Bývalá austrálska tenistka juhoslovanského pôvodu Jelena Dokičová vydáva autobiografiu. V knihe Nezničiteľná odhalila teror, ktorý prežívala zo strany otca Damira.
Supertalent prežívajúci utrpenie
Jelena sa narodila 12. apríla 1983 v chorvátskom Osijeku. V roku 1998 vyhrala juniorskú dvojhru na US Open a o rok neskôr šokovala na Wimbledone, už medzi profesionálkami, Švajčiarku Martinu Hingisovú. Čo všetko sa však skrývalo za úspechmi zázraku z Juhoslávie? Bolesť a utrpenie. V médiách na celom svete sa objavujú rôzne vyjadrenia, ktoré predchádzajú vydaniu knihy.
Jelena Dokičová zdolala Martinu Hingisovú:
„Odkedy som vzala do rúk raketu, mlátil ma. Bolo to úplne mimo kontroly,“ spomína na začiatky pod vedením otca. Aby toho nebolo málo, v Juhoslávii zúrila vojna a Jelena musela ako 11-ročná, pred svojimi prvými úspechmi, utiecť s rodinou do Austrálie. Tú v rokoch 1998 – 2000 reprezentovala. Ostatné dievčatá jej však dávali pocítiť, že je cudzinka a nepatrí medzi ne. „Nech sa vráti odkiaľ prišla,“ začula vraj neraz na svoju adresu.
Pridáva aj príhodu, ktorá sa stala po prehre v semifinále Wimbledonu 2000. Opitý otec ju za fantastický úspech, ktorý dosiahla ako 17-ročná, „pochválil“ so slovami: „Si úbohá hlúpa krava. Si pre nás hanbou, domov sa nevracaj. Na hoteli spať nebudeš, zariaď sa ako chceš.“ A tak to skúšala v areáli All England Clubu, kde ju našli šokovaní organizátori a zaistili jej dôstojné ubytovanie.
K bežným bitkám pribudli postupne kopance do nôh, pľuvance do tváre. Následne v Montreale vypadla mladá nádej v 1. kole a Damir Dokič prekročil všetky medze. Dcéru zmlátil do bezvedomia. Po údere do hlavy spadla na zem, kde ju podľa jej slov ďalej kopal.
Zmena občianstva, vzostup a pád
Keďže ju v Austrálii nikdy neprijali najlepšie, v rokoch 2001 – 2005 hájila farby Juhoslávie resp. Srbska a Čiernej hory. Opäť v tom mal prsty aj otec. Po Australian Open 2001 obvinil organizátorov, že zmanipulovali žreb v neprospech jeho dcéry. Je obdivuhodné, že pod vlajkou Juhoslávie vyhrala do roku 2002 päť WTA turnajov a dotiahla to na 4. miesto rebríčka. Vtedy sa zároveň rozhodla zbaviť vplyvu svojho šialeného otca.
Damir Dokič sa dokonca objavil v reklame hlavného sponzora Australian Open 2002:
https://www.youtube.com/watch?v=onJd6z_rz70
„Nešlo iba o fyzickú bolesť, ale predovšetkým tú citovú,“ vysvetľuje, čo bolo na týraní najhoršie. V roku 2003 konala rázne. S otcom prerušila akýkoľvek kontakt. Paradoxne, začal sa tým jej tenisový pád. Postupne pribúdali zranenia, neskôr sa dostavili depresie a Dokičová ukončila sezónu 2006 mimo top 500. To už bola rok opäť Austrálčanka.
Návrat nezničiteľnej bojovníčky
Jelena sa zo svojich problémov dostala. V roku 2008 sa rozhodla vrátiť k tenisu a dokázala ešte poblázniť Melbourne. To už v podstate všetci o jej ťažkom osude vedeli a postupne si ju Austrália obľúbila. Štvrťfinále Australian Open 2009 ju vrátilo medzi širšiu svetovú špičku, o 2 roky neskôr dokonca pridala v Kuala Lumpure šiesty singlový titul z hlavného okruhu.
Rozprávka na Australian Open 2009:
Tým sa zároveň jej úspešné ťaženie skončilo. Od roku 2012 ju trápili zdravotné problémy, ktoré znamenali koniec kariéry. Ten definitívny oznámila v sezóne 2014, keď jej lekári zistili problémy so štítnou žľazou. Bol ale naozaj definitívny?
Čo bolo potom a čo ešte príde?
Štítna žľaza napomáha priberanie na váhe a chorvátska rodáčka je toho jasný dôkaz. Dostala sa až na 120 kilogramov, no vzdať sa odmietla. Dnes už schudla 30 kilogramov a plánuje sa vrátiť k svojej zdravej vyšportovanej postave. A dokonca nevylučuje ani návrat na profesionálny okruh! Vo veku 34 rokov to určite nie je vylúčené.
Stále však má ťažké srdce na Austrálsku tenisovú federáciu. Vraj v minulosti nespravila dosť pre jej ochranu, hoci vedela, že je týraná. Federácia vydala tento týždeň vyhlásenie: „Niektorí predstavitelia niekoľkokrát kontaktovali políciu. Bez spolupráce zo strany Dokičovej a jej otca to ale nemohlo byť nikdy dostatočne vyšetrené.“
Pridajte komentár