BRATISLAVA – Aby bol tenis prístupný pre všetky deti. Takto nejak by sa dalo charakterizovať predsavzatie bývalej poslankyne Romany Tabakovej pred nástupom do novej funkcie.

32-ročná bývalá juniorská reprezentantka presedlala po turbulentnom období strávenom v parlamentných laviciach do exekutívy. Od Nového roku bude pôsobiť na Ministerstve športu a cestovného ruchu. Semifinalistku wimbledonskej juniorky z roku 2008 sme pri tejto príležitosti vyspovedali počas jednej z predvianočných charitatívnych športových akcií.
Aký máte vzťah k charitatívnym akciám?
„Mám rada každé podujatie spojené so športom za charitatívnym účelom. Aj preto, že som v minulosti absolvovala dve misijné cesty v Afrike a v Indii, vyhľadávam podobné akcie, o ktorých si myslím, že rozhodne majú svoj zmysel.“
Môžete nám priblížiť svoje pôsobenie v týchto misiách?
„V indickom Dillí sme boli v sirotinci, kde sme sa venovali miestnym deťom. Bavilo ma, keď sme s nimi hrávali kriket priamo na ulici. Venovali sme sa však aj menej príjemným činnostiam, ako napríklad pomoci ľuďom trpiacich leprou. Išlo o trip so zborom z nášho kostola. Aj keď mala akcia kresťanskú záštitu, bolo to predovšetkým o práci a nie o vierouke.“
Pracovať s chorými ľuďmi muselo byť psychicky veľmi náročné
„Náročné to bolo predovšetkým preto, že som cestu absolvovala rok po ukončení mojej tenisovej kariéry. Bolo to pre mňa náročné obdobie, tenis mi mimoriadne chýbal. Práve to bol dôvod môjho utrpenia v Indii. Avšak práve tým, že som dokázala pomôcť aj iným, som si uvedomila, že nie je ešte v živote všetko stratené.“
Zmeňme tému. Ako často sa dostanete k tenisu v súčasnosti?
„Asi tak raz za dva týždne. Neskôr začnem s mierne intenzívnejšou prípravou na jarnú sezónu, v rámci ktorej odohrám niekoľko zápasov vo dvojhre aj vo štvorhre v tretej talianskej lige. Momentálne ma tenis veľmi napĺňa preto, že je popri všetkých mojich aktuálnych povinnostiach vhodnou formou relaxu.“
Nedalo sa nevšimnúť si, že súboje s vašimi rovesníčkami sprevádzal určitý nostalgický nádych rivality medzi vami.
„Áno, tak je to zakaždým, keď proti sebe nastúpime. Máme to v sebe hlboko vryté. Aj keď hráme zápas, v ktorom vôbec o nič nejde, vždy chce každá z nás zvíťaziť.“
V blízkej budúcnosti sa stanete členkou exekutívy na Ministerstve športu a cestovného ruchu. Nebude to pre vás po skúsenostiach v búrlivom prostredí parlamentu nudná práca?
„Tento rezort ministerstva je ešte stále len vo fáze svojej tvorby. Preto aj kompetencie a pracovná náplň pozície, ktorú budem zastávať, nie je ešte fixne definovaná. Aj keď už z väčšej časti viem, čo bude mojou úlohou, nechcem zatiaľ veľmi o nej verejne hovoriť. Avšak už len zo samotného zamerania rezortu je už teraz zrejmé, že budeme prijímať značný počet podnetov. Takže sa mám na čo tešiť.“
Čím by ste chceli v rámci vášho budúceho pracovného začlenenia pomôcť slovenskému tenisu?
„Rada by som pomohla so svojimi skúsenosťami s nastavením systému podpory športov. Vyrastala som v časoch, kedy som mohla rozvíjať svoj potenciál vo fungujúcich TSM-kách (tenisové strediská mládeže) ako aj v stredisku vrcholového športu. Ani moji rodičia totiž neboli svojho času v situácii, ktorá by im dovolila platiť mi osobného trénera. Svoj level výkonnosti som dosiahla práve v týchto strediskách. V nich som mohla za menší a predovšetkým pre každého dostupný poplatok absolvovať niekoľko tréningov týždenne. Dostatočne som sa vyhrala a vďaka tomu som sa neskôr aj dostala na prvé medzinárodné turnaje.“
Aký je z vášho uhla pohľadu aktuálny stav?
„V súčasnosti je tenis príliš drahým športom. Trápi ma skutočnosť, že v dnešnej dobe deti z väčšiny rodín nemajú šancu hrať jednoducho preto, že im rodičia nemajú ako zaplatiť 600 až 700 eur mesačne. Preto sa budem snažiť o zmenu tohoto systému. Chcela by som dosiahnuť taký stav, aby aj dnes mohli deti za prijateľný poplatok trénovať aspoň niekoľkokrát do mesiaca. Aby mohol byť poskytnutý aspoň základný servis aj s kondičnou prípravou pre čo najširší okruh detí, nech to nie je iba na individuálnej báze tak, ako je tomu v súčasnosti.“
Zdroj: ts – Igor Uher
Pridajte komentár