Craig Tiley
Craig Tiley (Foto: TASR/AP - Tennis Australia)

Kritika českej legendy padla na úrodnú pôdu: Usporiadatelia Australian Open prišli s ústupkom

MELBOURNE – Tvrdá kritika organizátorov Australian Open z úst českej legendy Martiny Navrátilovej zrejme dopadla na úrodnú pôdu.


Usporiadatelia Australian Open totiž zrušili nedávne nepopulárne rozhodnutie, ktoré fanúšikom zakazovalo nosiť v hľadisku tričká s nápisom na podporu čínskej tenistky Šuaj Pcheng. Opatrenie vyvolalo veľké pobúrenie a zrejme aj kritika legendárnej Navrátilovej prispela k tomu, že šéf turnaja Craig Tiley uviedol, že diváci môžu tričká mať, pokiaľ nebudú v areáli organizovať rušivé zhromaždenia.

Video pobúrilo verejnosť

Veľké pobúrenie vyvolalo zverejnené video na sociálnych sieťach, na ktorom bolo zachytené, ako ochranka zabavila fanúšikom tričká a plagát na podporu nezvestnej čínskej tenistky. Organizátori úvodného grandslamového turnaja sezóny postup obhajovali s odkazom na zákaz politických sloganov v Melbourne Parku, zožali za to ale ostrú kritiku. Skupina aktivistov podľa svojich slov chcela v areáli tento týždeň rozdať fanúšikom 1000 tričiek s heslom „Kde je Šuaj Pcheng?“.Tiley celú situáciu okomentoval slovami: „Ak prídu, aby sledovali tenis, a budú pri tom mať tričká s nápisom ‚Kde je Šuaj Pcheng?‘, potom to bude v poriadku,“ povedal a jedným dychom dodal: „Ak má niekto na sebe tričko s nápisom, nemá to žiadny vplyv na bezpečnosť. Pokiaľ sa ale začnú zhromažďovať a rušiť, nech už akýmkoľvek spôsobom, je to niečo iné.“

Svet má o ňu strach

O osud Číňanky sa začala nielen svetová tenisová komunita výrazne zaujímať v novembri po tom, čo bývalá svetová jednotka vo štvorhre a dvojnásobná grandslamová víťazka obvinila na sociálnych sieťach niekdajšieho vplyvného funkcionára Čang Kao-lima zo sexuálneho napadnutia. Jej príspevok bol následne zmazaný a tenistka sa takmer tri týždne neobjavila na verejnosti. Na sociálnych sieťach sa potom vžil hashtag „Kde je Pcheng Šuaj?“.Pred mesiacom síce hráčka vo videorozhovore označila svoj novembrový príspevok za nedorozumenie a sexuálne napadnutie poprela. Tenisová organizácia WTA však opakovane vyjadrila pochybnosti o tom, či tenistka môže hovoriť slobodne a následne zastavila konanie tohtoročných turnajov v Číne.

Zdroj: ts, Australian Open

About Majo Malinovský

Check Also

Miloš Mečíř

Prezident STZ Mečíř spoločne s Moškom reagujú na Molčanov úspech: Skvelý výsledok pre slovenský tenis

LYON – Slovenský tenista Alex Molčan neuspel vo finále dvojhry na antukovom turnaji ATP v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eleven + thirteen =