Home Najdôležitejšie FOTO Mladá Britka exceluje v Prahe aj s chýbajúcimi prstami: Bola som terčom posmeškov

FOTO Mladá Britka exceluje v Prahe aj s chýbajúcimi prstami: Bola som terčom posmeškov

by Roderik Pastier
tenisová raketa

PRAHA – Jej meno je pre tenisovú verejnosť veľkou neznámou. Britskej tenistke Francesce Jonesovej patrí v rebríčku 231. priečka a aktuálne štartuje na turnaji v Prahe. Jej výkony sú skvelé. Po vyradení wimbledonskej finalistky z roku 2013 Lisickej je už v štvrťfinále! Mladá hráčka okrem jej súperiek bojuje aj so značným handicapom. Na každej končatine má len 3 prsty a palec.


Ako každá mladá hráčka, aj Jonesová má jasne stanovené priority. Jedného dňa by chcela patriť medzi svetovú elitu. Musí sa však vyrovnať so značným handicapom, narodila sa s tromi prstami a palcom na každej ruke i nohe.

19-ročná tenistka trpí chorobou zvanou ektodermálna dysplázia, ide o vzácnu genetickú poruchu, ktorá jej tenisovú kariéru výrazne limituje. Jonesová sa musí vyrovnať okrem toho aj s ďalším handicapom, má výrazne menšiu ruku, ktorá jej sťažuje držanie rakety. Už v mladom veku podstúpila tri operácie zápästia, len kvôli tomu, aby raz mohla hrať tenis.

„Urobím čokoľvek, aby som mohla hrať tenis. Ak bude potrebná ďalšia operácia, podstúpim ju. Chcem hrať, chcem byť úspešná” povedala ako 15-ročná britským médiám.

Problémy so stabilitou

Tiež popísala, s akými problémami sa musí na rozdiel od svojich súperiek vysporiadať. „Keď držím raketu príliš silno, často sa mi pri hre lámu nechty. Niekedy mám problémy s nadhodom,” priznala.

„Nevýhodou tiež je, že mám len tri prsty na mojej pravej, dominantnej nohe. Často sa musím vysporiadať so zhoršenou stabilitou,” pokračovala Jonesová.

Britka využíva pri hre špeciálne upravenú raketu, ktorá jej umožňuje vhodné držanie. Hru svojich protivníčok dokáže predvídať aj vďaka poznámkam, ktoré študuje počas prestávok medzi gemami.„Nechcem, aby ma ľudia ľutovali, ale som na seba hrdá. Nepripúšťam si žiadne negatívne myšlienky. Mnoho ľudí mi v minulosti hovorilo, že nemám šancu nič dokázať, pretože nedokážem držať v ruke raketu. To ma len motivuje robiť to, čo ma baví,” pokračovala Britka.

Britská bojovníčka po pauze zapríčinenej pandémiou koronavírusu zatiaľ žiari. Vyhrala všetky štyri zápasy, dnes porazila Lisickú. „Poraziť Lisickú? Je to skvelé, ale musím sa sústrediť na ďalší zápas, čaká má náročná robota,” uzavrela po životnej výhre Jonesová.

Zdroj: ts, sport.cz, youtube

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

3 × 1 =