Home Najdôležitejšie Pozornosť pútala nie len tenisom: Legendárna šampiónka Sabatiniová slávi životné jubileum

Pozornosť pútala nie len tenisom: Legendárna šampiónka Sabatiniová slávi životné jubileum

by Majo Malinovský

BUENOS AIRES – Počas aktívnej kariéry pútala Argentínčanka s talianskymi koreňmi Gabriela Sabatiniová pozornosť nielen športovými výkonmi, ale aj pôvabom. Koncom 80. a v prvej polovici 90. rokov minulého storočia patrila medzi najlepšie tenistky na svete. Víťazka US Open (1990) a držiteľka striebornej medaily z OH 1988 v Soule Gabriela Sabatiniová práve dnes oslavuje jubilejných 50 rokov.


Medzi jej najväčšie rivalky patrili napríklad Nemka Steffi Grafová, Španielka Arantxa Sanchezová-Vicariová či Američanka Lindsay Davenportová.

Okrem grandslamu, ktorý vybojovala na US Open v roku 1990, dosiahla Sabatiniová celkovo 27 titulov na okruhu WTA. Dvakrát vyhrala Turnaj majsteriek (1988, 1994). V roku 1988 si z wimblendonskej trávy odniesla titul zo ženskej štvorhry. Jej úspešnú kariéru zdobí aj olympijské striebro zo Soulu. V roku 2006 uviedli najúspešnejšiu argentínsku tenistku do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

https://www.youtube.com/watch?v=Gv0ns0dKbqE

Gabriela Sabatiniová sa narodila 16. mája 1970 v Buenos Aires. S tenisom začala v šiestich rokoch a prvé úspechy dosiahla už ako juniorka. Keď mala 13 rokov, vyhrala prestížny mládežnícky tenisový turnaj Orange Bowl v Miami a získala aj singlový titul na juniorskom turnaji Roland Garros.Medzi profíčkami si hneď zahrala o grandslamové finále

V roku 1985 vo veku 15 rokov naskočila do kolotoča profesionálneho ženského tenisu a hneď sa prebojovala do svojho prvého grandslamového semifinále. Na parížskej antuke Roland Garros však nestačila na Američanku Chris Evertovú. Prvé grandslamové finále si Argentínčanka zahrala v roku 1988 na US Open. Na centrálnom dvorci Arthura Asha vo Flushing Meadows sa však musela skloniť pred rivalkou Steffi Grafovou.

Napriek obrovskému talentu a výbornej hre skončila na grandslamových turnajoch Sabatinová v dvojhre deväťkrát v semifinále. Štyrikrát (1989, 1992, 1993, 1994) na Australian Open a päťkrát (1985, 1987, 1988, 1991, 1992) na Roland Garros. Desať prehier v semifinále na úrovni tzv. veľkej štvorky zaznamenala aj v štvorhre.

Gabriela Sabatiniová (Foto: ARCHÍV TASR Miroslava Cibulková)Viaceré grandslamové semifinále vypustila naschvál

V roku 2013 pre La Nación uviedla, že semifinálové prehry súviseli aj s jej introvertnou povahou. Pripustila, že pre prílišnú plachosť viaceré grandslamové semifinálové súboje vypustila naschvál. Obávala sa totiž prílišného mediálneho záujmu a povinností spojených s úspechom na týchto najprestížnejších tenisových turnajoch.

Napriek tomu vyhrala v roku 1988 Wimbledon v ženskej štvorhre a v tom istom roku sa prebojovala aj do finále olympijského turnaja v Soule, v ktorom však nestačila na Grafovú.Graffovej prehru z OH vrátila na US Open

Finálovú prehru z olympiády vrátila Sabatiniová fenomenálnej Nemke na US Open v roku 1990, keď dosiahla svoj jediný singlový grandslamový triumf, čím sa stala prvou Argentínčankou, ktorá vyhrala grandslamový turnaj.

Bohatú a úspešnú kariéru tenistka, ktorá vo februári 1989 dosiahla vo svetovom rebríčku 3. miestom svoje maximum, ukončila vo veku 26 rokov v roku 1996. Na kurtoch zarobila takmer deväť miliónov amerických dolárov.

Po skončení kariéry sa venovala podnikaniu. Celosvetovo známym sa stal parfum nesúci jej meno. Spolupracuje tiež s viacerými organizáciami, ktoré pomáhajú deťom v núdzi či chudobným.

Zdroj: TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

4 × 4 =