Home Audio/video FOTO Malá Ida žila tenisom: Kučera, Čepelová a hokejový majster Slovenska bavili divákov, nechýbal ani špeciálny tréning pre deti

FOTO Malá Ida žila tenisom: Kučera, Čepelová a hokejový majster Slovenska bavili divákov, nechýbal ani špeciálny tréning pre deti

by redakcia tenisovysvet.sk
Jana Čepelová, Malá Ida Open 2023

MALÁ IDA – Celkovo 47 amatérskych tenistov nielen z východného Slovenska, ale aj z Banskej Bystrice či Bratislavy bojovalo počas uplynulého víkendu na turnaji, ktorý organizoval v Malej Ide miestny tenisový klub Golden Dogs.


Zážitok pre hráčov i divákov na vydarenom dvojdňovom podujatí Malá Ida Open 2023 umocnila aj účasť troch čestných hostí turnaja – slovenskej tenisovej legendy Karola Kučeru, Jany Čepelovej, ktorá sa na blížiacom sa poslednom grandslamovom turnaji roka US Open rozlúči s tenisovou kariérou, ale aj kapitána hokejistov HC Košice Michala Chovana, ktorý priniesol do Malej Idy i trofej pre hokejového majstra Slovenska. Kučera, Čepelová (po boku svojho brata Romana) a Chovan absolvovali okrem tenisovej exhibície aj tréning s mladými začínajúcimi tenistami z košických klubov a z Malej Idy.

Víťazom dvojhrového turnaja amatérskych hráčov sa stal Marcel Buchala, ktorý v košickom finále zdolal Juraja Komana. Vo štvorhre triumfovali Zemplínčania Štefan Ďurika s Vratkom Žolnom, ktorí porazili dvojicu Ján Janičko, Samuel Ferko. Medzi cenami pre najlepších hráčov vo dvojhre boli okrem iného aj atraktívne suveníry v podobe rakety súčasného slovenského daviscupového reprezentanta Lukáša Kleina či Lukáša Lacka, niekdajšieho 44. hráča svetového rebríčka.

Kučera si vydarenú akciu užil

“Bola to veľmi vydarená akcia v krásnom prostredí tenisového areálu v Malej Ide. Odskočil som si tam z rodinnej návštevy vo Vranove, odkiaľ pochádza moja manželka Alexandra. Pozrel som niekoľko zápasov turnaja, pozhováral som sa s jeho účastníkmi, s ktorými som si po ich otázkach zaspomínal aj na rôzne momenty mojej hráčskej kariéry,“ hovoril o svojej návšteve Malej Idy Karol Kučera, ktorý sa v roku 1998 dostal do semifinále Australian Open i štvrťfinále US Open, vo svetovom rebríčku bol najvyššie na 6. mieste a na okruhu ATP triumfoval na šiestich turnajoch (Rosmalen, Ostrava, Sydney, New Haven, Bazilej, Kodaň).

“Odskočil som si aj do miestneho golfového klubu, ktorého majitelia sa snažia v tejto obci pár kilometrov od Košíc venovať aj rozvoju tenisu. Oslovilo ma, že pred tenisovou exhibíciou sme sa na hodinovom tréningu venovali deťom, ktoré hrávajú tenis. Vždy je pre mňa milým zážitkom, keď vidím detské emócie, ako ich baví šport. S mladými tenistami sme si užili veľa zábavy a budem veľmi rád, ak im stretnutie s nami poslúži ako motivácia do ďalšieho tréningového nasadenia,“ zdôraznil účastník troch olympiád Kučera, ktorý bol členom víťazného družstva Slovenska vo Svetovom pohári, vyhral aj Hopmanov pohár a bol súčasťou úspešného tímu, ktorý sa v roku 2005 prebojoval až do finále Davisovho pohára.

V akcii aj kapitán oceliarov

Kučerovým partnerom vo štvorhre na turnaji Malá Ida Open 2023 bol Michal Chovan, kapitán hokejistov HC Košice, ktorí v apríli tohto roka získali majstrovský titul v slovenskej extralige po dlhom osemročnom čakaní. Účastníci turnaja tak dostali možnosť odfotiť sa aj s trofejou pre hokejového majstra Slovenska. “Keď som bol mladší, hrával som tenis častejšie, teraz som vzal raketu do ruky po takmer dvoch rokoch. Bola to pre mňa česť, že som sa ocitol na kurte s takými tenistami. Hralo sa mi celkom dobre. Bol to ďalší zážitok v mojej športovej kariére, tentoraz nehokejový,“ vyjadril sa po skončení akcie 35-ročný kreatívny hokejový útočník oceliarov.

Nebolo podstatné, že v exhibičnej štvorhre napokon Kučera s Chovanom podľahli páru súrodencov Čepelovcov. Košická rodáčka Čepelová si pár dní pred odchodom na turnaj US Open do New Yorku (odlieta tam s manželom Oliverom Juhászom práve tento týždeň vo štvrtok) našla čas na zábavné tenisové popoludnie.Košická rodáčka Čepelová chýbať nemohla

“Na akcii v Malej Ide sme sa všetci cítili super, radi sme prijali pozvanie organizátorov. S bratom Romanom sme si zvykli neraz zapinkať v našom tenisovom centre na Sídlisku KVP v Košiciach, ale v ostatnom čase nám to veľmi nevychádzalo. Bolo príjemné zahrať si v Malej Ide proti zvučnej dvojici, ktorú utvorili Karol Kučera a Michal Chovan. V New Yorku ma čaká posledný turnaj v kariére, odohrám kvalifikáciu na US Open. Chcem si to užiť, hrať uvoľnene a zabávať sa tenisom, uvidíme, ako to vypáli. Tenisovo aj kondične som sa snažila pripraviť čo najlepšie, verím preto, že ukážem maximum, čo je v mojich silách,“ uviedla 30-ročná Čepelová, ktorá už ako tínedžerka reprezentovala Slovensko vo vtedajšom Fed Cupe.

V roku 2010 sa Čepelová stala majsterkou Európy do 18 rokov vo dvojhre a so Chantal Škamlovou triumfovali vo štvorhre junioriek na Australian Open. V januári 2012 sa prvýkrát objavila v prvej stovke svetového rebríčka WTA. Najvyššie v ňom bola v máji 2014 – na 50. mieste. Životný úspech dosiahla v tom istom roku v americkom Charlestone, kde počas cesty do finále turnaja na zelenej antuke zvíťazila nad takmer nezdolateľnou 23-násobnou grandslamovou víťazkou Serenou Williamsovou, ale aj nad Danielou Hantuchovou a Belindou Benčičovou. Počas svojej kariéry porazila okrem iného aj Simonu Halepovú, Garbiňe Muguruzovú a v roku 2019 aj súčasnú svetovú jednotku Igu Swiatekovú v čase, keď Poľka ešte len rozbiehala svoju kariéru.

“Ak by mi niekto ako desaťročnej povedal, že sa raz dostanem do prvej päťdesiatky svetového rebríčka, tak by som to brala všetkými desiatimi,“ pousmiala sa Janka pri rekapitulovaní svojej kariéry, počas ktorej sa na grandslamovom Wimbledone dvakrát (v rokoch 2012 a 2016) prebojovala do 3. kola dvojhry.

Pre obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu, plánovanú svadbu so životným partnerom Oliverom Juhászom a tehotenstvo, prerušila tenisovú kariéru v októbri 2020. Po narodení dcérky Nelky (prišla na svet v novembri 2021) sa Janka vrátila na dvorce v júni 2023. Využíva zmrazený rebríček a na US Open dá definitívnu bodku za vrcholovou hráčskou kariérou.

“Náš život po narodení dcérky sa zmenil, už to nie je iba o športe, ale o nej a našom spoločnom rodinnom šťastí v trojici spolu s manželom Oliverom. Dcérka Nelka bude mať v novembri dva roky, ale už teraz pobehuje s raketou v rúčke. Určite ju budeme podporovať v tenise, pokiaľ ju tento šport bude baviť.“

Čepelová získala tenisové základy v športovom rodinnom areáli Tenis Komplex s dvorcami i krytou halou na košickom Sídlisku KVP. Jasno má aj v ďalších pracovných plánoch po skončení profesionálnej kariéry: “Budem pomáhať bratovi Romanovi v našom klube pri tenisových tréningoch s detičkami, no a s manželom Oliverom sme sa pustili do inej podnikateľskej aktivity, keď sme v areáli vybudovali novú telocvičňu, v ktorej prebiehajú rôzne druhy skupinových cvičení.“

V Malej Ide je k dispozícii areál so štyrmi vonkajšími kurtami i dvoma halovými dvorcami. Tenisový klub Golden Dogs Malá Ida v roku 2023 premiérovo účinkuje v tímových súťažiach Slovenského tenisového zväzu, konkrétne v kategórii mužov nad 35 rokov. Mužstvu sa podarilo postúpiť z druhého miesta v regionálnej východoslovenskej kvalifikácii medzi osem najlepších tímov Slovenska na finálový turnaj, ktorého dejiskom bude od 25. do 27. augusta Spišská Nová Ves.Malá Ida žije tenisom

V Malej Ide venujú veľký priestor rozvoju tenisu amatérov-neregistrovaných hráčov. Viac ako desať rokov organizujú tenisové turnaje a dlhodobé súťaže (zimnú a letnú ligu) pre neregistrovaných tenistov (nielen) z Košického kraja. V klube budujú od mája 2021 vďaka tenisovej prípravke mládežnícku pyramídu detí-začínajúcich tenistov. Pochvaľujú si spoluprácu s obcou a jej vedením, v roku 2023 spolu zrealizovali aj projekt Slovenského tenisového zväzu „Tenis do škôl“ pre žiakov ZŠ Malá Ida, ktorí absolvovali lekcie tenisu na hodinách telesnej výchovy. Do projektu „Tenis do škôl“ sa zapojilo celkovo 69 žiakov zo šiestich tried v troch ročníkoch Základnej školy v Malej Ide.

“Naša obec aj v roku 2023 pokračuje v prehlbovaní vzájomnej spolupráce s miestnym tenisovým klubom. Projekt zameraný na deti bol toho ďalším dôkazom. Obyvateľom našej obce sme zabezpečili aj to, že od mája do septembra si môžu každú nedeľu zdarma zašportovať v tenisovom klube v našej obci, deti z našej obce majú zľavu na tréningy v tenisovej prípravke. Doplním, že ako starostku ma potešilo, že tím tenistov Malej Idy sa tento rok prvýkrát predstavil v súťaži družstiev Slovenského tenisového zväzu a už na konci augusta ho bude čakať účinkovanie na finálovom turnaji majstrovstiev Slovenska v kategórii nad 35 rokov,“ vyjadrila sa starostka obce Jana Kallová, ktorá uplynulú nedeľu dekorovala najlepších hráčov turnaja Malá Ida Open 2023.

Zdroj: ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

7 + 16 =