer 1,4 milióna dolárov.
A dlho držala jeden zaujímavý rekord. V 70. rokoch postúpila do 17 singlových grandslamových finále. Viac sa predtým v priebehu jednej dekády neporadilo žiadnej žene ani mužovi.
Osobný život, ocenenia a súčasnosť
V roku 1972 bola ocenená Radom britského impéria (MBE), o 10 rokov neskôr Radom Austrálie. V roku 2002 bola kapitánkou austrálskeho fedcupového tímu, v Austrálii usporiada za pomoci svojej dcéry tenisové kempy pre aborigénske deti. Syn Morgan Kiema hrával v najvyššej austrálskej futbalovej lige. V roku 1993 vyšla jej biografia s názvom Home! The Evonne Goolagong Story.
Vo februári 2016 bola medzi tenisovými ikonami, ktoré sa dostali na austrálske poštové známky. V apríli toho istého roku jej Univerzita Južnej Austrálie udelila čestný doktorát. V dedinke Barellan, kde tenisovo začínala, je po nej pomenovaný park.
Zaujímavosť na záver. Evonne bola síce prvá, no dnes už nie je jediná slávna tenistka aborigénskeho pôvodu. V jej šľapajách ide Ashleigh Bartyová, ktorej otec Richard má korene v kmeni Ngarigo.
Pridajte komentár