Home Australian Open Gombos ukázal srdce bojovníka: Po veľkom obrate a tajbrejkovej dráme je v hlavnej súťaži Australian Open

Norbert Gombos

MELBOURNE – Slovenský tenista Norbert Gombos postúpil do hlavnej súťaže dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open.

V piatkovom finále kvalifikácie zdolal Austrálčana Matthewa Ebdena po tajbrejkovej dráme 6:7 (3), 7:6 (5), 7:6 (8). Zápas trval tri hodiny a 37 minút.

V úvodnom sete sa ako prvý brejku dočkal Gombos, ktorý v piatej hre zobral skúsenému domácemu matadorovi servis a ujal sa vedenia 3:2. Následne sa od ôsmej hry roztrhlo vrece s brejkami, keď tri gemy po sebe podávajúci hráč nevyužil výhodu podania a stav bol vyrovnaný 5:5. Gombos v dvanástej hre na servise odvrátil setbal súpera a tak o osude prvého setu musel rozhodnúť tajbrejk. V tom mal jasne navrch domáci hráč, ktorý zvíťazil 7:3.

Druhé dejstvo prinieslo opäť vyrovnaný boj, ale v deviatej hre si opäť ako prvý stratil podanie slovenský tenista a v desiatej hre tak mal Gombos nôž na krku. Ebden podával na triumf v zápase, ale nezvládol to a to slovenského tenistu nakoplo. V dvanástej hre síce Gombos setbal na podaní súpera ešte nevyužil, ale v druhom tajbrejku v zápase to bol Slovák, ktorý síce prehrával už 1:3, ale následne mal navrch a triumfoval v ňom 7:5.

Rozhodujúci set priniesol prvý brejk opäť až vo ôsmej hre, kedy sa Gombos opäť ocitol pod obrovským tlakom. Ebden totiž podával za stavu 5:3 a mohol rozhodnúť o svojom postupe, ale opäť sa tak nestalo. Gombos zabojoval a po okamžitom ribrejku napokon set dotiahol znovu do tretieho tajbrejku v zápase. V tom už Slovák jasne dominoval, viedol 3:1 aj 6:3 a nevypomstili sa mu ani štyri zahodené mečbaly od stavu 9:5, keď napokon po troch hodinách aj 37 minútach zodvihol ruky nad hlavu po triumfe 10:8.

Norbert GOMBOS (SR-2) – Matthew Ebden (Austr.) 6:7 (3), 7:6 (5), 7:6 (8)

Zdroj: ts, TASR