BRATISLAVA – Anketa o stave slovenského tenisu a jeho príčinách vznikla ako spontánna reakcia tenisovej verejnosti na katastrofálne výsledky Slovákov na tohtoročnom Bratislava Open, ktoré mali za následok množstvo negatívnych komentárov a telefonátov očakávajúcich reakciu z našej strany.
V priebehu posledných týždňov nás oslovili nielen prispievatelia do diskusie, ale aj viacerí tréneri a bývalí reprezentanti, ktorých príspevky priebežne spracovávame. Po tréneroch a funkcionároch Vladimírovi Pláteníkovi, Jánovi Solčánimu, Petrovi Lajkepovi a Dominikovi Šprochovi vám v najbližších dňoch ponúkneme vyjadrenia našich bývalých reprezentantov. Ako prvý z nich nám poslal do redakcie svoje odpovede Dominik Hrbatý.
Žijúcu legendu slovenského tenisu bližšie ani netreba predstavovať. Hrbatý bol od svojho debutu v roku 1996 až do roku 2009 stabilnou oporou slovenskej reprezentácie, v ktorej farbách nastúpil 33 krát a pripísal si na konto úctyhodných 25 víťazstiev. V rebríčku ATP to dotiahol v októbri 2004 na dvanáste miesto. Bratislavský rodák je dvojnásobným víťazom Hopmanovho pohára a finalistom Davis Cupu z roku 2005.
Počas svojej kariéry vyhral 6 turnajov ATP v dvojhre a 2 vo štvorhre. Po skončení profesionálnej kariéry sa dnes už štyridsaťsedemročný odchovanec bratislavského Slovana venoval trénovaniu. Okrem iných úspešne viedol aj Martina Kližana, ktorý pod jeho vedením triumfoval na antuke v rakúskom Kitzbüheli. Hrbatý patrí medzi bývalých reprezentantov, ktorí sa už pred viacerými rokmi nebáli otvorene kritizovať stav slovenského tenisu ako aj nekoncepčnú prácu STZ.
Ako vnímate zhodu názoru Stankoviča s Mečířom na tom, že to so slovenským tenisom nevyzerá ružovo?
„Keď to hovorí prezident zväzu, tak s tým môžem iba súhlasiť. Už dávno tvrdím, že slovensky tenis a predovšetkým ten juniorský, je na tom biedne. Akurát je otázne, či sa s tým aj niečo bude robiť.“
Skúste zhrnúť v niekoľkých bodoch príčinu tohto stavu…
„Je to hlavne preto že zanikli regionálne tréningové centrá. Neexistuje žiadna nadväznosť ani žiadny systém. Logická postupnosť štruktúry systému by mala vyzerať asi takto. Prípravka – mladší žiaci – regionálne stredisko mládeže (TSM) – stredisko vrcholového športu – NTC – reprezentácia od 16-17 rokov.“
Ako dospieť k žiadúcej náprave?
„Jednoducho urobiť presne to, čo tu už fungovalo v 90-tych rokoch. Ako príklad môžem uviesť systém v Čechách. Funkcionári z STZ síce argumentujú tým, že českých tenistov je viac a zároveň tam majú aj viac klubov. To je pravda. Avšak väčší počet klubov a hráčov je výsledkom práce ich zväzu, ktorý nastavil správne smerovanie celého tenisu a rovnako tak aj podporu smerom do klubov. A keď to zhrniem, v Čechách vlastne nemajú nič nové a nič ani nemusia objavovať.“
Ak by ste dostali pozvanie Mečířa za okrúhly stôl, prijali by ste ho?
„Určite by som ho prijal. Vždy som chcel pomôcť, ak je to v mojich silách a je o to záujem.“
Zdroj: ts – Igor Uher
Pridajte komentár