Home Najdôležitejšie FOTO Verbálna bitka za kontroverzné vyjadrenie riaditeľa ATP: Za to by mal byť okamžite vyhodený

FOTO Verbálna bitka za kontroverzné vyjadrenie riaditeľa ATP: Za to by mal byť okamžite vyhodený

by Roderik Pastier
Andrea Gaudenzi

LONDÝN – Riaditeľ mužského profesionálneho tenisu (ATP) Andrea Gaudenzi sa ocitol pod ťažkou kritikov súčasných aj bývalých tenistov. Dôvodom bolo jeho vyjadrenie o pomeroch na turnajoch ATP Challenger Tour, respektíve o finančnej stránke týchto turnajov a prirovnaní tohto okruhu k univerzite.


Komentáre Gaudenziho, ktorý je sám bývalým tenistom a v rebríčku ATP vystúpil v roku 1995 na 18. miesto, neboli prijaté práve lichotivo. Víťaz troch turnajov ATP, ktorý porazil v roku 2001 vo finále v Bastade bývalého českého tenistu Bohdana Ulihracha, naopak vzbudil veľký rozruch.

Vyjadril sa totiž k finančným pomerom hráčov na turnajoch kategórie ATP Challenger Tour, teda akejsi druhej tenisovej ligy. Podľa neho sa tenisti na tejto úrovni nemôžu finančne zabezpečiť na starobu. „Na tejto úrovni by ste mali byť schopní aspoň vyrovnať a zaplatiť svoje náklady,“ povedal Talian.

„Musíte si byť vedomí toho, že je to niečo ako univerzita. Niečo ako investícia. Keď uspejete, prejdete na profesionálny okruh, kde máte prácu,“ pokračoval Gaudenzi a prirovnal pôsobenie na challengerovom okruhu k štúdiu. Rovnako ako v škole, nie každý dokáže vyštudovať, aby sa uplatnil v odbore natoľko, že ho čaká rozprávkový život v luxuse.

Na týchto pomeroch sa pritom podľa neho v budúcnosti príliš nezmení. „Nemyslím si, že bude niekedy možné usporiadať (finančne rentabilný a udržateľný) okruh na tejto úrovni (ATP Challenger Tour). Jednoducho preto, že chýba záujem fanúšikov a zapojenie sponzorov, prevádzkovateľov vysielania a chýbajú aj výnosy zo vstupeniek,“ dodal.

Jeho vysvetlenie, či sa nám to páči alebo nie, dáva zmysel. Je ťažké si predstaviť, že by ATP mohla dlhodobo dotovať všetkých challengerový okruh, aby zlepšila finančnú situáciu jednotlivých tenistov. Lenže práve táto pravda, ktorá mnohých zabolí, priniesla Gaudenzimu dosť tvrdú kritiku.

Kritikou nešetril Sandgren, Rubin či Kanaďan Pospisil

„Či má pravdu, alebo sa mýli, toto je smiešne. Za to by mal byť okamžite vyhodený,“ rozčúlil sa Tennys Sandgren, 96. hráč sveta a dvojnásobný štvrťfinalista Australian Open. Ku kritike sa pridal aj Noah Rubin, člen štvrtej stovky sveta, ktorý vystúpil najviac na 125. miesto a napriek tejto „univerzite“, ako Gaudenzi okruh ATP Challenger Tour pomenoval, sa nepresadil.

„Tenis je v tomto štádiu už dlhšie. Nejde len o challengerov hráčov, ale aj o štvorhry. Buď urobte nevyhnutné zmeny, aby sa uživil veľký počet ľudí, alebo vlastnite niečo ako formulu 1 a zverte celý okruh do rúk 20 hráčom,“ povedal.

„Toto je neskutočne ignorantské od tzv. lídra ATP a tenisu. Multimiliardový priemysel, napriek tomu tento muž cíti, že je v poriadku, aby sa uživilo iba 100 najlepších hráčov. To sa stane, keď si šport úplne monopolizujete,“ uviedol Vasek Pospisil s tým, že zmena sa blíži a pridal na Twitteri hashtag hráčskej asociácie PTPA.

S kritikou prišiel aj Paul McNamee, bývalá svetová jednotka vo štvorhre.„Gaudenziho vyjadrenie o challengeroch je veľmi neúctivé ku kvalitám hráčov, ktorí nemajú na výber!“ priznal nahnevaný Austrálčan. „Možno je to preto, že sa tak sústredí na rozšírenie všetkých Masters na dva týždne, čo ešte viac zníži počet turnajov?“ rypol si do plánov ATP.V podstate hovorí, že Tour by mala podporovať maximálne 100 hráčov. To nie je Tour, o ktorú sme bojovali (stál som na parkovisku na US Open v roku 1989),“ dodal spomienku na vznik ATP, ktorá v roku 1990 nahradila vtedajší Grand Prix a okruh World Championship Tennis.

Zdroj: ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

2 × 3 =