Home Zo zákulisia Dramatická zmena juniorských rebríčkov – väčší dôraz na Grand Slamy

Dramatická zmena juniorských rebríčkov – väčší dôraz na Grand Slamy

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) zverejnila nový systém juniorských rebríčkov. S okamžitou platnosťou začala väčší dôraz klásť na Grand Slamy, čím sa bodovanie priblížilo profesionálnemu okruhu.

Juniorský renking sa menil viackrát v histórii. Naposledy v roku 2004, keď bol vytvorený kombinovaný rebríček spočítavajúci po šesť najlepších výsledkov vo dvojhre i štvorhre. Cieľ bol jasný, priviesť hráčov k tomu, aby neodsúvali štvorhru na vedľajšiu koľaj. Zmena sa uchytila, kritike však bola podrobovaná distribúcia bodov z jednotlivých podujatí.

Doteraz získavali víťazi Grand Slamov, Olympijských hier mládeže a ostatných turnajov kategórie A (Orange Bowl, Trofeo Bonfiglio, Abierto Juvenil Mexicano a podujatia v Osake a Porte Alegre) 250 bodov. Šampióni z akcií nižšej kategórie 1 získavali len o 100 bodov menej. Na čele rebríčka sa tak objavovali aj tenisti, ktorým sa na Grand Slamoch vôbec nedarilo. Víťazi turnajov „veľkej štvorky“, ktorí sa už venovali najmä profesionálnym podujatiam, ich často nemali šancu predbehnúť.

Keďže chce ITF zvýšiť výpovednú hodnotu rebríčka, bodovanie zmenila. Pre grandslamových šampiónov a zlatých medailistov z mládežníckej olympiády je pripravených 1000 bodov. Pribudol juniorský výberový turnaj Masters ocenený 750 bodmi pre víťaza. Kategória A je honorovaná 500 bodmi za titul, kategória 1 280 bodmi.