Môže sa Novak Djokovič ešte vrátiť na víťaznú vlnu?

by Jana Sedláková

Novak Djokovič si možno nikdy nevybudoval takú silnú základňu fanúšikov ako Federer či Nadal, no nespornými tenisovými kvalitami sa im vyrovnal. Boli obdobia, keď si krízou prechádzali Roger i „Rafa“, dnes však jednu (zdá sa najväčšiu z nich) prežíva práve Srb. Môže sa z nej ešte dostať a opäť vyhrávať Grand Slamy, alebo už je za zenitom?

Zdravie

Keď v roku 2017 vo Wimbledone skrečoval Tomášovi Berdychovi a následne ukončil sezónu, vyplávalo na povrch, že už od lanského triumfu v Paríži má zdravotné problémy. Aj tento rok pri stále pretrvávajúcich problémoch hľadal formu. Na jar tiež priznal, že po prvý raz po veľmi dlhej dobe necíti bolesť. Naviac sa objavujú špekulácie o Srbovom psychickom zdraví. Údajná porucha príjmu potravy či príslušnosť k pochybným náboženským skupinám môžu tiež brzdiť jeho napredovanie. Martina Navrátilová sa na jeho adresu vyjadrila, že má príliš málo tuku a to mu uberá energiu v dlhších zápasoch. Ďalší odborníci na margo hmotnosti tiež povedali, že môže mať problém razanciou pretlačiť silových hráčov.

Návrat k tomu, čo fungovalo

Djokovič vlani na jar vyhodil dlhoročného trénera Mariána Vajdu. Neskôr angažoval Andreho Agassiho a Radka Štěpánka. Po krátkom čase ich však Srb prepustil. Dôvodom mali byť osobné nezhody v spôsobe jeho prípravy. Novak pred turnajom v Monte Carle opäť povolal Vajdu. Zdá sa, že prítomnosť slovenského trénera pomohla. V Madride po prvý za 10 mesiacov zdolal hráča top 20 (Nišikoriho) a v Ríme ho zastavil až v semifinále Nadal. Môže to byť teda dobrý signál, že Srb má predstavu, ako sa dostať späť.

Už to nie je ten Djokovič

Srbský tenista kedysi v zápasoch, kde sa mu príliš nedarilo búchal raketu o zem, hneval sa, či si zanadával. Mnohokrát vďaka tomu obracal aj takmer prehrané zápasy. Po jeho návrate sa neraz zdá byť aj za nepriaznivého skóre odovzdaný, na svoje pomery príliš pokojný. Drobná zmena prišla po návrate k Mariánovi Vajdovi. Mohli sme vidieť, že sa takto „hecoval“ aj v zápase s Cecchinatom, ale akoby to neprinieslo očakávaný efekt. Veď istotne by sme nenapočítali veľa setov, v ktorých prehral z vedenia 5:2.

V lete si príliš nepohorší

Pozitívnym signálom pre Djokovičov návrat môže byť aj fakt, že v lete si takmer určite bude pripisovať body, keďže od Wimbledonu nič neobhajuje. Takže ak by sa skutočne rozhodol vynechať trávnatú časť sezóny, ako naznačil po štvrťfinálovej prehre v Paríži, nemuselo by mu to príliš uškodiť. V renkingu by síce spadol okolo 50. miesta. Keďže však nič neobhajuje, na americkom betóne by si mohol bodovo výrazne polepšiť.

Zvláštne vyjadrenia

Čoraz častejšie však z Novakových úst počuť vyjadrenia typu „tenis pre mňa nie je hlavnou prioritou,“ či „tenis je to posledné, na čo myslím“. Práve druhým výrokom okomentoval svoju parížsku prehru s Cecchinatom. Tieto vyjadrenia vzbudzujú neistotu, či ide z „Noleho“ strany o hernú krízu alebo skôr o stratu záujmu. Môžeme sa len domnievať, či tento pokles záujmu spôsobilo, že Djokovič konečne dosiahol v Paríži kariérny grandslam, alebo je za tým niečo úplne iné.

Aj Federer bol v kríze

Švajčiar mal v roku 2013 tiež krízu spojenú so zranením. Nepadol síce v rebríčku tak veľmi ako Djokovič, no mnohí fanúšikovia očakávali, že ukončí kariéru. Na Australian Open 2017 triumfoval po takmer 5 rokoch bez grandslamu a zakrátko na to pridal 2 ďalšie. Aj Djokovič by sa teda k veľkým titulom mohol „nakopnúť“ po jednom úspešnom turnaji. Otázkou však je jeho vek, má síce stále iba 31 rokov, zatiaľ čo Federer mal na začiatku krízy ešte o rok viac. Avšak tenistov, ktorí hrajú aj pred štyridsiatkou na najvyššom leveli nie je veľa.

Novak Djokovič teda ako veľký šampión určite ešte môže bojovať o najväčšie tituly. Na druhej strane je otázne, do akej miery sa na to on sám cíti, keďže na kurte i mimo neho vysiela niekedy až protichodné signály o svojej forme. Čo si myslíte, môže ešte zaútočiť na 13. grandslam? 

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

three − 2 =