Home Správy Čo Londýn dal, čo vzal: Federer s rekordom, koniec veľkej kariéry

Čo Londýn dal, čo vzal: Federer s rekordom, koniec veľkej kariéry

LONDÝN – Máme za sebou štvrtý deň na wimbledonskej tráve. Opäť sa niesol v znamení prekvapení. Jedno musela odvracať Serena Williamsová.

Muži:

O veľké prekvapenie sa postaral Michail Kukuškin, ktorý zdolal vlaňajšieho semifinalistu Johna Isnera (9.) 6:4, 6:7(3), 4:6, 6:1, 6:4. Kazach tak dosiahol svoje 150. víťazstvo na okruhu.

Darilo sa Keiovi Nišikorimu (8.), ktorý hladko zdolal Camerona Norrieho 6:4, 6:4, 6:0. Rovnako bezproblémovo zvládol svoj zápas aj Roger Federer (2.), ktorý si poradil s Jayom Clarkom 6:1, 7:6(3), 6:2. Švajčiar dosiahol na neuveriteľné 17. tretie kolo vo Wimbledone v kariére. Rovnaký počet ich má na konte aj Jimmy Connors, s ktorým sa delí o prvú priečku.

Naopak, podľa očakávaní má ťažký zápas za sebou Rafael Nadal (3.), ktorý hral s Nickom Kyrgiosom. Španiel to nakoniec zvládol so stratou jedného setu 6:3, 3:6, 7:6(5), 7:6(3). Jubilejný desiaty raz je tak v treťom kole Wimbledonu.

Prekvapivo však končí finalista spred dvoch rokov Marin Čilič (13.), ten nestačil na Portugalca Joaa Sousu 4:6, 4:6, 4:6. Chorvát tak dosiahol rovnaký výsledok ako vlani. Na grandslame zohral Sousa už 50. zápas a vyrovnal svoj najlepší výsledok z Wimbledonu. Je jediným Portugalcom, ktorý v mužskej dvojhre dosiahol vo Wimbledone dvakrát na tretie kolo.

S bohatou 16 rokov trvajúcou kariérou sa dnes rozlúčil legendárny Cyperčan Marcos Baghdatis, ktorý nestačil na Mattea Berrettiniho (17.) po setoch 1:6, 6:7(4), 3:6.

Štvrtý hrací deň v číslach:

• trojsetové zápasy: 10
  • štvorsetové zápasy: 2
  • päťsetové zápasy: 4
  • najdlhší zápas: 3 hodiny 48 minút (Tennys Sandgren vs Gilles Simon)
  • najkratší zápas: 1 hodina 36 minút (Sam Querrey vs Andrej Rubľov)

Ženy:

Hladký postup má za sebou Ashleigh Bartyová (1.), za menej ako hodinu  zdolala Alison van Uytvanckovú 6:1, 6:3. Sériu víťazstiev tak už predĺžila na štrnásť.

Mladá Britka Harriet Dartová prežíva najlepší Wimbledon v kariére. Poradila si s premožiteľkou Garbine Muguruzovej Beatriz Haddadovou Maiovou 7:6(4), 3:6, 6:1. Dartová ešte nikdy predtým na tour nevyhrala dva zápasy po sebe.

Úspešný zápas má za sebou Sloane Stephensová (9.), ktorá zdolala Wang Ja-fan 6:0, 6:2.

Darilo sa aj Petre Kvitovej (6.), ktorá si poradila s Kristinou Mladenovičovou 7:5, 6:2. V treťom kole je dvojnásobná šampiónka Wimbledonu vôbec po prvý raz od roku 2015.

Jednou z najväčších senzácií dnešného dňa je vypadnutie obhajkyne titulu Angelique Kerberovej (5.), ktorá nestačila na Lauren Davisovú 6:2, 2:6, 1:6.Američanka sa pritom dostala do turnaja ako „lucky loserka“. Nemka tak ukazuje, že obhajoby jej príliš nejdú. Po triumfe na Australian Open 2016 o rok prehrala vo štvrtom kole. Keď v tom istom roku obhajovala výhru na US Open, skončila už na prvej prekážke.

Ťažký zápas, avšak so šťastným koncom, má za sebou Kiki Bertensová (4.), ktorá musela proti Taylor Townsendovej odvracať mečbal. Američanka viedla o set a 6:5 s brejkom v druhom, keď mala možnosť zápas uzavrieť. Favoritka ale nakoniec postupuje 3:6, 7:6(5), 6:2.

Ťažký súboj má za sebou aj Serena Williamsová (10.), ktorá proti 18-ročnej Kaji Juvanovej absolútne nemala čo ponúknuť v prvom sete. Nakoniec však bývalá svetová jednotka zabojovala a duel otočila 2:6, 6:2, 6:4. Zaknihovala tak svoje 105. víťazstvo v All England Clube.

• dvojsetové zápasy: 11
  • trojsetové zápasy: 5
  • najdlhší zápas: 2 hodiny 50 minút (Alison Riskeová vs Ivana Jorovičová)
  • najkratší zápas: 54 minút (Sloane Stephensová vs Wang Ja-fan, Wang Čchiang vs Tamara Zidanšeková)