Home BTZ KOMENTÁR Majstrovstvá v tenise bez hráčov NTC aj bratislavských veľkoklubov: Komu toto rozhodnutie prospelo?

KOMENTÁR Majstrovstvá v tenise bez hráčov NTC aj bratislavských veľkoklubov: Komu toto rozhodnutie prospelo?

by Igor Uher
Peter Miklušičák, Juraj Masár, Tomáš Líška, Majstrovstvá v tenise, TK Jednotka

BRATISLAVA – Svet slovenskej tenisovej pospolitosti je skutočne taký malý, že v ňom takmer každý každého osobne pozná.


Nič sa neutají a už vôbec nič sa nedá dokonale zamiesť pod koberec. A predovšetkým v súvislosti s konaním turnaja takého významu a formátu, akými bezpochyby sú Majstrovstvá Slovenska. A dvojnásobne to platí o konaní funkcionárov, či hlavných klubových trénerov.

Majstrovstvá v tenise mali nadmieru vydarenú účasť. Okrem hráčov z NTC však v areáli TK Jednotka chýbali aj viaceré mená z dvojice bratislavských veľkoklubov. Na tom by možno nebolo nič až tak zarážajúce, keby nebolo informácie, ktorá presiakla na povrch v sobotu a ktorá pochádzala z prostredia týchto klubov. Týkala sa dôrazného odporúčania hráčom spomínaných klubov, aby sa turnaja nezúčastnili. Zdá sa vám to neuveriteľné? Ako sme do tohto bodu vôbec dospeli? Pri hľadaní odpovede si najprv pomôžeme malým pohľadom do nedávnej minulosti.   Slovenský tenisový zväz (STZ) neprejavil viac ako 15 rokov ani len okrajový záujem o to, aby oživil formát Majstrovstiev Slovenska dospelých. Potom, ako sa tejto iniciatívy chopili ľudia, ktorí nastúpili do úradu po vlaňajších voľbách v bratislavskom regióne, sa všetko zdalo byť v najlepšom poriadku. Bratislavský tenisový zväz (BTZ) zohnal sponzora, zabezpečil televízny prenos z finálových súbojov, pre hráčov vybavil prize money. STZ by spoločná iniciatíva nestála ani jediné euro. Všetci dobre vieme, že dlhodobé rozpory medzi STZ a BTZ napokon vyústili niekoľko týždňov pred samotným termínom konania turnaja do šokujúceho vyjadrenia Výkonného výboru STZ o odobratí organizácie oficiálnych Majstrovstiev Slovenska funkcionárom BTZ. Dôvod? Nedôveryhodnosť organizátorov turnaja.

Vydarený priebeh tohto sekretariátom STZ zavrhnutého turnaja a viac ako 70 spokojných účastníkov, ktorí sa vyjadrovali na adresu organizátorov z TK Jednotka iba v tom najlepšom, znamená v konečnom dôsledku nasledovné. V prvom rade by bolo naozaj vhodné, aby z úst niekoho kompetentného z Príkopovej 6 prišlo jedno veľké ospravedlnenie a zároveň tým aj poďakovanie Jozefovi Šramkovi a jeho manželke Lucii za to, že sa príkladne starali o účastníkov a zvládli priebeh turnaja na maximálne profesionálnej úrovni.

V druhom rade: Miloš Mečíř, z ktorého úst vyšiel verdikt o odobratí organizácie oficiálnych Majstrovstiev Slovenska funkcionárom BTZ z dôvodu ich údajnej nedôveryhodnosti, utrpel bez ohľadu na meno víťaza Majstrovstiev jednoznačný politický debakel. Pýtate sa prečo? Skutočne nie len preto, že podľa očakávania neprejavil nad svojim rozhodnutím ľútosť. Pointa je ešte smutnejšia…

Každý si zrejme veľmi rýchlo domyslí, z ktorých klubov hráči na turnaji k videniu v adekvátnom počte neboli. Presnejšie, bolo im dôrazne odporučené nezúčastniť sa ho. A zatiaľ čo na Odbojárov 3 bolo po
otázkach na túto tému dusné a napäté ticho, v petržalskej Slávii STU sa
k tomuto kroku dokonca bez problémov prihlásili. Je to smutné, ale celá vyhrotená situácia v slovenskom tenise dospela až do tohto bodu.Komu toto rozhodnutie prospelo?

Ak si čelní funkcionári mysleli a dúfali, že svojim počínaním prispejú k degradácii turnaja, musíme konštatovať, že neuspeli. Ešte raz radi pripomenieme, že o turnaj, ktorý absolútna väčšina zúčastnených vnímala ako Majstrovská Slovenska, prejavilo záujem viac ako 70 slovenských hráčov. Finálové zápasy vysielala súkromná televízia a napokon aj s prispením mediálneho partnerstva nášho portálu bola tenisová verejnosť o vývoji turnaja dôkladne informovaná.  

A komu tieto kluby svojim počínaním teda najviac ublížili? V prvom rade samotným hráčom, ktorým účasť na tohtoročných neoficiálnych Majstrovstvách Slovenska zakázali. Ešte väčšiu krivdu museli pocítiť tí, ktorí svoju účasť odriekli napriek tomu, že pôvodne medzi prihlásenými figurovali.

Presne toto sú tie kroky zaslepených klubových papalášov, ktorí zneužívajúc svoje postavenie, povzniesli vlastnú hrdosť a malichernosť nad dobro pre hráčov z vlastných klubov. Zároveň sú to kroky, ktoré nezvratným spôsobom prehlbujú názorovú rozdielnosť, nevraživosť a podkopávajú medziľudské vzťahy.

Páni zodpovední, čím vám títo vaši mladí ľudia ublížili? Viacerí z nich mali šancu zabojovať o voľné karty na medzinárodný turnaj. Niektorí z nich mohli získať svoj prvý honorár v kariére. A predovšetkým ste im ukradli možnosť ukázať sa pred vlastnými príbuznými na turnaji, ktorý bol svojho času u nás tým najposvätnejším.

Na úplný záver odcitujeme jednu myšlienku, ktorá celú smutnú situáciu zrejme najlepšie vystihuje. Je to posolstvo pre všetkých hráčov a celú tenisovú verejnosť od Lucie Šramkovej: “Niekto vám môže zakázať turnaj, ale nikto vám nemôže zakázať vašu lásku k tenisu.“

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

two × one =