Home Najdôležitejšie Kristína Kučová si ProAm Challenge by Adifex užila: Juniorská šampiónka US Open o konci kariéry aj plánoch na novú sezónu

Kristína Kučová si ProAm Challenge by Adifex užila: Juniorská šampiónka US Open o konci kariéry aj plánoch na novú sezónu

by Igor Uher
Kristína Kučová, ProAm Challenge by Adifex

BRATISLAVA – V povedomí slovenskej tenisovej verejnosti je nezlomná bojovníčka Kristína Kučová zapísaná ako najznámejšia tenistka v našich končinách hrajúca s obojručným forhendom.


Víťazka dvojhry junioriek na US Open 2007 dosiahla vrchol svojej kariéry v roku 2016, kedy sa prepracovala na 71. priečku rebríčka WTA. Posledný výrazný úspech zaznamenala mladšia sestra takisto známej tenistky Zuzany prienikom do finále na vlaňajšom júlovom antukovom podujatí  kategórie WTA 250 v poľskej Gdyni. Zranenie pravého kolena spôsobilo, že bratislavská rodáčka bola nútená vynechať značnú časť tohtoročnej sezóny. O jej nekonečných zdravotných problémoch, ako aj o neukončenej zimnej príprave a plánoch do budúcnosti sme sa s 32-ročnou tenistkou pozhovárali počas víkendového  turnaja vo štvorhre ProAm Challenge by Adifex. 

Kristína Kučová, ProAm Challenge by Adifex
(Foto: ProAm Challenge by Adifex – Betty Buriánová)

Na tohtoročnú sezónu v dobrom zrejme spomínať nebudete, alebo?

“Hovorí sa, že najhoršie covidové roky boli v rokoch 2020 – 2021 a tie ma našťastie minuli. Po zdravotnej stránke ma to však všetko vrátane covidu dobehlo tento rok. A to bol dôvod, pre ktorý som aj prípravu na sezónu musela do značnej miery zredukovať. Tým sa však moje problémy ani zďaleka neskončili. Keď som pricestovala na austrálsku sériu turnajov, hneď na letisku som mala pozitívny test. Takže miesto na kurty som zamierila obrazne povedané do postele a musela sa liečiť.“

Aj Kristína Kučová odovzdáva mladým talentom svoje skúsenosti: V tejto pozícii som sa ocitla po prvý raz

Určite ste však zažili v jej priebehu aj niečo pozitívne…

“Ale áno, ak môžem medzi pozitíva zaradiť niekoľko výborných individuálnych tréningových jednotiek, ktoré som absolvovala s Vladimírom Pláteníkom v USA. Pozitívne hodnotím aj spoluprácu so sparingpartnerkou Michaelou Hončovou, ktorá ma sprevádzala na Roland Garros, pričom mi veľmi pomohla najmä po psychickej stránke. Takže v kľúčových momentoch som sa mohla oprieť o ľudí, ktorých poznám a ktorí mi výrazne pomohli.“

Michaela Hončová je už skúsená trénerka, ktorá má za sebou aj dlhodobejšie pôsobenie v zahraničí.

“Áno, samozrejme, je však trocha zložité brať výbornú kamarátku ako trénerku. Na druhej strane,  každú jej radu som brala a prehodnocovala. Uvedomujem si, že potom, ako skončila s aktívnym tenisom, získala v trénerskom obore potrebný rozhľad. Poradila mi v mnohých maličkostiach a pomohla vyladiť viaceré technické detaily mojich úderov. Navyše ma aj veľmi dobre pozná, keďže sme veľakrát spolu aj hrávali. Takže vie, ako som hrala predtým, čo som v poslednom období zlepšila a tiež vie, kde mám ešte nedostatky. Akurát je na škodu veci, že som ich nedokázala lepšie premietnuť do výsledkov na turnajoch. Bola som neustále unavená. Keď som už konečne prekonala obdobie chronickej únavy z covidu a nastúpila na turnaj v Paríži, prišlo mi nevoľno až do takej miery, že som dostala horúčku, striasla ma zimnica a zvracala som.“

Ktorý turnaj bol vašim posledným v tejto sezóne?

“Jej koniec som zvažovala pre spomenuté problémy už na Roland Garros, ale definitívne som ju ukončila až vo Wimbledone, keď sa mi opäť ozvalo staré zranenie pravého kolena. To však bol už iba dôsledok všetkých tých zdravotných patálií, ktoré ma celú sezónu sprevádzali. Preto som si nechala zmraziť ranking na pol roka. Takže nasledujúcu sezónu začnem 2. januára v Austrálii na 90. priečke.“



Aké sú vaše ambície v nasledujúcom roku?

“Po tejto sezóne je mojou najväčšou ambíciou zostať zdravá. Chcem si turnaje o niečo viac užiť, než tomu bývalo v minulosti. V Austrálii si chcem pozrieť aspoň niektoré miesta, kam som sa nestihla pozrieť. Doposiaľ to vždy bolo len z letiska na hotel a z hotela na kurty. Navštívim aj Zuzku Zlochovú, ktorá tam momentálne žije.“

Pôjdete k protinožcom aj s trénerom?

“Pôjdem sama, keďže momentálne trénujem v Trnave pod vedením Vladimíra Pláteníka a ten sa z pozície šéftrénera venuje celej akadémii.“

Mišku Hončovú ste neoslovili?

“Nie, tá nemá pas. Mám to podelené tak, že v Austrálii budem pod dohľadom Zuzky Zlochovej, na Mišku Hončovú pripadá každoročne Roland Garros. Na jar som trénovala v Indian Wells aj s Vladom Pláteníkom, ktorý tam absolvoval s vlastnou zverenkyňou sériu turnajov. Možno sa mu podarí vycestovať aj budúci rok.“



V tomto období hráči zvyčajne končia zimné kondičné sústredenia. S kým ste sa pripravovali vy?

“Spolu s mojou kamarátkou Chantal Škamlovou sme šli na kondičné sústredenie do hotela Simi v Tatranskej Lomnici, kde sme mohli hrať aj tenis. Pribrali sme Filipa Havaja ako sparingpartnera a Gabriela Barana ako kondičného trénera. Urobili sme si menšie sústredenie až pokým sme po štyroch dňoch všetci neochoreli. Z toho dôvodu som nasledujúce dva týždne preležala v posteli.“

Kristína Kučová, Chantal Škamlová, ProAm Challenge by Adifex
(Foto: ProAm Challenge by Adifex – Betty Buriánová)

Ste už momentálne vo fáze hernej prípravy?

“Mala by som už absolvovať tréningy, ako aj prípravné zápasy v Trnave. Avšak sústredila som na rehabilitáciu kolena a spevňovanie väzov. Každý deň som posilňovala koleno, vďaka čomu mám teraz pocit, že je vo veľmi dobrom stave. Musím si zaklopať, že sa mi to podarilo aj napriek nie práve pozitívnym výsledkom MRI (vyšetrenie elektromagnetickou rezonanciou – pozn. red.). Myslím si, že som aktuálne pripravená absolvovať plnú tréningovú záťaž. Je len na škodu veci, že som nemohla naplno zaberať na dvorci už o niečo skôr. Rolu v tom zohráva aj skutočnosť, že som veľmi citlivá na chlad a nafukovačky sú v tejto sezóne veľmi slabo vykurované. Z tohto dôvodu väčšinu hernej prípravy absolvujem až v teple, teda v Austrálii.“

Kedy máte naplánovaný odchod a ktoré turnaje za oceánom absolvujete?

“Väčšinou sa odchádza už 25. decembra. Ja však prvý týždeň vynechám a štartovať budem až na podujatí v tasmánskom Hobarte o týždeň neskôr. Vzápätí skúsim šťastie na grandslamovom turnaji v Melbourne. Na kontinente ešte jeden týždeň zostanem a sériu ukončím v thajskom meste Hua Hin.“



Potom nasleduje séria halových turnajov v Európe a v strednej Amerike, zamierite aj tam?

“To sa ešte len uvidí. V tom čase budem zaneprázdnená výmenou bytu. Sťahovanie mi určite zaberie veľa času. Navyše v turnajovom kalendári nie je veľa turnajov, na ktorých by som mohla štartovať s pozíciou deväťdesiatej hráčky rebríčka WTA. A na podujatia do Mexika sa mi už cestovať nechce. V tom čase však budú v Trnave dva 60-tisícové turnaje. Takže s najväčšou pravdepodobnosťou zrejme skombinujem sťahovanie s turnajmi v domácom prostredí.“

Do kedy by ste ešte chceli potiahnuť svoju tenisovú kariéru?

“Určite aspoň v nasledujúcej sezóne.“

Neláka vás ukončiť ju na OH?

“To by som určite chcela, je to môj vysnívaný cieľ. A zároveň by to znamenalo krajné maximum. Rozhodnem sa však až v priebehu sezóny podľa toho, ako mi to pôjde.“

Aký máte vzťah k exhibíciám?

“Veľmi pozitívny, aj keď sú niekedy veľmi náročné. Súťažný tenista dopredu nikdy nevie, v akom tempe sa bude hrať. Nepatrím medzi tie šikovné tenistky, ktoré dokážu striedať údery, keď napríklad po lobe predvedú perfektný stopbal.“



Na ProAm Challenge by Adifex ste sprevádzali na kurt staršiu sestru Zuzanu, ktorá bola svojho času aj vašou osobnou trénerkou. Poslúchala vás dnes?

“Veľmi som jej fandila a navyše som jej aj vyžrebovala dobrého partnera. Myslím, že si to na kurte adekvátne užili. Konečne som z nás dvoch na kurte bola ja tou trénerkou, ktorá môže svoju zverenkyňu poučovať. Po prvom zápase sa Zuzka vystriedala so Chantal Škamlovou. Aj keď napokon nepostúpili zo skupiny, mimo kurtu sme si užili naozaj veľa zábavy a o tú dnes predovšetkým išlo.“

Chantal Škamlová, Kristína Kučová, ProAm Challenge by Adifex
(Foto: ProAm Challenge by Adifex – Betty Buriánová)

Poďakovanie generálnemu partnerovi:

Organizátori vyslovujú touto cestou veľké poďakovanie spoločnosti Adifex a.s. za dlhodobú podporu podujatia a športu ako takého.

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

16 − ten =