Home Najdôležitejšie Debutujúci Klein v derby opäť predviedol svoje kvality: Česká jednotka sa na úvod poriadne zapotila

by Igor Uher
Lukáš Klein

PRAHA – Napriek strate jedného setu napokon česká jednotka Jiří Veselý (65.) potvrdil úlohu favorita, keď v úvodnej dvojhre priateľského súboja daviscupových výberov Česka a Slovenska porazil dvojku hosťujúceho tímu Lukáša Kleina (306.) po viac ako dve hodiny trvajúcej vyrovnanej trojsetovej bitke 7:5, 3:6, 7:5.

vodná dvojhra už druhej tohtoročnej česko – slovenskej konfrontácie mužských reprezentačných výberov bola z pohľadu tenisovej verejnosti hlavným ťahákom celého víkendového zápolenia. Na dvorec totiž nastúpili proti sebe jediný zástupca českého tenisu v prvej stovke a v súčasnosti zrejme najlepšie hrajúci Slovák.

Napriek tomu, že nespochybniteľným papierovým favoritom bol podstatne skúsenejší a v rebríčku ATP lepšie postavený český tenista, očakávala sa vyrovnaná partia. Klein potvrdil excelentnú formu svojim nedávnym triumfom na prípravnom turnaji v Bratislave. Navyše, dvadsaťdvaročný zverenec českého trénera Tomáša Krupu bol úspešnejší aj pri premiérovej vzájomnej konfrontácii s Veselým na vlaňajšom bratislavskom challengeri, v ktorom zvíťazil taktiež po vyrovnanej trojsetovej bitke 4:6, 7:6(5), 6:2 a favorizovaného Čecha senzačne v druhom kole vyradil.

Dianie na dvorci predzápasové prognózy do bodky aj potvrdilo. Klein predviedol svoj typický agresívny, priamočiary tenis, najmä z bekhendovej strany. V medzihre svojho súpera jednoznačne prevýšil. Vďaka evidentne lepšiemu pohybu dokázal Veselého dostať vo výmenách pod tlak. Sám sa pritom dokázal vďaka svojim reakciám, rýchlosti, ale aj dosahu rúk pri podaní súpera spod tlaku vymaniť. Skutočnosť, že rodák zo Spišskej Novej Vsi však skúsenosti zo špičkového mužského tenisu ešte len zbiera, sa prejavila v zlomových momentoch.

Debutujúci Slovák sa českej jednotky opäť nezľakol

Úvodný set ponúkol zaujímavú zápletku, na ktorej začiatku si Klein po potvrdenom brejku vypracoval pohodlný náskok na 4:1. Veselému však pomohol späť k návratu do boja o prvý set v siedmej hre, keď vyprodukoval dve dvojchyby v rade. Za stavu 5:4 pri podaní Veselého nevyužil Slovák výhodu setbalu. V tomto momente český ľavák potvrdil povesť jedného z najlepšie podávajúcich hráčov na okruhu, keď dvoma esami v rade otočil vývoj gemu a ako sa o niečo neskôr ukázalo, aj vývoj setu. Evidentne nervózny mladý Slovák v ďalšom geme vyprodukoval niekoľko zbytočných chýb a stratil vlastné podanie. Veselý mu ponúkol ešte dve šance na vyrovnanie za stavu 5:6, avšak tak, ako v predchádzajúcich gemoch preukázal 198 centimetrov vysoký Čech väčšiu psychickú odolnosť a po 52 minútach dotiahol set do víťazného konca.

V druhom dejstve tohto mimoriadne kvalitného predstavenia sa obraz hry takmer nezmenil. Klein dominoval vo výmenách, avšak s tým rozdielom, že po brejku v šiestej hre na 4:2 už žiadnu zápletku nedopustil a tak po 90 minútach dotiahol zápas do rozhodujúceho tretieho setu.

Klein bojoval do úplného konca

O víťazovi zápasu sa mohlo rozhodnúť hneď v jeho úvode. Dvadsaťšesťročný rodák z stredočeského mestečka Příbram si až nečakane jednoznačne vytvoril dvoma brejkmi v rade náskok 4:0. Klein však tak, ako ho poznáme, opäť zabojoval. Požičané si vzal späť, keď aj on domáceho tenistu dvakrát v rade pripravil o jeho dovtedy mimoriadne kvalitný servis a pevné nervy ukázal aj za stavu 4:5, keď úspešne odvrátil mečbal českého súpera. Situácia sa však zopakovala o dva gemy neskôr a v poradí tretí mečbal súpera už Klein odvrátiť nedokázal. Napriek tesnej prehre dnešným výkonom potvrdil, že môžeme od neho v tejto sezóne ešte očakávať výborné výkony a pochopiteľne aj ďalšie skvelé výsledky.

Gombos nedal šancu Rosolovi

Slovenskí tenisti hrajú po prvom dni priateľského stretnutia daviscupových tímov v Prahe s Českom 1:1. O vyrovnávajúci bod pre slovenské farby sa zaslúžil Norbert Gombos, ktorý zdolal českú dvojku Lukáša Rosola hladko 6:3, 6:2.

Gombos počas celého duelu s Rosolom ťažil z kvalitného podania, mal navrch vo výmenách a súpera prevýšil aj na returne. V prvom sete si vďaka brejku vo štvrtom geme vybudoval rozhodujúci náskok 4:1. Na začiatku druhého dejstva rýchlo odskočil Rosolovi na 4:1 a zápas s prehľadom dotiahol do úspešného konca. V nedeľu o 10.30 ho na antuke Sparty v dueli tímových jednotiek čaká Veselý.

Slováci chcú v Prahe odplatiť federálnemu rivalovi prehru 1:3 z marcového bratislavského kvalifikačného súboja o postup na finálový turnaj Davisovho pohára v Madride. Najväčší podiel na víťazstve Česka mal vtedy Veselý, ktorý vo dvojhrách zdolal Jozefa Kovalíka i Andreja Martina.

Česko – Slovensko 1:1 po prvom dni
Jiří Veselý – Lukáš Klein 7:5, 3:6, 7:5
Lukáš Rosol – Norbert Gombos 3:6, 2:6

Zdroj: ts – Igor Uher, TASR