Viktória Kužmová, Matej Lipták
Viktória Kužmová a Matej Lipták (Foto: TASR - Martin Baumann)

Lipták po prehratom derby s Českom: Nedokážem zhodnotiť, či u nás predstavili B alebo C tím, ale taká je realita

BRATISLAVA – Matej Lipták je v pozícií zväzového kapitána Slovenska naozaj výborným respondentom aj na zodpovedanie nepríjemných otázok. Vecnosťou a obsažnosťou svojich výpovedí dokáže dokonale prekvapiť rovnako tak, ako ich úprimnosťou a nevyhýbaním sa pálčivým témam.


V Prahe sa nehrajúci kapitáni dohodli na tom, že nechajú hrať všetkých hráčov z lavičky. Nezvažovali ste podobný postup aj s českým kapitánom fedcupového výberu Petrom Pálom?
„Kolega Pála mal k dispozícií iba dve singlistky, takže v tomto ohľade ani nemal veľmi čo riešiť. V našom tíme som mohol dať priestor navyše iba Rebecce Šramkovej. Avšak Karolína Schmiedlová neodohrala dobrý úvodný zápas, tak som chcel využiť možnosť, aby naňho mohla v dnešnom súboji zabudnúť.“Český tím neprišiel na Slovensko ani zďaleka v najsilnejšom zložení. Napriek tomu konečný výsledok jednoznačne hovorí v jeho prospech. Očakávali ste to?
„Nemyslím si, že vyhrali jednoznačne, ale faktom je, že v konečnom zúčtovaní zvíťazili. A výsledok v podstate iba potvrdzuje rozsah ich možností. Nedokážem zhodnotiť, či u nás predstavili ich B, alebo C – tím. Realita je taká, že aj s ním dokážu predviesť výnimočnú kvalitu. Na druhej strane to poukazuje na skutočnosť, že na Slovensku takúto širokú škálu reprezentantiek momentálne jednoducho nemáme. V priebehu niekoľkých rokov ukončili kariéru tri, štyri hráčky, ktoré tvorili kostru nášho národného výberu, v dôsledku čoho musíme tento tím budovať nanovo. Torzo súčasného družstva sa v podobe troch hráčok už vyprofilovalo. Je nutné k nemu pridať aspoň ešte dve mladé adeptky, ktoré máme vo výhľade. Jednou z nich by mohla byť aj Katarína Kužmová, ktorá sa predstavila vo štvorhre.

Znamená to, že vnímate jej perspektívu v reprezentácii ako potenciálnu deblovú špecialistku?
„Jednoznačne áno aj preto, že iných špecialistov na štvorhru k dispozícii ani nemáme. Jedine Viktória ju z našich tenistiek na turnajoch aj pravidelne hráva. A Katarína je adeptom číslo jeden, aby v budúcnosti mohla v tíme nastúpiť po jej boku. Dúfam, že si zlepší svoje postavenie v singlovom rebríčku, aby sa aj vo štvorhre mohla konfrontovať so svetovou špičkou na elitných turnajoch. A zároveň je to aj jediná šanca, aby spolu s Viktóriou na turnajoch mohli spolu aj hrať. Pre reprezentáciu by to bolo nezaplatiteľným benefitom. Ak máte k dispozícii stabilný deblový pár hrajúci spolu po celý rok, nemusíte potom experimentovať s menej skúsenými hráčkami, ktoré ani samy nevedia, čo môžu od seba očakávať.“Ako ste vnímali nepriaznivý vývoj druhého zápasu Karolíny Schmiedlovej, v ktorom prehrala prvých sedem gemov v rade?
„Bolo to veľmi náročné aj preto, že podobne jednoznačný priebeh mal aj jej predchádzajúci duel. Kaja je bohužiaľ v niektorých momentoch psychicky veľmi krehká. Jej výkon do značnej miery negatívne poznačili úvodné gemy zápasov. Nevedela chytiť správny rytmus, produkovala enormný počet nevynútených chýb, ktoré za normálnych okolností ani nerobí. Bolo to podmienené aj povrchom. Na antuke sa cíti byť podstatne sebaistejšia, preto na nej dokáže hrať podstatne dlhšie výmeny. Počas víkendových zápasov jej však súperky priestor na takéto výmeny neposkytli.“

Anna Karolína Schmiedlová, Matej Lipták
Anna Karolína Schmiedlová a Matej Lipták (Foto: TASR – Martin Baumann)

Ako hodnotíte výkon Viktórie Kužmovej, ktorá striedala výborné momenty s fázami zápasu, v ktorých produkovala množstvo nevynútených chyb?
„Je to jej štýl hry. Je dôležité, aby robila chyby iba pri odvážnej hre a popri tom neprodukovala chyby z opatrnosti. Snažil som sa jej vštepiť, aby rozvíjala svoj agresívny, aktívny štýl, pri ktorom môže s pokojným svedomím akceptovať, že robí aj chyby. Pre jej herný progres by bolo horšie, ak by sa zľakla, začala sa báť, alebo hrala príliš opatrne. Veľmi rád však môžem skonštatovať, že oproti jej poslednému fedcupovému vystúpeniu predviedla na dvorci podstatne lepšie výkony. Výborne podávala. V zápase s Vondroušovou bola minimálne tri štvrtiny úvodného setu lepšou hráčkou na dvorci. Problém bol v tom, že v jeho koncovke nedokázala využiť svoje šance a v závere druhého setu už na ňu doľahla únava po náročnom súboji z predchádzajúceho dňa. S určitosťou však môžem tvrdiť, že na harde bude pre tím naozaj platnou hráčkou.“Po predchádzajúcom fedcupovom zápase ste na adresu Viktórie uviedli, že výkonnostne stagnuje. Máte pocit, že po rozchode s trénerom Mertiňákom pod vedením vlastného otca teraz napreduje?
„Neviem na čom konkrétnom s otcom momentálne pracujú. V každom prípade sa jej hra mierne stabilizovala. Vrátila sa jej herná pohoda, pričom znova získala stratené sebavedomie. Podstatne viac si verí pri podaní a k tomu zlepšila aj pohyb po dvorci. A je ešte veľa vecí, pri ktorých môžu s otcom učiniť herný progres.“

Aký povrch by ste z pohľadu reprezentačného trénera zvolili pre tento zápas? Antuku alebo hardový povrch?
„Na to nemám jednoznačnú odpoveď. Karolína by určite lepšie odohrala svoje zápasy na antuke, na ktorej by sa však menej komfortne cítila Viktória. Deblový pár sestier Kužmových by zrejme tiež lepšie obstál na tvrdom povrchu. Po dnešku aspoň vieme, ako sú naše hráčky „nastavené“ na konkrétne povrchy. Bohužiaľ nemáme takú širokú škálu hráčok, ako český tím, ktorý si môže jeho zloženie namixovať v závislosti od povrchu a zároveň aj podľa aktuálnej formy ich reprezentantiek.“

Zdroj: ts – Igor Uher

About Soňa Ondrkalová

Check Also

Jozef Kovalík

Slováci v akcii: Utorok 28. marca

BRATISLAVA – Dnes bude v akcii až 21 slovenských zástupcov. Kovalík a Gombos na challengeroch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 5 =