Home Názory Federerov kariérny grandslam i šampiónka bez jediného WTA titulu: Najpútavejšie príbehy novodobej histórie Roland Garros

Federerov kariérny grandslam i šampiónka bez jediného WTA titulu: Najpútavejšie príbehy novodobej histórie Roland Garros

by Jana Sedláková

V posledných rokoch sme sa v Paríži dočkali kariérnych grandslamov Rogera Federera a Novaka Djokoviča. Videli sme i jednu z najprekvapivejších šampióniek a mnohé nečakané prehry. Pripomeňte si najpútavejšie príbehy posledných desiatich ročníkov Roland Garros.

Suverénny Nadal

Rafael Nadal drží s desiatimi titulmi rekord v počte víťazstiev na jednom grandslame. V Paríži je takmer nezastaviteľný. Doposiaľ ho zdolali iba dvaja hráči.

Víťazstvo Robina Söderlinga vo štvrtom kole roku 2009 prišlo ako blesk z jasného neba. Na ďalšiu porážku musel Nadal čakať až do roku 2015. Vtedy ho zastavil víťaz zvyšných troch grandslamov v sezóne Novak Djokovič. Obaja tenisti však nakoniec vo finále nestačili na Švajčiarov. Švéd podľahol Federerovi, Srb Wawrinkovi.


Federerove slzy šťastia

Roger Federer mal už v roku 2004 tituly zo všetkých turnajov „veľkej štvorky“ okrem Roland Garros. Na Pohár mušketierov mu vo finále trikrát nedovolil siahnuť Rafael Nadal.

Šancu ponúkol až ročník 2009 a spomínané zakopnutie Nadala so Söderlingom. A Švajčiar nezaváhal. „Rafovho“ premožiteľa vo finále zvládol v troch setoch a ukončil takmer päťročné čakanie na kariérny grandslam.

Serenin najhorší grandslam

Serena Williamsová mala mať v roku 2012 pohodlný vstup do turnaja. Vtedajšiu turnajovú päťku čakala až 111. tenistka sveta Virginie Razzanová. Američanka vyhrala prvý set a v tajbrejku druhého viedla 5:1. Nakoniec však po viac ako troch hodinách padla 6:4, 6:7(5), 3:6. Dodnes je to pre Serenu jediná prehra v prvom kole grandslamu. Aj postup z 2. kola jej ušiel iba raz. V 2014. prehrala takisto v Paríži s Muguruzovou.

Nečakaný úspech na nenávidenej antuke

Maria Šarapovová patrí medzi najlepšie hráčky svojej generácie. Postupne triumfovala na Wimbledone, US Open aj v Austrálii, ale French Open jej unikal. Ako sama povedala, na antuke sa cítila ako „krava na ľade“.

V 2012. sa v Paríži prehrýzla do štvrťfinále a zakopnutie Sereny Williamsovej jej otvorilo nečakane ľahkú cestu ďalej. Ruska nakoniec na turnaji stratila iba jeden set a po finálovom triumfe nad Sarou Erraniovou skompletizovala kariérny grandslam. Dnes má vzťah k antuke určite oveľa lepší. Práve Roland Garros je totiž jediný turnaj „veľkej štvorky“, ktorý vyhrala dvakrát (triumfovala aj v roku 2014, pozn. red.).

Serenine zápisy do histórie

Williamsovej sezóna 2015 bola v znamení neuveriteľnej dominancie, keď prvú prehru roka zaznamenala až v Madride. Na French Open sa v treťom kole stala prvou ženou v otvorenej ére s 50 víťazstvami na každom z turnajov „veľkej štvorky“.

Životný vstup do sezóny korunovala finálovým triumfom nad Luciou Šafářovou. Získala tak už svoj 20. grandslamový titul a po Margaret Courtovej a Steffi Graffovej sa stala iba treťou ženou, ktorá zvíťazila na každom z turnajov „veľkej štvorky“ aspoň trikrát.

Novakova štvorka zavŕšená

Pôsobenie Novaka Djokoviča sa v Paríži často končilo na rakete Rafaela Nadala. Blízko k úspechu proti odvekému rivalovi bol v semifinále roku 2013. Podľa tenisových odborníkov bol dokonca mierny favorit, no po štyri a pol hodinovom boji nakoniec prehral 7:9 v piatom sete.

O rok na to už Nadala zastavil, ale, ako sme už spomínali, Pohár mušketierov mu vo finále ukradol Stan Wawrinka. V ďalšej sezóne sa Nadal pre zranenie odhlásil a Srb svoju druhú šancu na triumf z rúk nepustil. V súboji o titul zdolal Andyho Murrayho a aj on konečne skompletizoval najcennejšiu zbierku.


Prvý titul a hneď grandslamový

Jelena Ostapenková pred začiatkom Roland Garros 2017 nezískala ani jeden titul WTA a stále čakala aj na prienik do najlepšej svetovej tridsiatky. Už postupom do štvrtého kola dosiahla svoje grandslamové maximum. Postupne vyradila favoritky Stosurovú, Wozniacku a Bacsinszkú a senzačne postúpila do finále.

V ňom ju čakala ďalšia veľká hviezda Simona Halepová. Rumunka získala prvý set a v druhom aj treťom viedla 3:1. Ani to však nestačilo. Ostapenková sa vždy vrátila naspäť a nakoniec sa stala prvou nenasadenou parížskou šampiónkou v otvorenej ére. Takisto drží rekord ako najmladšia víťazka od sezóny 1997, teda od roku, keď sa narodila.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

seven + four =