Home Najdôležitejšie Čo New York dal, čo vzal: Titul zostáva doma, del Potrov smutný postup do finále

Čo New York dal, čo vzal: Titul zostáva doma, del Potrov smutný postup do finále

by Jana Sedláková

NEW YORK Dvanásty hrací deň na US Open rozhodol o zložení mužského finále. Jedno stretnutie sa však predčasne skončilo už po dvoch setoch. Vo štvorhre opäť nenašiel premožiteľa aspoň jeden z bratov Bryanovcov.

Muži:

Juan Martín del Potro (3. nasadený) postúpil do finále. Zrejme nikto si však neprial, aby mu k tomu dopomohol skreč Rafaela Nadala (1.). Ten sa pre problémy s kolenom rozhodol za stavu 6:7(3), 2:6 nepokračovať v zápase.

Argentínec sa po druhý raz v kariére pozrie do grandslamového finále. Zatiaľ má 100-percentnú bilanciu, keďže svoje jediné doterajšie finále, pred deviatimi rokmi v New Yorku, vyhral.

Novak Djokovič (6.) zažíva úspešné leto. Po wimbledonskom triumfe a skompletizovaní Golden Mastersu zabojuje o svoj druhý titul z turnaja „veľkej štvorky“ v sezóne. Zdolal Keia Nišikoriho (21.) 6:3, 6:4, 6:2.  Zahrá si už svoje 23. grandslamové finále. Medzi aktívnymi hráčmi je s týmto číslom na treťom mieste. Iba o jeden boj o titul viac zažil Nadal a rekordérom je Federer s tridsiatimi finále.

Pre Srba to bude v New Yorku už úctyhodné ôsme finále. Zatiaľ má však nelichotivú bilanciu dvoch víťazstiev a piatich prehier. Napriek tomu má práve na US Open svoj najvyšší počet finálových účastí zo všetkých grandslamov. V Melbourne získal šesť titulov pri šiestich účastiach, v Paríži na jediný triumf potreboval štyri finále a vo Wimbledone už vyhral štyrikrát a iba raz odchádzal ako porazený.

V onlajn prepočte poradia ATP sa Djokovič už teraz dostal zo šiesteho na štvrté miesto. Ak by vyhral, odsunul by z tretej priečky práve svojho finálového súpera del Potra.

Finalisti majú v doterajších zápasoch bilanciu 14:4 v prospech Novaka Djokoviča, z toho jedno stretnutie Srb skrečoval. Poslednýkrát sa Argentíncovi podarilo zdolať ho v pamätnom zápase prvého kola na olympiáde v Riu pred dvoma rokmi. Aj na US Open je bilancia jednoznačná 2:0 pre rodáka z Belehradu. Jedno stretnutie je však ešte z roku 2012 a druhé z 2007.

Del Potro bude siedmym rozličným súperom, ktorého Djokovič stretne vo finále grandslamu. Po Jo Wilfriedovi-Tsongovi (Australian Open 2008) a Kevinovi Andersonovi (Wimbledon 2018) to bude iba tretí súper, s ktorým sa vo finále stretne (zatiaľ) jediný raz. Dve stretnutia odohral s Wawrinkom, štyri s Federerom, sedem s Murraym aj s Nadalom. Argentínec zas svoje jediné doterajšie finále hral na US Open proti Federerovi.

Dvanásty hrací deň v číslach:

  • najviac es: Rafael Nadal (4)
  • najviac dvojchýb: Kei Nišikori, Novak Djokovič (2)
  • najviac víťazných úderov: Juan Martín del Potro (29)
  • najviac nevynútených chýb: Kei Nišikori (51)
  • najviac brejkbalov: Novak Djokovič (17)

Mužská štvorhra:

Mike Bryan Jack Sock aj naďalej valcujú konkurenciu. Po spoločnom triumfe vo Wimbledone dobyli aj domáci US Open. Vo finále si hladko poradili s dvojicou Lukasz Kubot /Marcelo Melo 6:3, 6:1.

Sock má v grandslamových finále stále 100-percentnú bilanciu. Predtým spolu s Bryanom vyhral Wimbledon a v roku 2014 s Vaškom Pospíšilom triumfoval rovnako na londýnskej tráve. Mike sa zas čoraz viac osamostatňuje od brata Boba v historických štatistikách. Vyhral v kariére 120 titulov, zatiaľ čo jeho brat 116. Získal už 18 grandslamových vavrínov, zatiaľ čo brat iba 16. Je však zaujímavé, že na turnajoch kategórie Masters 1000 ešte nikdy nevyhrali Bryanovci oddelene.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

15 + 18 =