Home Bratislava Open 2024 Kližan pred Bratislava Open aj o prémiách za turnajové triumfy: Nemám čo skrývať, zatiaľ som absolútne v mínuse

Kližan pred Bratislava Open aj o prémiách za turnajové triumfy: Nemám čo skrývať, zatiaľ som absolútne v mínuse

by Igor Uher
Martin Kližan

BRATISLAVA – Návrat Martina Kližana bude bezpochyby jedným z najväčších diváckych ťahákov Bratislava Open 2024.

Svojho času najlepší slovenský singlista absolvuje na kurtoch bratislavského TK Slovan po návrate do turnajového diania svoju premiéru na challengerovom okruhu. Búrlivák z Petržalky nikdy nemal problém s absolútnou otvorenosťou a preto sú jeho názory a postrehy zakaždým pre čitateľov veľmi zaujímavé a inak tomu nie je ani tentokrát. Prvú časť rozhovoru si môžete prečítať TU.

V druhej časti exkluzívneho rozhovoru nám bývalý 24. hráč svetového poradia otvorene porozprával o tom, na akú dobu a za akých okolností chcel pôvodne hrať po svojom návrate. Rovnako tak mu nerobilo problém hovoriť o peniazoch, ktoré investoval do svojho návratu. Načrtol tak tému finančnej návratnosti vložených investícií u tých tenistov, ktorí sa musia predierať na výslnie cez nízko dotované turnaje kategórie Futures. Zaujímalo nás aj všetko okolo jeho aktuálneho tréningového procesu, ako aj to, čo hovorí na návrat svojho odvekého rivala Andreja Martina taktiež na bratislavskom podujatí.

Martin Kližan
Martin Kližan (Foto: TASR – Pavel Neubauer)Po svojom návrate ste za niekoľko mesiacov v rebríčku ATP úspešne vystúpali už viac ako 500 miest. Vo vrcholovom tenise však platí pravidlo, podľa ktorého je postup na vyššie priečky komplikovanejší a predovšetkým pomalší.

“Isteže, ani väčší bodový zisk ešte nezaručuje výraznejší posun. Na druhej strane mi to dovoľuje hrať na dôležitejších turnajoch s väčšou bodovou dotáciou. Aj keď to vedenie ATP vníma zrejme inak, keďže skresalo bodovú dotáciu na challengerových turnajoch. Tenista musí turnaj vyhrať, aby sa mu to vyplatilo. Za víťazstvo na turnaji Futures 25 som získal 25 bodov. To v súčasnosti zodpovedá prieniku do semifinále na challengerovom turnaji, v ktorom vás zrejme neminie tenista s rankingom okolo 100. až 120. miesta. Takže sú to podstatne náročnejšie vybojované body, ako na podujatiach Futures. Nechcem však vyplakávať. Zatiaľ sa mi darí zvíťaziť všade tam, kde sa ukážem a už len treba dúfať, že mi to vydrží aj na challengeroch.” 

Na turnajoch, ktoré ste doposiaľ absolvovali, ste na odmenách zarobili od 160 až do 3600 eur. Aj pri tých najlepších výsledkoch ste určite ešte stále v strate. Aká výška odmien za výsledky pokryje náklady na štart?

“Nemám čo skrývať, zatiaľ som absolútne v mínuse. Navyše nie je možné v tejto súvislosti hovoriť iba o turnajoch. Svoje si vyžiadala aj investícia do prípravy. Na to, aby som sa vrátil do turnajového diania, som minul okolo 70-tisíc eur. Ale aj keby som tieto vynaložené prostriedky odignoroval, každý turnaj by som zostal v mínuse. Ak za výhru zinkasujem 3500 eur, tak po zdanení mám už len 2500. Letenka ma vyjde na 500, lepší hotel na 1500, strava na 800 a už som v mínuse.”

To znamená, že musíte byť úspešný aj na challengerových turnajoch, aby to bolo pre vás rentabilné?

“Áno, ale ja som nič iné ani neočakával. Bol som si úplne vedomý toho, že na tejto úrovni nebudem tenisom zarábať a som s tým úplne v pohode. Otázkou je, či sa raz dostanem aj na takú úroveň, ktorá mi umožní sa tenisom opäť aj živiť.”

V Bratislave vás čaká výkonnostný skok z 25-tisícových turnajov na stotisícový. Na menších turnajoch ste boli konfrontovaný s hráčmi figurujúcich maximálne tak od dvestého miesta. Na Slovane vás zrejme neminú hráči z hranice prvej stovky. Neobávate sa tejto konfrontácie?

“Teším sa na tento turnaj najmä preto, aby som si otestoval vlastnú výkonnosť a schopnosti, ktoré som doposiaľ na menších turnajoch a počas prípravy nadobudol. Sám som zvedavý, na čom som. Dokonca poviem, že ani výsledok z jedného turnaja dokonale nemôže odzrkadliť úroveň výkonnosti. Môžem dostať zlý žreb, alebo môže prísť k nejakej nepredvídateľnej udalosti. Tri turnaje v rade však už poskytnú samotnému hráčovi určitú štatistiku aktuálnej výkonnosti a spätnú väzbu s dobrou výpovednou hodnotou.”

Ak by vám to šlo, zrejme už zotrváte na úrovni challengerových turnajov, alebo?

“To je len jedno veľké „keby.“ Záleží od konkrétnych výsledkov, ktoré sa potom pretavia do konkrétneho postavenia v rebríčku. Budúci týždeň budem zrejme okolo 460. miesta a momentálne neviem posúdiť, koľko by som musel získať bodov, aby som na tejto úrovni mohol pravidelne štartovať.”Ako vyzerá váš aktuálny tréningový deň?

“Denne absolvujem jeden dvojhodinový herný tréning a rovnako tak aj jednu kondičnú jednotku. V posledných mesiacoch som absolvoval veľké kvantum zápasov. Bol som vyťažený každý deň, čo mi pomohlo vyhrať sa a to mi dalo podstatne viac ako bežný tréning. Aj keď sa to niekomu môže zdať málo, počas tréningu na kurte idem na sto percent a vydám zo seba maximum. Takže ide o relatívne krátku dennú jednotku, ktorá je však odohraná s maximálnou intenzitou. Pritom ešte stále ťažím zo zimného tréningového kempu na Floride. Takže z kondičného hľadiska mi stačí udržiavať sa na tejto úrovni.”

Plánujete si kondičný pobyt na Floride v budúcnosti zopakovať?

“Iba za predpokladu, že sa mi bude aj naďalej dariť a dám svojej kariére ešte jeden rok navyše. Keď som sa vrátil do turnajového diania, povedal som si, že tomu dám pol roka a keď sa mi dariť nebude, tak to zabalím a budem sa venovať niečomu inému. Ak uspejem, potom budem ešte rozmýšľať aj nad zimnou prípravou. Ak to bude mať pre mňa za priaznivých okolností význam, určite tam opäť pôjdem.”

Cestujete na turnaje sám, alebo s trénerom?

“Cestujem spolu s frajerkou, trénera momentálne nemám. Možno to niekedy v budúcnosti prehodnotím, momentálne však žiadneho ani nechcem.”

Kde a s kým zvyčajne trénujete, keď ste doma?

“Po návrate z USA som mohol absolvovať zimnú hernú prípravu na kurtoch Love4Tennis u Erika Csarnakovicsa, ktorému som za to veľmi vďačný. Hrával som s Iľjom Marčenkom, alebo s niekoľkými inými zahraničnými hráčmi, ktorí už majú body v rebríčku. Ale budem úprimný. Zistil som, že nepotrebujem trénovať s hráčmi z prvej svetovej dvadsiatky na to, aby som sa ešte zlepšil. Trénovať môžem s každým dobrým tenistom. Teraz to už jednoducho takto vnímam. Po troch rokoch, kedy som nehral, som nabral trocha iný nadhľad. K tomu mi dopomohlo aj trénovanie v trnavskom Empire. Sústredím sa výhradne iba na seba a veci, ktoré mám robiť. A preto mi stačí, keď je na opačnej strane siete niekto, kto mi loptičku kvalitne prehodí naspäť.” 

Na Sláviu STU ste už zanevreli?

“Nie, ale pani Kolimárová ma z TK Slávia STU vyhodila. Poštou mi poslala list, v ktorom mi oznámila, aby som si pre svoje voľnočasové aktivity našiel nový klub s tým, že na Sláviu už nemám ani chodiť. Práve tento klub som reprezentoval od svojich ôsmich rokov. Bol som pre Sláviu ťažným koňom, ktorý im získaval dlhé roky body v lige. Aj mojou zásluhou dostávali slušné dotácie od štátu. Avšak pred dvoma rokmi som musel skončiť preto, že som mal odlišný názor na dianie v klube, ako aj na samotnú osobu Igora Mošku.”

Voľnú kartu na Bratislava Open získal aj ďalší navrátilec a váš niekdajší daviscupový kolega Andrej Martin. Čisto hypoteticky. Aké by to bolo zahrať si proti odvekému rivalovi v prvom kole? Bola by aj predzápasová hecovačka?

Martin Kližan a Andrej Martin (na pleciach) oslavujú daviscupový triumf Slovenska (Foto: TASR – Jaroslav Novák)

“Žiadne vzájomné podpichovanie by nebolo. V súčasnosti beriem každý zápas rovnako, bez ohľadu na to, proti komu nastúpim. Na druhej strane by to naozaj bola udalosť, keby sme proti sebe nastúpili. V prvom rade by však Andrej musel zvládnuť kvalifikáciu. Som veľmi rád, že sa vrátil a veľmi mu fandím. Nastúpiť na zápas po dvojročnom dištanci je veľmi náročné. Vopred mu odkazujem, že to bude mať poriadne ťažké, lebo to z turnajov Futures poznám veľmi dobre z vlastnej skúsenosti. Andrej začína na challengeri, kde bude konkurencia ešte kvalitnejšia. Neviem koľko a ako trénoval, lebo sme spolu nehrávali. Ale ako ho poznám, som presvedčený o tom, že do toho dáva úplne všetko.”

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

seven − two =