Home BTZ Hanba a pohreb slovenského tenisu(†): Hrbatý, Pláteník, Kližan a ďalší ostro reagujú na vojnu pred kľúčovým hlasovaním o novelizácii stanov STZ

Hanba a pohreb slovenského tenisu(†): Hrbatý, Pláteník, Kližan a ďalší ostro reagujú na vojnu pred kľúčovým hlasovaním o novelizácii stanov STZ

by Igor Uher
Martin Kližan, Dominik Hrbatý, Davis Cup

BRATISLAVA – Napätie vrcholí. Možno, že mnohí zo slovenského tenisového hnutia ani len netušia, do akých rozmerov sa vyhrotila aktuálna situácia pred sobotňajším, pre budúcnosť slovenského tenisu kľúčovým hlasovaním o novelizácii stanov STZ.


V piatok predchádzalo tejto historickej udalosti dôležité zasadnutie Výkonného výboru STZ, z ktorého vzišlo niekoľko naozaj šokujúcich uznesení.

Ešte pred samotným zasadnutím Výkonného výboru dostali dvaja funkcionári z bratislavského kraja Peter Miklušičák a František Babej predvolanie na disciplinárnu komisiu za otvorenú kritiku činnosti STZ, ktorú uverejnil náš portál. No a na samotnom Výkonnom výbore dostal slovenský tenis naozaj poriadnu facku. Výkonný výbor zrušil Majstrovstvá Slovenska mužov i žien pre údajnú nedôveryhodnosť BTZ, ktorý ich mal zorganizovať.

A aby toho nebolo málo, sekretariát STZ uskutočnil personálnu rošádu s dvojicou funkcionárov z Výkonného výboru, ktorých v podstate administratívne prekopol cez plot do Rady STZ pre vylepšenie svojej pozície a dosiahnutie hranice trojpätinovej väčšiny pred hlasovaním o zmene stanov.

Petícia: Iniciatíva za lepší tenis

Toto konanie nemohlo ostať bez odozvy a sociálne siete okamžite zaplavila vlna búrlivých a poriadne kritických reakcií od mnohých osobností slovenského tenisu. V dôsledku účelovej nominácie zo strany STZ nedostal pozvánku na zasadnutie Rady STZ ani renomovaný športový psychológ a člen Rady STZ Adam Truhlář, ktorého vyjadrenie k danej situácii takisto pripájame. Oznam VV STZ:

“Výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu (VV STZ) zrušil na svojom riadnom zasadnutí dňa 21. apríla 2023 plánované majstrovstvá Slovenska mužov a žien, ktorých organizátorom mal byť Bratislavský tenisový zväz. Dôvodom je, že Slovenský tenisový zväz nepovažuje Bratislavský tenisový zväz za dôveryhodného partnera..”

Reakcie tenisových osobností:

Vladimír Pláteník: Hanba, hanba, hanba!

“Konečne po 17 rokoch si dali veľa práce ľudia z BTZ, zohnali 10 000 € sponzora ako prize money na MSR mužov a žien, keďže STZ odmietlo dať voľné karty pre víťazov na niektorý z medzinárodných turnajov, vybavili voľné karty na medzinárodných turnajoch organizovaných TC EMPIRE Trnava. Fantastická iniciatíva však bola zmarená „odborníkmi“ z Výkonného výboru STZ, z ktorých takmer nikto nehral vrcholovo tenis!”

Martin Kližan: Odíďte!

“Vedeli ste, že Slovenský tenisový zväz zorganizoval posledné Majstrovstvá Slovenska mužov a žien v roku 2007? Odvtedy tu žiadne neboli. Ukážka totálnej hanby.

Po 15 rokoch sme na Bratislavskom tenisovom zväze s komplet novým vedením túto súťaž pripravili, pre organizáciu našli silných partnerov a sponzorov a pre víťazov vybavili voľné karty na medzinárodné mužské a ženské turnaje organizované TC EMPIRE Trnava. Súdruhovia z dnešného (VV-STZ) zamietli organizáciu týchto majstrovstiev. Ukazujú tým, že nechcú, aby slovenský tenis napredoval a aby sa zlepšovali podmienky pre našich hráčov.

A prečo to píšem? Aby ste sa konečne spamätali v ostatných krajských zväzoch, ktoré rok po zvolení nových členov neurobili absolútne NIČ!

Tí, ktorí ste hlasovali proti organizácií tohoto podujatia, ste hanbou slovenského tenisu a mali by ste okamžite odstúpiť zo svojich funkcií. Polovica funkcionárov ani nevie hrať tenis, alebo chytila raketu do ruky až po 30ke.

Nájdite štipku sebareflexie a odíďte!”Dominik Hrbatý: Tenis dnešným dňom pre mňa zomrel

“Je mi strašne smutno, kam sa uberá slovenský tenis a dnešným dňom pre mňa zomrel. To, čo sa stalo dnes na VV STZ je už absolútny vrchol schizofrénie a paranoje. Nikdy som si nemyslel, že mať iný názor urobí určitej skupine ľudí na STZ až také predsmrtné kŕče. Je mi to ľúto hlavne z dôvodu, že práve tenis je šport, kde si hráč platí trénera, aby ho kritizoval a ukazoval mu chyby. Tak by sme mali byť na to zvyknutí. To nás posúva vpred a robí lepšími, inak by sme nedosiahli výsledky, aké naša generácia dosiahla. Bohužiaľ, politika také veci neodpúšťa a na STZ si nechcú pripustiť, že športové výsledky slovenského tenisu sú chabé. Môžeme sa chváliť juniorským tenisom, ale tým sa chválime posledných 30 rokov. V tenise je dôležité, koľko máte hráčov v top 100 v mužoch a ženách. Športu zdar a zdravému rozumu tiež.“

Adam Truhlář: Šach mat od STZ

“V sobotu 22.04.2023 sa koná zasadanie najvyššieho orgánu tenisového zväzu, rady STZ. Ľudia si ma v roku 2022 zvolili za člena, aby som mohol prispieť k zdravému smerovaniu zväzu.

Dnes, pár hodín pred začiatkom zasadnutia, som sa od rána dopytoval na sekretariáte, ako je možné, že ako oficiálny člen najvyššieho orgánu som stále neobdržal pozvánku na túto akciu. Po troch hodinách mi prišlo vyrozumenie, že som mimo hry a budem nahradený iným členom. Jeden funkcionár sa vzdal pozície vo Výkonnom výbore STZ aby sa mohol stať členom rady STZ. Týmto ťahom som automaticky dostal šach-mat.

Kvôli tejto akcii som priletel zo Spojených Arabských Emirátov. Príde mi neseriózne, aby sekretariát neinformoval člena najvyššieho orgánu o tom, že je mimo hry a pár hodín pred akciou mu to oznámil odpoveďou na jeho e-mailové dopytovanie.

Prečo som vyšachovaný pár hodín pred začiatkom?

Po tridsiatich rokoch fungovania zväzu sa budú prejednávať mimoriadne dôležité veci, ako je rozvojová koncepcia, či zmena stanov. Keď si ma ľudia zvolili, tak asi preto, lebo verili, že mám čo povedať do rozvojovej koncepcie a smerovania zväzu.

• Mal som tú česť pracovať na projekte modernizácie hokejového systému, kde bol vytvorený multidisciplinárny team odborníkov z Fínska a Kanady a spravila sa fantastická inovatívna práca. Chcel som pomôcť systematicky modernizovať aj slovenský tenis.

• V Slovenskom tenise sa pohybujem celý môj život.

• Som prezidentom jedného z najväčších klubov na Slovensku.

• Mám odprednášané množstvo hodín pre tenisových trénerov, reprezentantov, juniorov či rodičov.

• Spolupracujem s mnohými vrcholovými tenistami.

• Napísal som tri publikácie o rozvoji detí.

• Prednášal som na desiatkach zväzov u nás a v zahraničí, vrátene U.S.A Hockey Federation.

Avšak môj pohľad na vec funkcionári STZ nechcú. Nechcú si priznať, že tenis na Slovensku je potrebné okamžite modernizovať a poslať ho do 21. storočia. Problémom je, že sa na sekretariáte STZ neprijímajú iné pohľady. Ak ľudia vo vedúcich pozíciách veria, že všetko je v poriadku a zabetónujú svoju moc zmenou stanov, tak je to stopka progresu pre slovenský tenis. Aktuálne prebieha, ako to nazývajú média, „vojna v tenise“. Vojna je spôsobená tým, že sa zastavil práve progres. Máme tu celosvetovo uznávaných trénerov ako Vlado Pláteník, ktorý chcel prísť diskutovať na radu. Zamietnuté. Svetových hráčov ako Martin Kližan, zamietnuté. Moje členstvo Out.

Vyoutujeme všetkých, čo majú čo povedať a pôjdeme svojou líniou. Spoločnosť v tenise je extrémnym spôsobom polarizovaná, ale ja tvrdím, že je to tým, že sa zastavil progres. Tréneri a hráči, ktorí niečo dokázali na medzinárodnej scéne to vidia a chcú s tým niečo spraviť. Ak by zväz šliapal inovatívne a využíval svoj potenciál, toto by sa nedialo.

Nevidím riešenie v zmene stanov a zabetónovaní svojich pozícií, aby nemohlo dôjsť k zmenám vedenia a navyše získať ešte väčšiu moc. Tu je potrebná sebareflexia, otvorenosť, odbornosť, inovácie a nie betónovať existujúci stav.

Sme pozadu. Sme extrémne pozadu. Vychádzam len z mojej odbornosti. Športová psychológia v slovenskom tenise je 50 rokov pozadu. 50 myslím reálne 50, pretože vzdelávanie v tejto oblasti roku 1980 v U.S.A bolo viac rozvinutejšie ako v roku 2023 na Slovensku. Položme si otázku:

Čo sa bude diať hráčovi, ktorý dlhodobo stagnuje ale verí, že všetko je ok? A ešte k tomu sa obklopí ľuďmi, ktorí ho podporujú v jeho viere?

Zrejme narazí na bod, kedy už padne tak nízko, že to zabalí. Slovenský tenis musí zabehnúť šprint, aby sa nakopol a bude to trvať ďalších 10 rokov systematickej, inovatívnej práce, aby sme sa chytili. Ale pokiaľ všetci ľudia, ktorí chcú stým niečo robiť, budú vyšachovaní, tak tenis vedie do slepej uličky.

Škoda, mrzí ma to.”Peter Miklušičák: Tenis dáva stopku tenisu

“Tenis na 1. mieste? Ako pre koho…Po štyroch mesiacoch príprav realizácie MSR mužov a žien v tenise (ktoré boli naposledy pred 15 rokmi v roku 2007), dostali MSR – vrátane tenisovej mládeže, STOPKU od STZ-MSR ZRUŠENÉ…Napriek tomu, že BTZ zabezpečilo voľné karty pre víťazov do hlavných súťaží na medzinárodné turnaje, dotáciu 10.000 eur od partnerov, vhodný termín aj miesto podujatia a televízny prenos z turnaja, ani tento rok neodohrá mladá generácia tenistov Majstrovstvá SR v tenise, pretože sa napokon neuskutočnia. Niekoľkomesačné úsilie BTZ vzkriesiť tento turnaj zmarila tá najmenej očakávaná prekážka: Rozhodnutie Výkonného výboru STZ – ZAMIETNUTÉ! Dôvod? „Dôvodom je, že Slovenský tenisový zväz nepovažuje Bratislavský tenisový zväz za dôveryhodného partnera,“ uviedol STZ na svojom Facebooku. Tenis má byť v tenise (v jeho vedení) vždy na prvom mieste. Pre deti a mládež sa má vytvárať čo najširší priestor pre hru. Tu sa však hrá iná hra, žiaľ nie športová… No my, tenisti srdcom, sa po pár prehratých gemoch nevzdáme…”

Petícia: Iniciatíva za lepší tenis

Zdroj: ts – Igor Uher, Facebook/Martin Kližan, Vladimír Pláteník, Dominik Hrbatý, Adam Truhlář, Peter Miklušičák

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

20 − 11 =