Home Najdôležitejšie Čo New York dal, čo vzal: Osaková s Nišikorim vstúpili do dejín, poznáme prvých finalistov

Čo New York dal, čo vzal: Osaková s Nišikorim vstúpili do dejín, poznáme prvých finalistov

by Michal Pokrivka

NEW YORK – Posledný Grand Slam roka vrcholí a japonská úderka Naomi Osaková, Kei Nišikori neprestáva robiť ázijskému tenisu skvelú reklamu. Novak Djokovič sa zas presvedčil, že proti Johnovi Millmanovi sa aj tí najlepší stávajú fabrikou na nevynútené chyby.

Muži:

Chorvát Marin Čilič (7. nasadený) viedol vo štvrťfinále nad Japoncom Keiom Nišikorim (21.) 6:2, 4:2. V zápase plnom výkyvov na oboch stranách sa však napokon po výsledku 2:6, 6:4, 7:6(5), 4:6, 6:4 radoval ázijský bojovník. Najmä v piatom sete bol chorvátsky dlháň neobvykle emotívny. Oslavoval každý bod, nadával, keď sa mu nedarilo, hádal sa s rozhodkyňou. Tradične introvertnému tenistovi táto zmena nepomohla. „Samuraj zo Šimane“ zvládol v New Yorku aj tretie kariérne štvrťfinále. Na ostatných Grand Slamoch pritom prehral medzi poslednou osmičkou všetkých šesť duelov. (viac: Nišikori v piatich setoch zdolal Čiliča a zahrá si semifinále US Open)

Srb Novak Djokovič (6.) zdolal debutanta v grandslamovom štvrťfinále Johna Millmana z Austrálie 6:3, 6:4, 6:4. Aj on sa presvedčil, že proti austrálskemu bojovníkovi je ťažké nekaziť. Spravil 53 nevynútených chýb, čo je v jeho prípade za 29 gemov gigantické číslo. V treťom sete sa nevyhol varovaniu za prekročenie časového limitu pri podaní, čo znamenalo druhý servis proti brejkbalu a nakoniec aj jediný stratený servis v zápase. Jeho miestna bilancia je impozantná, keď postúpil 11.-krát za sebou do semifinále! Posledným austrálskym semifinalistom v New Yorku je Lleyton Hewitt zo sezóny 2005. (viac: Djokovič cez austrálsku senzáciu s prehľadom do semifinále US Open)

Naj desiateho hracieho dňa:

 • najviac es: Marin Čilič (19)
 • najviac dvojchýb: Marin Čilič (7)
 • najviac víťazných úderov: Marin Čilič (57)
 • najmenej víťazných úderov: John Millman (24)
 • najviac nevynútených chýb: Marin Čilič (70)
 • najmenej nevynútených chýb: Kei Nišikori (45)

Semifinálové dvojice:

(1) Rafael Nadal – (3) Juan Martín del Potro

(6) Novak Djokovič – (21) Kei Nišikori

Ženy:

Japonský tenis prežíva rozprávku. Nikdy v histórii nemal na jednom Grand Slame v semifinále aj muža aj ženu. Keďže Naomi Osaková (20. nasadená) zdemolovala 6:1, 6:1 Ukrajinku Lesiu Curenkovú a Nišikori na ňu nadviazal, historický zápis sa stal realitou. Maximom Japonky s haitskými koreňmi bolo doteraz na grandslamovej scéne jedno 4. kolo. Semifinále turnaja „veľkej štvorky“ hrala ako posledná zástupkyňa tejto krajiny Kimiko Dateová-Krummová na Wimbledone 1996. Zároveň je 20-ročná Naomi najmladšou semifinalistkou US Open od úspechu Dánky Caroline Wozniackej v roku 2010. Ukrajinský tenis si na svoju prvú newyorskú semifinalistku počká minimálne ďalších 12 mesiacov. (viac: Osaková po ďalšej demolácii súperky do semifinále US Open)

Domáca Madison Keysová (14.) mala pred štartom US Open ako obhajkyňa finále trochu nôž na krku. Tlak zvláda perfektne, v noci zvíťazila 6:4, 6:3 nad Carlou Suárezovou Navarrovou (30). Skúsená Španielka nezlomila štvrťfinálové prekliatie na Grand Slamoch ani na siedmy pokus. (viac: Keysová uzavrela zoznam semifinalistiek US Open)

Naj desiateho hracieho dňa:

 • najviac es: Madison Keysová (6)
 • najviac dvojchýb: Lesia Curenková (4)
 • najviac víťazných úderov: Madison Keysová (22)
 • najmenej víťazných úderov: Lesia Curenková a Carla Suárezová Navarrová (10)
 • najviac nevynútených chýb: Madison Keysová (32)
 • najmenej nevynútených chýb: Naomi Osaková (11)

Semifinálové dvojice:

(17) Serena Williamsová – (19) Anastasija Sevastovová

(14) Madison Keysová – (20) Naomi Osaková

V mixe sa už rozhodlo o zložení finále. Američanka Bethanie Matteková-Sandsová s Britom Jamiem Murraym zdolali v semifinále domáce prekvapenie turnaja Christinu McHaleovú s Christianom Harrisonom 6:4, 2:6, 10:8. Poľka Alicja Rosolská s Chorvátom Nikolom Mektičom zvíťazili 2:6, 6:4, 10:7 nad čínsko-austrálskym párom Čang Šuaj/John Peers.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

2 × three =