Home Audio/video Fantastický Horanský získal skalp bývalej svetovej desiatky: V boji o osemfinále ukázal pevné nervy

Filip Horanský

QUIMPER – Slovenský tenista Filip Horanský si na challengerovom halovom podujatí vo francúzskom Quimperi vybojoval účasť v osemfinále, keď prekvapivo vyradil domácu jednotku podujatia Lucasa Pouilleho.

Parádny vstup do obidvoch setov

Slovenský tenista vstúpil do zápasu proti domácemu favoritovi nebojácne, keď nasadenej turnajovej jednotke zobral na 15 hneď úvodné podanie a v ďalšom priebehu si už obidvaja hráči urputne držali vlastný servis bez ponúknutých brejkbalov súperovi. Situácia sa zmenila až vo ôsmej hre, kedy Pouille na servise Horanského zahodil jeden brejkbal. Vzápätí mohol francúzsky favorit pykať, keď na vlastnom podaní musel odvracať už dva setbaly Slováka, ale ustál to. Horanský po natiahnutí setu trochu znervóznel a pri podávaní na víťazstvo v sete musel odvracať jeden brejkbal Francúza, ale úspešne to zvládol a za 33 minút získal úvodný set vo svoj prospech – 6:4.

Aj druhé dejstvo začalo identicky ako to prvé, keď Horanský vstúpil do setu brejknutím súpera na 15. Francúzsky súper ale tentokrát už na brejk našiel odpoveď a prvýkrát v zápase sa zisku súperovho podania dočkal v šiestej hre, keď si čistou hrou zobral servis Horanského a vyrovnal na 3:3. Potom si obidvaja hráči opäť pohodlne držali podania až do záveru setu, najprv sa Horanský za stavu 5:5 dopracoval na servise Pouilleho k zhode, ale k brejkbalom sa nedostal a následne pykal. Francúz zabral a na 15 zobral Slovákovi podanie a z tajbrejku tak nič nebolo, Pouille sa radoval po 40 minútach zo zisku druhého dejstva – 5:7.

Horanský ustál črtajúci sa obrat

Na úvod tretieho setu si už Pouille dal pozor a podanie udržal na 30, vzápätí brejkol Horanského a zdalo sa, že Slovákovi po nedotiahnutej koncovke druhého setu dochádzajú sily a bývalá svetová desiatka zápas pomaly ale isto otáča. Slovák ale zabojoval a dočkal sa okamžitého ribrejku a po odvrátení ďalšieho brejkbalu na vlastnom podaní vyhratým gemom vyrovnal na 2:2. Až do deviatej hry si opäť obidvaja držali podania a chlieb sa lámal opäť až v závere setu. V deviatej hre Horanský na 15 zobral Francúzovi podanie a vzápätí na tom vlastnom mohol spečatiť postup do štvrťfinále a vyradenie bývalej svetovej desiatky. Pouille, ktorý sa z posledného víťazstva na okruhu radoval ešte v októbri roku 2019 na podujatí Masters v Šanghaji, sa do Slováka zahryzol a v boji o všetko mal k dispozícii dohromady až tri brejkbaly. Horanský ale ukázal pevné nervy a podanie udržal a za necelé dve hodiny si tak na konto pripísal nesmierne cenný skalp – 6:4.

V boji o štvrťfinálovú účasť na Horanského čaká nemecký súper Maximilian Marterer. Aktuálna svetová 209. si v úvodnom vystúpení po dva a polhodinovom trojsetovom boji vybojovala postup cez Rakúšana Ofnera.