Home Australian Open Djokovič bojuje na súde proti vyhosteniu, vyjadril sa aj Nadal: Svet trpel už dosť, treba sa dať zaočkovať

Djokovič bojuje na súde proti vyhosteniu, vyjadril sa aj Nadal: Svet trpel už dosť, treba sa dať zaočkovať

by Roderik Pastier
Rafael Nadal, Novak Djokovič

MELBOURNE – Srbský tenista Novak Djokovič sa obrátil na súd v Melbourne v snahe zvrátiť rozhodnutie o deportácii z Austrálie. Vláda mu zrušila vízum a nariadila mu opustiť krajinu. Líder svetového rebríčka a obhajca titulu na Australian Open nesplnil prísne vstupné požiadavky.


Krátke súdne vypočutie posunuli na 18.00 h miestneho času (8.00 SEČ). Podľa portálu abc.net.au vo štvrtok padne iba predbežný verdikt a pojednávanie bude pokračovať v pondelok. Riadiaca organizácia úvodného grandslamového turnaja sezóny Tennis Australia potrebuje definitívu do utorka, aby mohla naplánovať rozpis zápasov.

Dvadsaťnásobný grandslamový šampión pricestoval do krajiny, aby mohol obhajovať titul na Australian Open. Síce dostal lekársku výnimku pre nezaočkovaných, no problémy nastali po 14-hodinovom lete z Dubaja do Melbourne, kde zistili, že nemá správne vízum potrebné na vstup s výnimkou. Zadržali ho na letisku Tullamarine, kde ho strážili v uzavretej miestnosti.

Djokovič napriek výnimke možno nebude štartovať na Australian Open: Držia ho na letisku, nemá správne vízum

“Pán Djokovič neposkytol náležité dôkazy na splnenie vstupných podmienok do Austrálie a jeho vízum bolo následne zrušené. Osoby, ktoré nie sú občanmi krajiny a pri vstupe nemajú platné vízum, alebo im bolo zrušené, budú zadržané a vyhostené z Austrálie,” uviedla Austrálska pohraničná stráž, v stanovisku však poprela správy, že Djokovičovi odobrala mobilný telefón.

Tenistu následne umiestnili do hotela na predmestí Melbourne, ktorý sa využíva v imigračných prípadoch. V hoteli viackrát prepukla nákaza ochorenia COVID-19, nedávno v ňom horelo. Za hráča momentálne bojujú jeho právni zástupcovia. Sudca Anthony Kelly sa na prvotnom vypočutí pýtal, či má Srb k dispozícii tréningové zariadenie, a keď nie, či ho môžu presunúť do iného hotela.

Nad účasťou Djokoviča na turnaji visel dlho otáznik. Srb odmietal povedať, či je zaočkovaný proti koronavírusu, čo je podmienka hostiteľského štátu Viktória. Deväťnásobný šampión z Melbourne tvrdil, že informácia o očkovaní je jeho súkromná vec. V utorok prostredníctvom sociálnych sietí oznámil, že dostal zdravotnú výnimku a mieri do Melbourne, kde chcel zabojovať o rekordný 21. grandslamový titul.

Novak Djokovič
Novak Djokovič (Foto: TASR/AP – Luca Bruno)

Situácia vyvolala hnev Djokovičovho otca Srdjana aj srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, ktorý to označil za “týranie” lídra svetového rebríčka, s ktorým sa spojil cez telefón a odkázal mu, že celé Srbsko je s ním a “naše úrady spravia všetky opatrenia, aby sa čo najskôr skončilo zlé zaobchádzanie s najlepším tenistom sveta. Srbsko bude bojovať za Novaka Djokoviča, spravodlivosť a pravdu.”Nadal: Svet trpel už dosť

Do krajiny už vstúpili tréner Goran Ivaniševič aj ďalší členovia Djokovičovho tímu. Španielsky rival Rafael Nadal povedal, že Srb znáša dôsledky vlastného rozhodnutia nezaočkovať sa: “Svet trpel už dosť, treba sa dať zaočkovať. Ak by chcel, mohol hrať v Austrálii bez problémov. Každý má práve na svoje rozhodnutie, ale potom musí aj znášať dôsledky, nie?”

Zdroj: TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

1 × two =